Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Intermittent Fasting — przerywany post niebezpieczny dla serca?

Intermittent Fasting — przerywany post niebezpieczny dla serca?
Intermittent fasting w najprostszym ujęciu to dieta o charakterze przerywanego postu. Fasting oznacza post, czyli powstrzymanie się od jedzenia, a w niektórych kulturach nawet od picia wody (ramadan). Prawie każdy człowiek stosuje takie rozwiązanie, z tym że post obejmuje jedynie nocny odpoczynek i czas bezpośrednio przed zaśnięciem i po obudzeniu, a więc nie trwa tak długo (np. 9-10 godzin). Niektórzy ludzie nie jedzą po godzinie 18:00 i następny posiłek mają dopiero po 12-13 godzinach.

IF (Intermittent Fasting) w praktyce

Klasyczny model intermittent fasting polega na poszczeniu przez 18 godzin, a dostarczaniu pokarmu tylko w ramach sześciogodzinnego okna. Może być to również krótsze, czterogodzinne okno żywieniowe i 20 godzin postu. Opisane rozwiązanie bywa nazywane TRF. Jest odmianą IF polegającą na podaży pokarmu tylko w określonych godzinach. W przypadku intermittent fasting (gdy stosujemy TRF ang. time-restricted feeding), post może trwać 18 h, a okno żywieniowe np. 6 h. Czyli powiedzmy, iż ktoś zaczyna jeść o 8:00 rano, to ostatni posiłek wypada o godzinie 14:00.

Uwaga: IF nie oznacza restrykcji kalorycznych! Może być to dieta dostarczająca dużą ilość kalorii, ale tylko w określonych godzinach. Niemniej najczęściej stosuje się model IF do odchudzania i wtedy jednocześnie występują:

  • restrykcja czasu dowozu pokarmu,
  • restrykcja ilości energii.

Intermittent fasting — inne rozwiązania

  • Post w naprzemienne dni, czyli poniedziałek: post, wtorek: normalna podaż kalorii, środa post; czwartek: normalna podaż kalorii itd.
  • Trwający 24 h post, stosowany raz lub dwa razy w tygodniu, w pozostałe dni osoba odżywia się w klasyczny sposób. Może być to model 5 dni zwykłego odżywiania się z dwoma 24-h etapami postu. W metodzie 5:2 w trzeci i szósty dzień stosowany jest post (czyli np. w środę i sobotę). W pozostałe dni stosuje się zwykłą podaż energii.
  • Dietę, w której restrykcje stosujemy tylko w określone dni (np. 3 dni kaloryczności poniżej 25% zapotrzebowania energetycznego + 4 dni normalnej podaży energii).

Czy Intermittent Fasting powoduje zgony sercowo-naczyniowe?

Takie wnioski można wyciągnąć z danych opublikowanych 12 kwietnia 2024 na łamach JAMA, które mogą spowodować duże zamieszanie. Naukowcy zasugerowali, iż ograniczenie czasu spożywania jedzenia do maksymalnie 8 godzin każdego dnia – rodzaj diety o charakterze przerywanego postu – zostało powiązane z 91% większym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia w porównaniu z jedzeniem przez okres 12–16 godzin. Wynika to ze wstępnych danych obserwacyjnych przedstawionych na konferencji American Heart Association.

Problem z badaniem

Badanie miało kilka głównych ograniczeń. Naukowcy przeanalizowali wyniki około 20 000 uczestników z USA, którzy odpowiedzieli na ogólnokrajową ankietę na temat zdrowia i odżywiania. Dane dotyczące diety pochodziły tylko z 2 kwestionariuszy, które samodzielnie wypełnili, a które opierały się na pamięci uczestników. Co najważniejsze, badacze nie dostarczyli również danych na temat innych czynników, które mogły mieć wpływ na zdrowie uczestników lub ich decyzję o stosowaniu IF, a zamiast tego skupili się wyłącznie na porach dnia, w których jedli i przyczynie śmierci.

