IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak się pozbyć tłuszczu z bioder?

Jak się pozbyć tłuszczu z bioder?
Od zawsze temat miejscowego spalania tłuszczu fascynował ludzi - przecież świetnie byłoby usunąć niepożądany tłuszcz z danego fragmentu ciała. Niestety, wszelkie argumenty naukowe płynące z doświadczeń zaprzeczają możliwości pozbycia się tłuszczu z wybranej przez nas części sylwetki (pomijając inwazyjne, grożące wieloma powikłaniami metody chirurgiczne).

Nie przekonuje to jednak setek osób ćwiczących np. programem aerobiczna 6 weidera. Założeniem tego treningu jest spalenie tłuszczu w rejonie brzucha poprzez wykonywanie setek skłonów każdego dnia. Wielu ze zdziwieniem konstatuje (już po wielu dniach katowania brzucha podobnymi treningami), że tłuszczu nadal mają ogromne ilości.

Paradoksalnie - ćwiczenie brzucha nie jest sposobem na zmniejszenie tkanki tłuszczowej odłożonej w tym obszarze!

Jak osiągnąć cel?

  1. Zastosować właściwa dietę, nastawioną na redukcje - należy dostarczać mniej kalorii niż potrzebuje organizm. Opracowanie jadłospisu można zlecić dietetykowi lub skorzystać z gotowych wzorców i kalkulatorów dietetycznych w internecie.
  2. Przede wszystkim nie ćwiczymy jedynie mięśni brzucha, a całe ciało, np. programem obejmującym większość mięśni w ciele - tzw. FBW (Full Body Workout). Trening siłowy przyspieszy nasz metabolizm i poprawi krążenie krwi.
  3. Jako uzupełnienie dla treningu siłowego stosujemy marsze, marszobiegi, rower, pływanie, bieganie czy trening interwałowy (dobór odpowiedniej aktywności zależy od naszej kondycji, wieku, poziomu tkanki tłuszczowej, wytrenowania, dostępnego sprzętu).

Następnie obserwujemy nasze ciało i zachodzące w nim zmiany, czyli obwody pasa, talii i uda, co pozwoli nam na ocenę efektów redukcji tkanki tłuszczowej. W miarę postępów dostosowujemy dietę.

Częste błędy

Jeśli nie odnosimy efektów to znaczy, ze popełniamy błędy dietetyczne lub treningowe. Największą zmorą jest podjadanie między posiłkami - szczególnie słodyczy, co uniemożliwia redukcję tkanki tłuszczowej. Jeśli ściśle przestrzegasz diety i nie robisz błędów w obliczeniach - musisz zacząć tracić tkankę tłuszczową!

Kolejne mylne podejście zakłada kalkulacje spalonych kalorii według wskazań urządzeń elektronicznych na siłowni (rowerków, orbitrekow, stepperow itd.). Niestety, to ile kalorii spalimy w trakcie ćwiczeń, zależy od całej masy czynników (wieku, wagi, wytrenowania, metabolizmu, obciążenia organizmu w trakcie wysiłku, tętna itd.). Co więcej, przy wielu rodzajach treningu, o wiele bardziej istotnie od treningu oddziałuje nasz organizm jeszcze wiele godzin po zakończeniu pracy (np. wpływ treningu z ciężarami na metabolizm).

A jeszcze bardziej skomplikowana jest kwestia źródeł energii, z której czerpane są kalorie (tłuszcze niestety są utylizowane bardzo wolno).

Suplementy

Na koniec wspomnieć należy o suplementach diety, które mają pomagać w redukcji tkanki tłuszczowej. Niestety, bez uporządkowanej diety i przemyślanego, wielotygodniowego treningu, te preparaty okazują się całkowicie bezużyteczne (co innego z oczywistych względów można przeczytać w reklamach tych środków). Co gorsza - wiele tzw. spalaczy nie wykazuje żadnego wpływu na tkankę tłuszczową u człowieka (według eksperymentów naukowych z niezależnych źródeł, np. L-karnityna niezależnie od dawki okazała się obojętna dla człowieka, czyli w żaden sposób nie ułatwi redukcji tłuszczu). Podobnie obojętne pozostają niewielkie dawki kofeiny oraz wiele związków roślinnych. Należy dobrze przemyśleć sens zakupu spalacza.

Niestety, żaden z tych preparatów nie pozwoli na miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej, jedynie istnieje ogólny wpływ na ustrój.

Stan zdrowia

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danej aktywności (w szczególności, jeśli masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, wady postawy, nadciśnienie, problemy ze wzrokiem, problemy np. z kręgosłupem). Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 godziny, 3-4 razy tygodniowo). Następnie, w miarę wzrostu kondycji, można pokusić się o trening biegowy.

Podsumowanie

Tłuszcz spalamy globalnie, nie lokalnie. Najskuteczniejsze są zmiany dietetyczne oraz wdrożenie odpowiedniego treningu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.