Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co lepsze – trening obwodowy czy tradycyjny trening siłowy?

Co lepsze – trening obwodowy czy tradycyjny trening siłowy?
Cele treningowe mogą być różne, ale zwykle wybierając trening siłowy, chodzi o budowę masy mięśniowej, rzeźbienie sylwetki, poprawę siły itp. Jego tradycyjna formuła polega na wykonywaniu serii ćwiczeń, zwykle z przerwą trwającą od 1 do 2 minut i zmienianiem obciążenia. Czas trwania treningu zależy od ilości ćwiczeń, liczby powtórzeń, długości przerw i tempa wykonywania ruchów.

Porozmawiajmy o wadach i korzyściach

Niektórzy preferują trening obwodowy, który charakteryzuje się brakiem przerw między ćwiczeniami, co skraca czas treningu. Jednak czy trening obwodowy może przynieść takie same korzyści jak tradycyjny trening siłowy? Czy może on pomóc w budowaniu masy mięśniowej i rzeźbieniu sylwetki?

Czym jest trening obwodowy?

Trening obwodowy polega na wykonywaniu serii ćwiczeń bez przerw. Każdy obwód to zestaw ćwiczeń wykonywanych po jednej serii praktycznie bez żadnej przerwy. Praktycznie, ponieważ w rzeczywistości zawsze jest te 10-15 sekund, podczas których odkładasz sprzęt, bierzesz nowy i ustawiasz się do kolejnego ćwiczenia.

Na przykład, jeśli plan treningowy zakłada 10 różnych ćwiczeń, to po wykonaniu jednej serii każdego z nich mówimy o zakończeniu jednego obwodu, a następnie jest przerwa na odpoczynek. Trening obwodowy opiera się zwykle na mniejszych obciążeniach (ok. 40-60% maksymalnego obciążenia), co umożliwia wykonanie większej ilości powtórzeń (ok. 10-20 w serii) i płynne przechodzenie do kolejnego ćwiczenia.

Celem tego podejścia jest utrzymanie wysokiej intensywności treningu, aby utrzymać wyższe tętno i pracę mięśni przez dłuższy czas. Dzięki temu zwiększa się spalanie kalorii, przy jednoczesnym zadaniu mięśniom wyzwania poprzez obciążenie.

Jakie są zalety treningu obwodowego?

Korzyści dla układu sercowo-naczyniowego

Jednym z głównych atutów treningu obwodowego jest większy wpływ na wydolność układu sercowo-naczyniowego w porównaniu do tradycyjnego treningu siłowego. Nieprzerwana praca mięśni powoduje zwiększone tętno, większe zużycie tlenu i energii podczas treningu. To przyczynia się do umiarkowanego wzrostu wydolności układu sercowo-naczyniowego z upływem czasu.

Trening obwodowy oszczędza czas

Kolejną z największych zalet treningu obwodowego jest krótszy czas jego trwania. Poprzez brak przerw między seriami można naprawdę wiele zaoszczędzić. Na przykład, jeśli w tradycyjnym treningu siłowym wykonujesz cztery ćwiczenia, w każdym z nich cztery serie, a między nimi robisz minutę przerwy, to jeśli zrezygnujesz z tych przerw, możesz zaoszczędzić około 15-20 minut. Wiele osób docenia to rozwiązanie, ponieważ często nie mają aż tyle czasu, żeby spędzać dwie godziny na siłowni.

Trening obwodowy sprzyja utracie tłuszczu

Trening obwodowy ma także potencjał do większego spalania tkanki tłuszczowej w porównaniu do tradycyjnego treningu siłowego. Dzieje się to za sprawą unikalnej struktury treningu obwodowego, która składa się z mniejszych obciążeń, krótkich przerw i ciągłego tempa wykonywania ćwiczeń.

Jakie są wady treningu obwodowego?

Mniejszy wzrost siły i masy mięśniowej

Jedną z wad treningu obwodowego jest stosunkowo mniejsze obciążenie, co skutkuje mniejszym wzrostem siły i masy mięśni w porównaniu do tradycyjnych metod treningowych.

Mniejszy wpływ na masę kostną

Trening obwodowy może mieć również ograniczony wpływ na masę kostną ze względu na mniejsze obciążenie w porównaniu do tradycyjnego treningu siłowego.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj treningu jest lepszy — trening obwodowy czy tradycyjny trening siłowy, niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde podejście ma swoje wady i zalety.

Dużą zaletą treningu obwodowego jest efektywność — w przypadku osób początkujących i średniozaawansowanych można budować siłę i mięśnie w znacznie krótszym czasie dzięki zachowaniu ciągłego tempa treningu.

Trening obwodowy zapewnia również lepszą kondycję sercowo-naczyniową w porównaniu do treningu siłowego. Dla osób, które mają ograniczony czas i szukają wszechstronnego treningu, jest to duży plus.

Jednak tradycyjny trening siłowy pozwala na korzystanie z większych obciążeń i skupienie się na konkretnych grupach mięśni. Ma większą przewagę, jeśli chodzi o wzrost siły, rozmiaru mięśni i gęstości kości.

Niezależnie od tego, jaki styl treningu wybierzesz, najważniejsza i tak będzie regularność. Znajdź to, co sprawia Ci przyjemność i daje satysfakcję. Dzięki odpowiedniemu podejściu do treningu dostosowanemu do Twoich potrzeb możesz utrzymać motywację do kontynuowania treningów i osiągania swoich celów fitness.

Źródła: Similarity in adaptations to high-resistance circuit vs. traditional strength training in resistance-trained men - PubMed (nih.gov) Circuit Training - an overview | ScienceDirect Topics https://www.healthline.com/health/fitness/benefits-of-circuit-training https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3846819

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.