Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Fruktoza i wieczne uczucie głodu

Nasz organizm wyposażony jest w doskonałe mechanizmy regulujące pobór pokarmu, które sprawiają, że w stanie kalorycznego deficytu odczuwać zaczynamy głód, a po zaspokojeniu energetycznych potrzeb doświadczamy przyjemnego stanu sytości. Warto sobie jednak uświadomić, że poszczególne pokarmy, jak i poszczególne składniki pokarmowe w różny sposób oddziałują na łaknienie i wpływ ten wcale nie jest uzależniony od ich kaloryczności. Żeby zrozumieć tę ciekawą zależność warto wziąć pod lupę przykład fruktozy.

Dwa oblicza fruktozy

Fruktoza to cukier prosty, który do niedawna uznawany był za nieprzeciętnie zdrowy i przyjazny dla sylwetki, głównie za sprawą niskiego indeksu glikemicznego. Do tej pory fruktoza reklamowana jest często jako lepsza alternatywa dla cukru stołowego (który de facto również niemal w połowie składa się z fruktozy), a produkty nią słodzone uznawane są za dietetyczne… Dokładniejsze badania wykazały jednak, że spożywanie dużych ilości fruktozy powoduje nasilone gromadzenie tłuszczu zapasowego i w sposób wybitny sprzyja powstawaniu rozmaitych nieprawidłowości metabolicznych. Wśród konsekwencji nadmiernej podaży tego cukru wymienić można postępującą insulinooporność, zaburzenia gospodarki lipidowej, wzrost poziomu kwasu moczowego, wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Fruktoza i mechanizmy kontroli łaknienia

Okazuje się, że oprócz tych wszystkich wymienionych powyżej wad fruktoza posiada jeszcze jedną: nie wykazuje właściwości sycących. Co to oznacza? Otóż nasz mózg wydaje się nie widzieć kalorii dostarczonych w postaci fruktozy i pomimo jej spożycia dalej upomina się o jedzenie. Im większą część dziennej podaży energii dostarczamy w postaci tego cukru, tym jesteśmy bardziej głodni. Eksperymenty na myszach wykazały, że spożywanie fruktozy zamiast sycić - pobudza je do jedzenia. W badaniach z udziałem zdrowych ochotników z zastosowaniem rezonansu magnetycznego pokazały, że glukoza i fruktoza w różny sposób wpływają na ośrodki w mózgu, które regulują łaknienie, motywację oraz układ nagrody. O ile glukoza działała hamująco na uczucie głodu, o tyle fruktoza nie wykazywała takiego działania.

Podsumowanie

Spożywanie dużych ilości fruktozy zaburza regulację mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę łaknienia i sprzyja nadmiernemu objadaniu się, a co za tym idzie – przybieraniu na wadze. Dodatkowo specyficzny metabolizm fruktozy sprawia, że cukier ten szczególnie łatwo zamieniany jest na tłuszcz zapasowy. Obfitym źródłem fruktozy są wszystkie produkty słodzone sacharozą i syropem glukozowo-fruktozowym. Należy uważnie lustrować etykiety i unikać produktów zawierających te pozycje w swoim składzie. Jedyne dopuszczalne źródła fruktozy w zdrowej diecie to świeże owoce.

Źródła: • Fructose Has Different Effect Than Glucose On Brain Regions That Regulate Appetite.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.