Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Skąd biorą się rozstępy?

Praktycznie każdy z nas je ma, w okolicy kolan i dolnych partii pleców, jako pamiątkę z dzieciństwa, w którym to ujawniają się w okresie szybkiego wzrostu, czy też na brzuchu i pośladkach po ciąży lub szybkim przyroście wagi. Rozstępy pojawiają się zazwyczaj bez żadnej zapowiedzi, w postaci widocznych, początkowo różowo i szybko ciemniejących, charakterystycznych linii, a gdy już się pojawią — walka z nimi jest niezmiernie trudna i frustrująca.

Na razie nie udało się jeszcze precyzyjnie wyjaśnić, jak dokładnie przebiega mechanizm powstawania rozstępów, wiadomo jednak, że jest przynajmniej kilka czynników zaangażowanych w ten proces. Bezwzględnie czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się tych nieestetycznych zmian jest szybki wzrost wzwyż (następujący w okresie młodzieńczym) lub zwiększenie obwodów i całkowitej masy ciała (zarówno tłuszczowej, jak i mięśniowej). Tak więc rozstępy robią się najczęściej u szybko rosnących nastolatków oraz u osób z nadwagą i u sportowców. Zmiany skórne powstają wskutek nadmiernego rozciągania skóry, w której pewne struktury ulegają rozerwaniu.

Ważnym czynnikiem predysponującym do powstawania rozstępów są także zaburzenia hormonalne, zwłaszcza podwyższony poziom kortyzolu – zwanego hormonem stresu. Kortyzol doprowadza do zaburzenia funkcji fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję białek strukturalnych: kolagenu i elastyny), przez co skóra traci na elastyczności. Podwyższony poziom hormonu stresu może mieć charakter wrodzony lub być spowodowany niewłaściwym trybem życia, czy też przyjmowaniem niektórych leków. Stosowanie glikokortykoidów zdecydowanie zwiększa szanse nabawienia się rozstępów, dlatego osoby je przyjmujące powinny dbać o profilaktykę.

Rozstępy zdecydowanie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, zwłaszcza w okresie ciąży, a także w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jedną z przyczyn stojących za tą różnicą może być aktywność żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Dokładna ich rola w procesie powstawania tych zmian nie jest w pełni zrozumiała, sama zależność jednakże została potwierdzona w wielu obserwacjach i uznać ją należy za niemal pewną. Czynnikiem predysponującym do wystąpienia rozstępów jest też niewłaściwa dieta uboga w witaminy E, A i C oraz składniki mineralne takie jak cynk.

Całkowite usunięcie blizn jest bardzo trudne, a najczęściej po prostu niemożliwe. Istnieją rozmaite zabiegi jak pilling chemiczny, mikrodermabrazja (korundowa i diamentowa), mezoterapia, terapia laserowa czy wreszcie metody chirurgiczne, dzięki którym można pozbyć się rozstępów, jednakże ich skuteczność niestety nie jest 100%-owa. Stąd też kluczem jest po prostu profilaktyka.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.