Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jaka jest różnica między tłuszczem podskórnym a trzewnym?

Jaka jest różnica między tłuszczem podskórnym a trzewnym?
Kiedyś tłuszcz u człowieka był po prostu tłuszczem, czyli jednostką magazynującą energię. Jednak nauka idzie do przodu i już teraz wiadomo, że komórki tłuszczowe to znacznie więcej. W rzeczywistości działają one jako część naszego układu hormonalnego. Uwalniają hormony i wysyłają sygnał, który ma wpływ na wszystko, od regulacji wzrostu po wahania nastroju.

Rodzaje tłuszczu w organizmie

Chociaż „tłuszcz” to termin zbiorczy opisujący nadmiar tkanki organizmu, w rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów tłuszczu, które można znaleźć w ludzkim ciele. Dwa rodzaje tłuszczu – podskórny i trzewny – są szczególnie interesujące dla miłośników zdrowia i osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy.

Tłuszcz podskórny

Tłuszcz podskórny jest widocznym typem, który można znaleźć w prawie każdej części ciała, takiej jak biodra, uda i ramiona. Jak sama nazwa wskazuje, że znajduje się tuż pod zewnętrzną warstwą skóry. Często ma wgłębienia i to właśnie ten rodzaj tłuszczu tworzy cellulit. Trochę tłuszczu podskórnego jest niezbędne do izolacji i ochrony organizmu, ale nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Tłuszcz trzewny

Tłuszcz trzewny to rodzaj tłuszczu, który znajduje się głębiej (stąd też mówi się, że jest to rodzaj głębokiego tłuszczu). Głębiej, to znaczy bliżej narządów wewnętrznych wewnątrz jamy brzusznej. Podobnie jak tłuszcz podskórny, tłuszcz trzewny pełni funkcję ochronną, ale zbyt duża ilość tego typu tłuszczu może zagrażać zdrowiu.

Niebezpieczeństwo trzewnej tkanki tłuszczowej tkwi w jej nieuchwytności. Nawet osoba szczupła może posiadać nadmiar tłuszczu trzewnego. Niekiedy jednak ten rodzaj tłuszczu objawia się jako „brzuch piwny”. Tłuszcz trzewny wiąże się z wszelkiego rodzaju potencjalnie poważnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, choroby serca, udar, wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi.

Redukcja trzewnej tkanki tłuszczowej

Zbyt duża ilość trzewnej tkanki tłuszczowej jest bardziej niebezpieczna dla zdrowia niż tłuszcz podskórny. Jej redukcja powinna być wysoko na liście priorytetów zdrowotnych. Bardzo ważna jest tutaj dieta bogata w składniki odżywcze.

Zdrowa dieta, ale nie głodówka!

Wszystkie diety cud i głodówki mogą przynieść wręcz odwrotny efekt. Należy też unikać przetworzonej żywności bogatej w cukier i tłuszcz. Przejście na dietę składającą się z produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa, owoców, warzyw, orzechów i nasion to świetny początek drogi do pozbycia się tłuszczu trzewnego.

Obowiązkowa aktywność

Drugim istotnym aspektem jest regularna aktywność fizyczna. Osoby prowadzące siedzący tryb życia są dużo bardziej narażone na wysoki poziom tkanki tłuszczowej. 

Podsumowanie

Każdy z nas ma w swoim ciele zarówno tkankę tłuszczową podskórną, jak i trzewną. Pierwsza z nich znajduje się, tak jak nazwa wskazuje pod skórą, a druga nieco głębiej, wokół narządów wewnętrznych. Nadmiar jednej, jak i drugiej może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego należy zadbać o odżywczą dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Badania pokazują, iż znaczenie ma także odpowiedni sen, unikanie stresu, używek oraz alkoholu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.