Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka?

Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka?
Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka, to coś, czego nie obserwuje się na co dzień w klubach fitness i na siłowniach. Część osób zupełnie pomija ten element treningu, inni są gotowi do dźwigania ciężarów już po trzech skłonach i kilku wymachach rąk, są i tacy, którzy zanim przystąpią do treningu z obciążeniem spędzają dobre kilkadziesiąt minut na bieżni. Żaden z powyższych scenariuszy nie prezentuje prawidłowej wersji rozgrzewki. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka powinna obejmować 3 etapy. Jak powinny one zatem wyglądać?

Wysiłek aerobowy

Pierwszym z nich jest wysiłek aerobowy, którego celem jest podniesie temperatury całego ciała. Może być to zarówno marsz, trucht, czy też jazda na rowerze. Ten etap rozgrzewki nie powinien trwać zbyt długo. Nie chodzi przecież o to, by biegać 30 minut na bieżni przed treningiem właściwym. Takie postępowanie przyczyni się jedynie do obniżenia zdolności wysiłkowych. Zbyt długi wysiłek aerobowy wpływa na uszczuplenie zapasów glikogenu. Bieganie bezpośrednio przed treningiem siłowym nasila katabolizm mięśniowy.

To jak długo powinien trwać ten element rozgrzewki jest stosunkowo indywidualne. Od pięciu do dziesięciu minut marszu lub truchtu powinno w zupełności wystarczyć. To jak długiej rozgrzewki ogólnej potrzebujemy zależy również od pory dnia, w której ćwiczymy.

Ta część rozgrzewki nie jest bezpośrednio powiązana z treningiem, jaki będziemy wykonywali danego dnia. Jej zadaniem jest ogólne podniesienie temperatury ciała, rozgrzanie mięśni i pobudzenie układu oddechowego oraz krążenia.

Przygotowanie stawów i mięśni

Kolejna część rozgrzewki to przygotowanie stawów i mięśni, przede wszystkim tych, które będą pracowały danego dnia treningowego. Rozgrzewając stawy powinniśmy unikać wszelkiego rodzaju krążeń. Krążenia powodują bowiem hipermobilność w stawach przez nadmierne rozciągnięcie więzadeł. Może to dotyczyć wszystkich stawów, a więc kolanowego skokowego, łokciowego, nadgarstków oraz barków. Ich wykonywanie może przyczyniać się do wystąpienia kontuzji, bowiem w wyniku wyciągnięcia więzadeł stawy tracą na stabilności. Dużo lepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju uginania, prostowania i wymachy.

Podczas tej części rozgrzewki możemy wykonywać wykroki, przysiady, a także pompki z obciążeniem własnego ciała. Sprawdzą się również szrugsy oraz wznosy na palce, wymachy rąk, prostowanie i uginanie nóg.

Serie rozgrzewkowe

Trzeci i ostatni element rozgrzewki, również bardzo ważny, to serie rozgrzewkowe. Nie zaczynaj od razu ćwiczeń od obciążeń roboczych. Wykonaj kilka serii z mniejszym obciążeniem, zaczynając od samej sztangi. W tej części skupiamy się już oczywiście jedynie na partiach, które zamierzamy ćwiczyć danego dnia.

Podsumowanie

Prawidłowe przygotowanie mięśni i stawów przed wykonywaniem ćwiczeń z obciążeniem to klucz do lepszych rezultatów oraz większego bezpieczeństwa.

Nigdy nie rezygnuj z rozgrzewki zanim przystąpisz do treningu właściwego.

Sprawdź też: Czy rozgrzewka jest konieczna?

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.