Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Witamina B12 a trądzik – interesująca zależność

Witamina B12 jest niezbędnym elementem naszej diety. Okazuje się, że wysokie jej dawki (pochodzące najczęściej z suplementów lub leków) mogą przyczyniać się do nasilenia objawów trądziku lub też wręcz – do wystąpienia zmian skórnych u osób, które nie miały tego typu problemów. Zależność tak brana pod uwagę od dawna, wielu specjalistów jednak nie dawało jej wiary, dopiero kilka dni temu udało się rozwikłać mechanizmy, które leżą u jej podłoża.

Witamina B12 – kilka słów wstępu

Witamina B12 to tak naprawdę nie jedna substancja a grupa związków chemicznych, tzw. korynoidów, których cechą charakterystyczną jest obecność nukleotydu dimetylobenzimioksydazolowego oraz kobaltu.

Najpowszechniejsze z nich to:

  • adenozylokobalamina,
  • metylokoblamina,
  • hydroksykobalaminam
  • oraz cyjanokobalamina – tzw. syntetyczna witamina B12, która stosowana jest w suplementach diety.

Witamina B12 obecna jest w produktach pochodzenia zwierzęcego, a za najbogatsze jej źródła uważa się nerki oraz wątrobę, a także mięso, jaja, ryby oraz przetwory mleczne. W mięsie występuje przede wszystkim adenozylokobalamina i hydroksykobalamina, natomiast w mleku i jego przetworach pod postacią metylokobalaminy i hydroksykobalaminy. Witamina B12 jest także syntetyzowana w drobnych ilościach w naszym przewodzie pokarmowym przez bakterie jelitowe.

Do zasadniczych funkcji pełnionych przez witaminę B12 należy wpływ na powstawanie elementów morfotycznych krwi i powłok nerwowych oraz udział w procesach syntezy białek i metabolizmie lipidów i cukrów. Związek ten w postaci koenzymu znalazł też zastosowanie w suplementacji sportowej, jako środek wspomagający budowę masy mięśniowej poprzez dodatni wpływ na łaknienie.

Zagadnienie to opisałem szerzej w osobnym artykule, do którego link podaję poniżej:

Witamina B12 a trądzik

Skutków w ubocznych w postaci występowania zmian skórnych charakterystycznych dla trądziku bądź też nasilenia symptomów tej przypadłości u jednostek nią dotkniętych doświadcza wiele osób suplementujących witaminę B12 w dużych dawkach lub też przyjmujących ją w formie iniekcyjnej. Do niedawna nie potrafiono wytłumaczyć mechanizmu powyższej zależności, a nierzadko jej istnienie poddawano wątpliwości. Sytuacja zmieniła się po opublikowaniu nowych, przełomowych wyników badań. Zespól naukowców pod kierownictwem dr Huiying Li z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazał, że kobalamina wpływa na aktywność genów bakterii ram-dodatnich Propionibacterium acnes, bytujących w obrębie ludzkiej skóry sprzyjając w ten sposób powstawaniu wyprysków. Efekt ten był związany m.in. z tym, że pod wpływem wzrostu koncentracji witaminy B12 wspomniane drobnoustroje produkowały większe ilości związków zaliczanych do porfiryn, które nasilają procesy zapalne w obrębie skóry i prowadzą do wystąpienia trądziku. U jednego z uczestników badania trądzik rozwinął się już po tygodniu przyjmowania kobalaminy!!!

Podsumowanie

Duże dawki witaminy B12 mogą sprzyjać rozwojowi trądziku. Zależność ta powiązana jest z aktywnością drobnoustrojów bytujących w obrębie ludzkiej skóry. Być może odkrycie to posłuży do opracowania nowej metody walki z trądzikiem. Póki co potwierdza hipotezę, iż duże dawki kobalaminy są w stanie wywołać trądzik lub przynajmniej – zwiększyć jego nasilenie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.