Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Poważne skutki niedoborów magnezu

Poważne skutki niedoborów magnezu
Magnez jest pierwiastkiem o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania naszego organizmu, przy czym jego właściwości nie ograniczają się jedynie do działania „antystresowego” czy dodawania energii, (jak mogłoby wynikać z telewizyjnych reklam zawierających go preparatów), a są o wiele szersze. Już nawet niewielkie niedobory tego pierwiastka mogą wywoływać szereg działań niepożądanych ze strony układów: nerwowego, immunologicznego, hormonalnego i układu krążenia oraz zwiększają ryzyko występowania wielu chorób, dlatego też odpowiednia podaż magnezu ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i szczytowej kondycji psychofizycznej.

Osłabiona koncentracja i zdolność uczenia się

Niedobory magnezu negatywnie odbijają się na naszej zdolności do skupiania uwagi, upośledzają zapamiętywanie informacji i kojarzenie faktów. Osoby z niedoborami tego pierwiastka gorzej znoszą obciążenia psychiczne, słabiej wypadają w zadaniach, których liczy się refleks i logiczne myślenie. Jak się okazuje, magnez usprawniać może komunikację pomiędzy neuronami, a także zwiększa gęstość synaps w rejonach mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie i kojarzenie.

Zwiększone ryzyko depresji

Zgodnie z wynikami badań naukowych niedobory magnezu niekorzystnie odbijają się na naszym samopoczuciu, zdolności do radzenia sobie ze stresem oraz zwiększają ryzyko depresji. Obserwacje z udziałem osób ze zdiagnozowaną depresją, które próbowały odebrać sobie życie wykazały, że poziom magnezu w płynie rdzeniowo-mózgowym jest u nich statystycznie niższy niż u osób zdrowych.

Nadciśnienie i arytmia

Już nawet niewielkie niedobory magnezu mogą powodować zaburzenia akcji serca. Przedłużający się deficyt doprowadza często do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Magnez wykazuje zdolność do relaksacji mięśniówki naczyń krwionośnych, przez co działa hipotensyjnie. W badaniach naukowych zaobserwowano, że suplementacja tym pierwiastkiem może być pomocna u osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem.

Choroby nowotworowe

Niedobór magnezu może działać kancerogennie. Naukowcy od wielu lat zajmują się badaniem przyczynowo-skutkowej zależności pomiędzy deficytem tego pierwiastka a ryzykiem zachorowania na raka. Do tej pory udało się wykazać, iż niedobór magnezu zwiększa ryzyko występowania niektórych odmian nowotworów, np. węzłów chłonnych i szpiku. Odpowiednia podaż tego pierwiastka ma więc istotne znaczenie dla profilaktyki chorób onkologicznych

Kto jest narażony na niedobory?

Niestety współcześnie na niedobory magnezu potencjalnie narażony jest praktycznie każdy z nas. Dieta zachodnia oparta na wysoko przetworzonej żywności z jednej strony utrudnia pokrycie podstawowego zapotrzebowania na ten pierwiastek, z drugiej natomiast życie w permanentnym stresie, niedobór snu, stosowanie nadmiernej ilości środków o działaniu pobudzającym, alkoholu i palenie papierosów nasilają straty tego pierwiastka, zwiększając dodatkowo zapotrzebowanie.

Gdzie znajdziesz magnez?

Głównym źródłem magnezu są orzechy, nasiona, grube kasze i pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, kakao naturalne oraz wody mineralne. Warto zadbać o odpowiednie spożycie tych pokarmów, bez nich pokrycie zapotrzebowania na ten pierwiastek jest praktycznie niemożliwe. Uzupełnieniem dziennej podaży magnezu może być odpowiednio zaplanowana suplementacja.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.