Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy jak ubiorę się cieplej, to szybciej schudnę?

Nadal wiele osób uważa, że utrata wody (przez pocenie) i intensywny wysiłek szybciej spalą tkankę tłuszczową. W klubach od wielu miesięcy obserwuję znajomego, który z przekonaniem zakłada pod ubranie specjalny pas, mający przyczynić się do „zwiększenia temperatury” i „spalania tkanki tłuszczowej”. Niestety, „oponka” (warstwa tłuszczu na brzuchu) – pozostaje u tego człowieka niezmieniona, mimo stosowania pasa.

Jeśli myślisz, że pasy, grubsze ubrania oraz inne zabiegi - przydadzą Ci się w trakcie podnoszenia ciężarów, maszerowania, biegania, ćwiczeń aerobik – dobrze trafiłeś.

Pokażemy, że niekoniecznie.

Cieplejsze ubranie oznacza, że szybciej pozbędziemy się tkanki tłuszczowej w trakcie treningu - MIT!

Niestety, ciepłe ubranie przyczynia się do przegrzewania naszego organizmu, zapewniamy mu gorsze warunki pracy. Co się stanie, jeśli przegrzejesz silnik w samochodzie? Nic dobrego. Czy celowo dążysz do uszkodzenia tego elementu w pojeździe? Nie, to dlaczego chcesz uszkodzić swój organizm. Samochód zawsze można wymienić, zdrowia nikt Ci nie zwróci. Cieplejsze ubieranie się i przegrzewanie prowadzi do odwodnienia – wraz z postępem czasu utracisz zbyt dużo wody i elektrolitów (nadmierne wydzielanie potu). Twoje serce i mięśnie już w zwykłych warunkach, w trakcie treningu siłowego lub biegowego wykonują ciężką pracę - wydzielana jest duża ilość ciepła, tętno jest wysokie. Metabolizm w trakcie ćwiczeń wzrasta stukrotnie, co powoduje piętnasto-dwudziestokrotny wzrost wydzielania ciepła przez mięśnie! Produkowane w ogromnych ilościach ciepło jest odprowadzane przez skórę. W podwyższonej temperaturze otoczenia (sztucznie zawyżonej przez ciepłe ubranie się) - serce poddane jest dodatkowemu stresowi (tętno jeszcze bardziej wzrasta), schładzanie skóry jest mało efektywne, zaburzona jest gospodarka elektrolitami. Według badań J. Górskiego w „Fizjologii wysiłku i treningu fizycznego": „Wzrost temperatury wewnętrznej o 1 stopień celsjusza oznacza wzrost częstości skurczów serca o 9 uderzeń na minutę i zmniejszenie objętości wyrzutowej serca o ok. 11 ml”. Możesz doprowadzić w ten sposób do poważnych komplikacji zdrowotnych! Znane są przypadki śmierci sportowców, którzy wywoływali u siebie odwodnienie i hipertermię.

Prof. dr hab. Stanisław Sterkowicz, Zakład Teorii i Metodyki Sportów Walki: „Z piśmiennictwa znane są, bowiem przypadki śmiertelne, kiedy zapaśnicy regulowali masę ciała przez wywoływanie nasilonego pocenia się, które w następstwie spowodowało dehydratację i hipertermię. Ci ludzie [...] ograniczyli spożywanie pokarmów, przyjmowanie płynów i wykonywali ćwiczenia fizyczne w nieprzewiewnych ubiorach założonych pod bawełnianymi, ciepłymi dresami w gorącym środowisku”.

W najlepszym wypadku ograniczenie podaży pokarmów, przegrzanie oraz odwodnienie prowadzi do zmniejszenia możliwości wysiłkowych (znacznie) – będziesz o wiele gorzej biegał, podnosił ciężary czy maszerował. Pierwsze objawy dotyczą wyczerpania cieplnego:

Typowe objawy wyczerpania cieplnego

  • ubytek masy ciała rzędu 5-10%,
  • zmniejszenie intensywności wydzielania potu,
  • gorąca, zaczerwieniona i lepka skóra,
  •  uczucie suchości w jamie ustnej,
  • bóle i zawroty głowy,
  • przyspieszenie akcji serca (100-160 uderzeń/min w spoczynku),
  • obniżone ciśnienie tętnicze krwi,
  • przyspieszenie oddechów,
  • uczucie wyczerpania,
  • bolesne kurcze mięśni (kurcze cieplne),
  •  nudności, wymioty, 
  • zaburzenia orientacji i koordynacji ruchowej, (Medicina Sportiva).

