Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta OMAD – czy można jeść tylko jeden posiłek dziennie?

Dieta OMAD – czy można jeść tylko jeden posiłek dziennie?
Wiele osób postrzega dietę jako sposób na szybką utratę wagi. Jednak to, co jesz, wpływa również na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. To właśnie dlatego ważne jest, aby jeść to, co jest dla nas najzdrowsze, a nie tylko najmodniejsze wśród znajomych czy w Internecie.

Jeden posiłek w ciągu dnia

Co jakiś czas pojawiają się „rewolucyjne” trendy dietetyczne, które rzadko utrzymują swoją popularność. Zwykle wynika to z tego, że zaczyna brakować rzetelnych informacji na ich temat, jakie (i czy w ogóle) dają korzyści lub jakie są ewentualne konsekwencje? Jedną z takich dyskusyjnych strategi żywieniowych jest dieta OMAD. Skrót ten oznacza „jeden posiłek w ciągu dnia” i właściwie jest to główne założenie tego planu żywieniowego. Dieta OMAD została stworzona przez Brada Pilona, kanadyjskiego osobistego trenera fitness i dietetyka, oraz autora książki „Jedz, przestań jeść”.

Przerywany post w wersji ekstremalnej

OMAD to odmiana popularnego przerywanego postu. Jednak w przeciwieństwie do większości diet, które sugerują, co jeść, dieta OMAD koncentruje się na częstotliwości posiłków. Jeśli przestrzegasz zasad tej diety, możesz jeść, co chcesz, pod warunkiem, że jesz tylko raz dziennie. Nie ma ograniczeń co do wielkości porcji, ale zaleca się używanie małego talerza i unikanie wypełniania go po brzegi.

Zwolennicy zalecają również zjadanie tego posiłku codziennie o tej samej porze, aby zapewnić organizmowi stały rytm dnia. Przekąski nie są dozwolone, ale można pić napoje, które nie zawierają kalorii, w tym wodę, herbatę, kawę. Nawodnienie jest wciąż bardzo ważne.

Dieta OMAD i utrata wagi

Dieta OMAD nie ogranicza nas co do rodzaju pokarmu, ale jedząc raz dziennie, ciężko będzie uzyskać wystarczającą ilość kalorii, więc utrata kilogramów jest dość prawdopodobna.

Czy istnieją potencjalne korzyści zdrowotne?

Okresowy post może wpłynąć na lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2, ale jest to obszar, który wymaga dalszych badań. Jedną z zalet diety OMAD jest to, że oszczędza czas, ponieważ nie musisz się martwić o przygotowywanie i spożywanie trzech posiłków dziennie. Istnieją również dowody na to, że okresowy post poprawia zdrowie komórek poprzez wzmacnianie autofagii - procesu, w którym komórki eliminują stare, słabe komórki. Poprzez wzmocnienie autofagii, przerywany post może spowolnić starzenie się komórek, ale i tu są potrzebne dalsze badania.

Wady diety OMAD

Pomimo możliwości utraty wagi poprzez spożywanie tylko jednego posiłku dziennie, dieta ta ma pewne wady. Jeżeli nie jesz przez cały dzień, to im bliżej posiłku, tym bardziej o nim myślisz, czujesz frustrację i głód, więc jesteś skłonny wybrać coś niezdrowego. A niestety żywność wysokoprzetworzona, bogata w cukier, może zwiększać poziom insuliny, co ułatwia organizmowi magazynowanie tłuszczu.

Utrata masy ciała i zarządzanie wagą to coś więcej niż tylko kalorie. Znaczenie ma też skład Twojej diety. Jeśli jesz tylko raz dziennie, potrzebujesz posiłku bogatego w składniki odżywcze, a to niestety nie widnieje w założeniach diety OMAD.

Kolejnym minusem jest fakt, że łatwo o niedobory składników odżywczych. Dotyczy to szczególnie osób, które dość długo stosują tę dietę i częściej sięgają po niezdrowe opcje aniżeli pełnowartościową żywność.

Jedzenie tylko raz dziennie jest też niekorzystne dla naszego trawienia. Zjedzenie jednego dużego posiłku w ciągu dnia to ogromny wysiłek dla przewodu pokarmowego, w związku z czym łatwo doprowadzić do niestrawności i innych dolegliwości.

Podsumowanie

Dieta OMAD to, krótko mówiąc, system polegający na jedzeniu tylko jednego posiłku w ciągu dnia. Nie narzuca tego, co ma się znaleźć na talerzu i w jakiej powinno być ilości, aczkolwiek sugeruje używanie małego talerza. Nie jest niczym złym, jeśli jest stosowana sporadycznie, np. kilka dni w tygodniu lub rzadziej. Problemem może być długotrwałe stosowanie, szczególnie jeśli zawartość talerza pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych. Łatwo w ten sposób doprowadzić do niedoborów żywieniowych i dolegliwości żołądkowych.
Można uznać, że na takiej diecie łatwo będzie stracić kilogramy, jednak w rzeczywistości jest na to mnóstwo lepszych i z pewnością zdrowszych diet i sposobów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.