O negatywnych konsekwencjach związanych ze spożywaniem produktów żywnościowych zasobnych cukry rafinowane mówi i pisze się wiele. Zazwyczaj jednak zagadnienia te rozpatrywane są w kontekście wpływu na masę i skład ciała oraz w odniesieniu do ryzyka rozwoju cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się jednak, że niepożądane skutki takich praktyk są o wiele szersze. Opublikowane niedawno wyniki badań sugerują, że konsumpcja znacznych ilości cukrów niekorzystnie wpływa na pamięć. Informacja ta powinna zainteresować opijających się przesłodzonymi napojami energetycznymi uczniów, studentów i pracowników umysłowych.
Interesujący eksperyment
Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem Scotta Kanoskiego z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wskazały na dość ciekawą zależność. Otóż w ramach powyższego eksperymentu młode szczury, otrzymywały znaczne ilości płynów, zawierających cukier stołowy lub syrop glukozowo-fruktozowy w stężeniach odpowiadających popularnym napojom, spożywanym przez nas na co dzień. Autorzy natomiast sprawdzali jak taki zabieg wpływa na funkcjonowanie mózgów gryzoni i ich funkcje poznawcze. W tym celu gryzonie umieszczane były wielokrotnie w specjalnych labiryntach co pozwalało ocenić pamięć przestrzenną.
Wyniki badania
Okazało się, że u pojonych przesłodzonymi płynami zwierząt szybko pojawiają się problemy z kojarzeniem i zapamiętywaniem. Dodatkowo zaobserwowano także nasilenie reakcji zapalnych w obrębie układu nerwowego. Co szczególnie interesujące efekt ten był obserwowany jedynie u dojrzewających szczurów. Dorosłe gryzonie nie były tak podatne na niekorzystny wpływ cukru, co sugeruje, iż mózg może być szczególnie podatny na wpływ czynników żywieniowych w newralgicznych etapach rozwoju takich jak dojrzewanie.
Wnioski
Sceptycy oczywiście mogą teraz stwierdzić, że przytoczone tutaj badanie niczego nie wnosi, gdyż „szczury to nie ludzie” i nie wiadomo czy podobna zależność zachodzi również w przypadku naszego gatunku. Faktycznie, badania na zwierzętach nie musza mieć przełożenia na efekty obserwowane u ludzi, tyle że bardzo często – mają i właśnie dlatego są ciągle przeprowadzane. Przytoczony tutaj eksperyment pokazał, że konsumpcja znacznych dawek cukru w pewnych okresach ontogenezy, a dokładnie – w okresie dojrzewania, może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze, a zwłaszcza na zdolność zapamiętywania i kojarzenia. Aspekt ten powinny mieć na uwadze przede wszystkim osoby młode, uczniowie i studenci opijający się na co dzień słodzonymi napojami i zajadający się słodyczami.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.