O kwasach tłuszczowych trans pochodzenia przemysłowego mówi i pisze się wiele, zwłaszcza w kontekście problemów z układem krążenia, a także - składem i masą ciała. Jak pokazują najnowsze badania, konsekwencje spożywania kwasów tłuszczowych trans mogą niestety dotyczyć także układu nerwowego i procesów związanych z zapamiętywaniem. Nie trzeba chyba dodawać że ich wpływ na wspomniane parametry jest zdecydowanie negatywny.
Utrwalają żywność, skracają życie?
Tłuszcze utwardzone (główne źródło kwasów tłuszczowych trans), to powszechny dodatek do żywności przetwarzanej technologicznie. Przedłużają ich trwałość, poprawiają teksturę no i są bardzo tanie. Najwięcej tego niechlubnego komponentu znajduje się w słodyczach (ze względu na stosowanie margaryn twardych i tanich tłuszczy cukierniczych), ale można znaleźć je także w produktach śniadaniowych, daniach typu instatnt, miksach do smarowania pieczywa, itp. Kwasy tłuszczowe trans powstają także w wyniku stosowania niektórych form obróbki termicznej, przede wszystkim długotrwałego smażenia. Dlatego też znaczny udział kwasów tłuszczowych trans w diecie przeciętnego konsumenta pochodzi z dań typu fast food (frytki, panierowane i smażone mięso, etc.). Osoby, których dieta obfituje w kwasy tłuszczowe trans mają większe ryzyko występowania chorób serca i układu krążenia, są statystycznie bardziej zasobne w tkankę tłuszczową, zwłaszcza tę gromadzoną w okolicach centralnej części sylwetki, jak również są też bardziej zagrożone występowaniem chorób neurodegeneracyjnych i chorób przewlekłych o podłożu zapalnym.
Problemy z pamięcią a kwasy tłuszczowe trans
Naukowcy z Uniwersytetu z San Diego wykazali w swoim eksperymencie, iż spożycie kwasów tłuszczowych trans związane jest z trudnościami z zapamiętywaniem. Prawidłowość ta dotyczy przede wszystkim mężczyzn młodych i w średnim wieku – czyli przypada na okres kształtowania kariery i może wpływać na efektywność pracy. Każdy dodatkowy gram kwasów tłuszczowych w diecie istotnie zmniejsza wydajność pamięci, którą sprawdzano u badanych przy pomocy specjalnie opracowanych testów. Podobna zależność dotycząca spożycia kwasów tłuszczowych została wykazana w przypadku kobiet będących w okresie po menopauzalnym. Kobiet wieku reprodukcyjnym nie wzięto pod uwagę w niniejszym badaniu, istnieją jednak przesłanki ku temu, aby potwierdzić występowanie takiej samej zależności. Mechanizm negatywnego działania kwasów tłuszczowych na procesy zapamiętywania nie został jednoznacznie potwierdzony. Specjaliści uważają, iż dzieje się tak na skutek zwiększenia stresu oksydacyjnego komórek, które zostało potwierdzone jako skutek spożywania kwasów tłuszczowych trans.
Podsumowanie
Istnieją państwa, w których spożywanie kwasów tłuszczowych trans jest prawnie zakazane ze względu na ich potwierdzony niekorzystny wpływ na zdrowie. Zdecydowanie warto wyeliminować źródła pokarmowe kwasów tłuszczowych trans z codziennego jadłospisu – po to aby cieszyć się lepszym zdrowiem, sylwetką oraz pamięcią.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.