Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mity dotyczące odchudzania i treningu cardio

Mity dotyczące odchudzania i treningu cardio
Utarło się ogólne przekonanie, że na odchudzanie najlepsze jest cardio. W związku z czym często powtarzane są słowa „Aby schudnąć musisz dużo biegać”. Czy cardio rzeczywiście jest niezbędnym elementem redukcji?

Niewątpliwie z prostej matematyki wynika, że aby schudnąć potrzebujemy ujemnego bilansu kalorycznego. Może być on wytworzony za równo za pomocą diety, jak i po przez zwiększenie aktywności fizycznej. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Organizm ludzki nie zawsze działa według prostych zasad matematyki. Gdyby tak było łatwo obliczylibyśmy jak wytworzyć w ciągu tygodnia deficyt kaloryczny rzędu 7 tysięcy kilokalorii i chudlibyśmy około 1 kilograma tygodniowo. W rzeczywistości jest to jednak nieco bardziej skomplikowane.

Obiecujące początki

Prawdą jest że, jeśli wprowadzisz w swoje życie treningi o średniej intensywności (np. bieganie) zauważysz początkowo pozytywne zmiany w swoim wyglądzie. Spadek obwodu pasa, bardziej widoczne mięśnie, spadek wagi – a to głównie za sprawą obniżenia poziomu wody w organizmie. Zaczynasz biegać, jeździć na rowerze, uprawiać aerobik – zwiększasz ujemny bilans kaloryczny, sprowadza się to do tego, że dostarczasz swojemu organizmowi mniej kalorii, czyli chudniesz. Niestety niekoniecznie z tłuszczu (choć jakaś jego część również zostanie zużyta).

Co za dużo...

Bardzo często ludzie zachwyceni pierwszymi efektami biegają coraz więcej i więcej, w pewnym momencie wykonują po kilka godzin cardio/aerobów dziennie. Liczą tym samym na coraz lepsze efekty. Tymczasem, po pierwsze – organizm przyzwyczaja się do aktualnej podaży kalorii, przestaje spalać i zaczyna oszczędzać, a po drugie – ciało zamiast bardziej jędrne i atrakcyjne, wygląda coraz gorzej, staje się miękkie i obwisłe.

Brak efektów bardzo często prowadzi do frustracji. Stąd już krótka droga do porzucenia biegania i zajadania niepowodzeń ciastkami.

Podsumowanie

Jeśli Twoim celem jest poprawa wyglądu sylwetki, a nie poprawa wydolności, czy przygotowanie pod jakieś zawody biegowe, cardio nie powinno być Twoja główną formą aktywności. Jeśli lubisz biegać, sprawia Ci to przyjemność, czujesz się wtedy lepiej – biegaj. Pamiętaj jednak, że aby schudnąć NIE musisz wykonywać duży ilości cardio.

Dużo bardziej efektywne będzie włączenie do swojego planu treningu siłowego (kształtujemy ciało) oraz wysiłku o charakterze interwałowym (silniejszy impuls dla organizmu, zajmuje mniej czasu, nie niszczy tak bardzo mięśni, jak długie treningi cardio).

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.