Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak złagodzić ból szyi po całym dniu siedzenia za biurkiem?

Jak złagodzić ból szyi po całym dniu siedzenia za biurkiem?
To nie tajemnica, że zbyt częste siedzenie jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także stanowi częstą przyczynę bólu szyi. Przeciętny człowiek siedzi przez co najmniej osiem godzin dziennie, a niektórzy nawet znacznie dłużej. Siedzenie w nadmiarze dla nikogo nie jest dobre, a może być szczególnie szkodliwe dla szyi osób ze złą postawą lub nadwagą. Dobrą wiadomością jest to, że łatwo możesz ból szyi złagodzić. O to kilka porad na odciążenie szyi.

Umieść ekran na wysokości oczu

Upewnij się, że monitor komputera znajduje się na wysokości Twoich oczu — nie powinnaś patrzeć ani za bardzo w dół, ani w górę podczas pracy. Dzięki temu zapewniasz swojej szyi wygodniejszą pozycję. Upewnij się też, czy masz odpowiednie krzesło do swojego wzrostu, wagi i postawy. Jeżeli masz taką możliwość, zaopatrz się w ergonomiczne stanowisko, które pomaga utrzymać prawidłową postawę.

Bądź świadoma swojej postawy

Podczas pracy zwracaj uwagę na to, czy się nie garbisz. Wiele osób kompletnie nie rejestruje, w jakiej pozycji pracuje. Jeśli nie jesteś pewna czy Twoja postawa jest prawidłowa, poproś kogoś, żeby zrobił Ci kilka zdjęć podczas pracy (najlepiej wtedy, kiedy nie będziesz tego świadoma), żeby zobaczyć, jak to wygląda.

Siedząc cały dzień przy biurku, bardzo łatwo jest zaniedbać tę kwestię. Nawet jeśli "tylko" siedzisz, to Twoje mięśnie nadal pracują i po kilku godzinach są zwyczajnie zmęczone. Przyjmując coraz to dziwniejsze pozycje, sprawisz, że będą się one spinać, co doprowadzić może do bólu kręgosłupa.

Staraj się siedzieć prosto, co oznacza, że Twoja głowa powinna znajdować się nad miednicą. Barki swobodnie opuść w dół, wzrok skieruj na wprost (patrz punkt powyżej o ustawieniu monitora), do tego wyciągnij się lekko w górę, żeby uniknąć wypychania w tył dolnej części pleców. Twój siad powinien być aktywny. Niezłym pomysłem jest wymiana krzesła na piłkę do ćwiczeń. Siedząc na niej, będziesz zmuszona do trzymania postawy, bo inaczej spadniesz.

Rób przerwy

Praca pracą, ale nic się nie stanie jak co 30 - 60 minut zrobisz sobie króciutką przerwę, żeby się chwilę poprzeciągać. A jeżeli masz okazję, to przejdź się po biurze, postój chwilę, po prostu się poruszaj. Każdy ruch jest lepszy niż siedzenie w jednej pozycji. Dobrym pomysłem jest ustawienie sobie alarmu, żeby o tym pamiętać. A może masz sportowy zegarek? Wiele z nich przypomina o braku aktywności przez ostatnią godzinę.

Wzmacniaj i rozciągaj mięśnie

Skoro większość dnia spędzasz na siedząco, to zapewnij swoim mięśniom nieco ruchu po godzinach pracy. Twoje spięte mięśnie potrzebują rozciągania. Możesz się zapisać na lekcje jogi — jest to świetna opcja na wydłużenie mięśni i poprawę elastyczności. Z pewnością niejeden raz słyszałaś, że dzięki jodze można zmniejszyć bóle pleców.

Oczywiście nie można też zapominać o wzmacnianiu. Jest ono tak samo ważne, jak rozciąganie. Trenuj całe ciało i mocno zwracaj uwagę na mięśnie grzbietu oraz brzucha, które odpowiadają w dużej mierze za prawidłową postawę.

Skróć czas spędzony przed ekranem

Jeżeli pracujesz przez osiem godzin przed ekranem komputera, to wracając do domu, nie siadaj ponownie przed ekranem (nieważne czy to laptop, smartfon czy inne urządzenie). Zwróć uwagę, jak wiele osób korzysta ze smartfonów. Większość patrzy się w dół, pochyla głowę, a więc w dalszym ciągu obciąża odcinek szyjny kręgosłupa.

Rezygnacja z wpatrywania się w urządzenia elektroniczne w drugiej połowie dnia wpłynie jednocześnie na jakość Twojego snu.

Podsumowanie

Praca za biurkiem to duże wyzwanie dla Twojej szyi, szczególnie jeśli nie masz zapewnionych odpowiednich warunków. Jeżeli masz szczęście i jeszcze nie odczuwasz bólu, upewnij się, że robisz wszystko, co się da, żeby nie doprowadzić do przeciążeń. Skorzystaj z powyższych wskazówek i zapewnij sobie lepszy komfort.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.