„Chociaż w badaniu zidentyfikowano związek między 8-godzinnym oknem żywieniowym a śmiercią z przyczyn sercowo-naczyniowych, nie oznacza to, że dieta o charakterze przerywanego postu powodowała śmierć z przyczyn sercowo-naczyniowych” – przestrzegł w notatce prasowej starszy autor badania, dr Victor Wenze Zhong.

Nietrudno wyobrazić sobie, iż do tego rodzaju badania dobieramy osoby w podeszłym wieku i chore, po kilku miesiącach stwierdzamy, że zmarło ich nieproporcjonalnie dużo. Tylko wcale nie musi być to kwestia stosowania diety o charakterze przerywanego postu! Wiemy, iż osoby chore na cukrzycę, otyłe, cierpiące z powodu zaburzeń pracy serca, zmian w sercu (np. kardiomiopatii, wad wrodzonych i nabytych), znacznego nadciśnienia, która przeszły udary lub zawały, cierpią z powodu szybkiej progresji miażdżycy, mają predyspozycje hormonalne do zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (np. HTZ/TRT, doping sterydami anaboliczno-androgennymi, antykoncepcja hormonalna), mają chore nerki, wątrobę, są po przeszczepie narządów, są narażone na większe ryzyko śmierci. Dlatego, póki nie zobaczę pełnych danych, do tego typu doniesień będę podchodził z ostrożnością.

Korzyści płynące z diety o charakterze przerywanego postu

Z wielu opublikowanych dotąd badań wynika, iż dieta o charakterze przerywanego postu przynosi liczne korzyści zdrowotne nawet w trakcie odchudzania przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwcukrzycowych, czy w trakcie chemioterapii (zmniejsza skutki uboczne podawania chemioterapeutyków).

Wiemy, iż stosowanie diety, w której wydłużony jest czas postu, a skrócony dostarczania pokarmu może przedłużać życie, wpływać na spowolnienie rozwoju cukrzycy czy zespołu metabolicznego. Istnieją przesłanki, iż tego rodzaju model może zmniejszać ryzyko rozwoju raka. Przewlekłe ograniczenie kalorii (CR) ma silne działanie przeciwnowotworowe zarówno w badaniach przedklinicznych, jak i klinicznych, ale może być trudne do utrzymania.

Nie należy wyciągać prostych wniosków z badań, w których analizuje się tylko wycinek danych i próbuje budować powiązania między zmiennymi. Może to doprowadzić do wyciągnięcia mylnych wniosków, ponieważ współwystępowanie nie oznacza korelacji między zjawiskami.

Na przykład istnieje istotna korelacja pomiędzy rocznym spożyciem czekolady a liczbą laureatów Nagrody Nobla w różnych krajach. Doprowadziła do (błędnej) sugestii, że spożycie czekolady jest ważnym, odżywczym elementem diety przyszłych laureatów Nagrody Nobla.

Można również podawać korelację popularności filmów z Keanu Reevesem i rozwoju raka, chorób metabolicznych czy cukrzycy. Niestety, bardzo często na takie „haczyki” łapią się osoby, które nie mają czasu czytać badań naukowych i na dodatek ich nie rozumieją.

Źródła: Harris E. Study Examines Intermittent Fasting and Cardiovascular Mortality. JAMA. Published online April 12, 2024. doi:10.1001/jama.2024.5158 Jamshed H. i in. Effectiveness of Early Time-Restricted Eating for Weight Loss, Fat Loss, and Cardiometabolic Health in Adults With Obesity. A Randomized Clinical Trial. https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2794819 Mary-Catherine Stockman i wsp. „Intermittent Fasting: Is the Wait Worth the Weight?” Safdie FM, Dorff T, Quinn D, Fontana L, Wei M, Lee C, Cohen P, Longo VD. Fasting and cancer treatment in humans: A case series report. Aging (Albany NY). 2009 Dec 31;1(12):988-1007. doi: 10.18632/aging.100114. PMID: 20157582; PMCID: PMC2815756. Clifton KK, Ma CX, Fontana L, Peterson LL. Intermittent fasting in the prevention and treatment of cancer. CA Cancer J Clin. 2021 Nov;71(6):527-546. doi: 10.3322/caac.21694. Epub 2021 Aug 12. PMID: 34383300.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.