To pospolicie używane w kuchni ziele posiada jednak wiele ciekawych właściwości, które warte są szerszego omówienia.
Jeśli zerkasz czasem na składy rozmaitych suplementów, to zauważyłeś zapewne, że do wielu dodawany jest „ekstrakt z pieprzu czarnego”. Dotyczy to przede wszystkim termogeników, ale także preparatów witaminowo-mineralnych i wielu innych. Piperyna zawarta w pieprzu ma ciekawą właściwość, dzięki której wpływa na wchłanianie i metabolizm wielu substancji spożywanych z pokarmem. Za pomocą dodatku tego alkaloidu do suplementu można zwiększyć biodostępność związków takich jak witaminy z grupy B czy przeciwutleniaczy takich jak kurkumina.
Piperyna zawarta w pieprzu wykazuje również działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chronić może przed degeneracyjną aktywnością wolnych rodników i innych reaktywnych form tlenu. Na szczególną uwagę zasługuje także jej termogeniczny potencjał.
Co prawda brak jest badań przeprowadzonych na ludziach, jednak te z udziałem zwierząt wykazały, że alkaloid ten nasila spalanie kwasów tłuszczowych w procesach energetycznych i zwiększa wydatkowanie energii. Naukowcy zaobserwowali także, że piperyna ma delikatne działanie antydepresyjne wynikające ze zwiększenia produkcji beta-endorfin i serotoniny.
Jak więc widać pieprz i ekstrakty z tej popularnej przyprawy posiadają wiele cennych właściwości. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nadużywanie pieprzu może wywołać działania niepożądane. Piperyna i podobne jej związki mogą działać drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego.
W pieprzu zawarty jest także saflor – związek, któremu przypisuje się kancerogenne właściwości. Rakotwórcze działanie safloru potwierdzone zostało jednak tylko w wypadku szczurów, a sam pieprz nie jest jego jedynym źródłem (znaleźć go można również w cynamonie, gałce muszkatołowej, bazylii).