BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Aktywność fizyczna seniora – na ruch nigdy nie jest za późno!

Wiele osób w starszym wieku żyje aktywnie, zwraca uwagę na pożywienie, robi wiele, by zarówno ciało, jak i mózg starzały się wolniej. Niestety dla części seniorów bycie „starszym” jest doskonałą wymówką i sposobem na unikanie jakiejkolwiek aktywności. Spacer? Za młodu się nachodziłem. Zdrowe jedzenie? Jestem już w takim wieku, że mogę sobie pozwolić, muszę mieć jakieś przyjemności z życia. Też słyszeliście te argumenty?

Niestety ich finał bywa smutny. Kończy się zgnuśnieniem, brakiem sił i chęci do funkcjonowania, często otyłością i innymi problemami zdrowotnymi. Bycie seniorem nie uprawnia do „odpuszczenia sobie”. Dbać o siebie, korzystać z aktywności fizycznej można w każdym wieku i nigdy nie jest za późno, by rozpocząć aktywne życie! Mądrze dobrane ćwiczenia oraz odpowiednie odżywianie się w znacznym stopniu wpłyną na poprawę samopoczucia oraz jakość życia.

Być seniorem w formie – jak to zrobić?

Kilka pozornie prostych, można by rzec banalnych rad, naprawdę może odmienić życie. Zatem do dzieła!
 

  • Regularne ćwiczenia będą niezmiernie pomocne w zachowaniu zdrowego ciała i przyczynią się do lepszej pracy mózgu.
    Jeżeli do tej pory nie ruszałeś się zbyt dużo, to zacznij działać małymi kroczkami. Dostosuj aktywność do swoich aktualnych możliwości i stanu zdrowia. Spacery, nordic walking, basen, zajęcia dla seniorów w fitness klubach, pilates, joga, tai chi  – możliwości jest wiele, pamiętaj jednak, by przed wprowadzeniem konkretnej aktywności skonsultować się z lekarzem. Nie zmuszaj się do ćwiczeń, jeżeli odczuwasz ból, gdyż może on być sygnałem ostrzegawczym. Powoli, lecz sukcesywnie wydłużaj czas ćwiczeń.

  • Jedz zdrowo! Ryby, mięso, warzywa, owoce, strączki - pokarmy wysoko odżywcze bogate w błonnik koniecznie powinny znaleźć się w twojej diecie. Takie jedzenie nie tylko spowoduje, że będziesz czuł się lepiej, lecz może także sprawić, że będziesz wyglądać młodziej od swoich niedbających o siebie rówieśników.

  • Nie zamykaj się w czterech ścianach, lecz bierz czynny udział w życiu towarzyskim, korzystaj z zajęć, np.: Kluby Seniora czy też Uniwersytet Trzeciego wieku oferują całą gamę „rozrywek”. Dzięki temu będziesz miał możliwość odświeżyć stare znajomości i nawiązać nowe.

Osobom w starszym wieku wydaje się, że nic ciekawego ich nie spotka, stają się coraz mniej aktywne, nie widzą potrzeby działania. W takim wypadku dobrze jest stawiać sobie konkretne, możliwe do zrealizowania cele i jasno precyzować korzyści wynikające z podejmowanych wysiłków.

Co można zyskać dzięki ćwiczeniom?
 

  • Ogólną oprawę zdrowia, mniejsze problemy z sercem

  • Mocniejsze mięśnie, które będą stanowiły wzmocnienie i ochronę m.in. kolan, kręgosłupa

  • Większy zakres ruchu – niezmiernie istotny przy wykonywaniu choćby najprostszych czynności, takich jak podniesienie czegoś z ziemi czy też zawiązanie sznurowadeł

  • Lepszą postawę, bardziej sprężystą, elastyczną sylwetkę

  • Poprawę zmysłu równowagi oraz koordynację ruchową

Warto? Oczywiście, że warto!

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.