Szereg badań naukowych potwierdza, że postępujące odwodnienie ma same negatywne efekty dla wydolności sportowca, spada m.in. wytrzymałość, ilość glikogenu mięśniowego, serce pracuje szybciej (wyższe tętno), przy tym spada efektywność układu krążenia. Będziesz mieć gorsze treningi siłowe, biegowe oraz odczujesz spadek „mocy” w trakcie dowolnej pracy.

Ramon K. i wsp. badali: „Spożywanie pokarmów przez judoków 3 dni przed zawodami i w dniu zawodów” (Nutritional intake in judokas 3 days before and during the competition day). „Celem pracy była ocena przyjmowania pokarmów i napojów oraz wydatku energetycznego na 3 dni przed zawodami u 21 zawodniczek i 11 zawodników trenujących judo. [...] Ponad połowa z nich (52,1%) odwadniała się ćwicząc w nieprzepuszczających powietrza i potu strojach, co powodowało intensywne pocenie się. Prawie 40% badanych drastycznie ograniczyło wypijane płyny, a 30,4% używało sauny w celu odwodnienia się.[...] Ujemny bilans energetyczny powoduje zmniejszenie zapasów glikogenu mięśniowego, a ujemny bilans wodny prowadzi do przewlekłego odwodnienia. Obie zmiany mogą być przyczyną obniżenia możliwości wysiłkowych oraz zaburzeń zdrowotnych.”

Utrata wody nie ma nic wspólnego z utratą tłuszczu

Pamiętasz mit o saunie? Ona również nie spala tłuszczu.

Wniosek

Nigdy nie „przegrzewaj” swojego organizmu, raczej trenuj w odpowiednich warunkach atmosferycznych.

Ogranicz aktywność, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza i jest wilgotno (co także wpływa na gorszą tolerancję temperatury). Zapewnij sobie dużo wody (przy przedłużonej pracy np. marsze, marszo-biegi - także izotoników) na każdą godzinę wysiłku, trenuj w przewiewnych ubraniach, osłaniaj głowę. Pierwsze negatywne objawy ze strony organizmu potraktuj poważnie. Odpocznij, uzupełnij płyny, dostarcz węglowodanów. W każdym wypadku przed podjęciem aktywności w wysokiej temperaturze skonsultuj się z lekarzem, zbadaj swój stan zdrowia. „Przegrzewanie” organizmu z pewnością nie przyczyni się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej, na pewno zaś zaszkodzi Twojemu zdrowiu. Sens stosowania podobnych praktyk, pozostawiam do rozważenia, każdemu. Badania naukowe nie pozostawiają suchej nitki na podobnych zabiegach.

Źródła: 1. “Nieprawidłowe praktyki żywieniowe i odwodnienie u sportowców” Medicina Sportiva Practica, Tom 7, Nr 3: 35-40, 2006 - Medicina Sportiva. 2. „Profilaktyka zaburzeń cieplnych i odwodnienia u sportowców” Medicina Sportiva Practica, Tom 5, Nr 1: 19-27, 2004 Zbigniew Szyguła. Zakład Medycyny WF i Sportu, Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków 3. „Proces redukcji masy ciała (rmc) a płeć i poziom sportowy osób uprawiających sporty walki” Stanisław Sterkowicz, Zakład Teorii i Metodyki Sportów Walki, Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków Medicina Sportiva Practica, Tom 7, Nr 4: 58-61, 2006 4. J. Górski w „Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego”, Wydawnictwo PZWL 2011. 5. Ramon K. i wsp. „Spożywanie pokarmów przez judoków 3 dni przed zawodami i w dniu zawodów” (Nutritional intake in judokas 3 days before and during the competition day).

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.