W poprzedniej części artykułu wspomniałem o zabiegach, na które powinno się zwrócić uwagę w trakcie i zaraz po zakończeniu sesji treningowej. Na procesy regeneracyjne wpływają także inne czynniki, niekoniecznie związane bezpośrednio z okresem okołowysiłkowym.
To druga część artykułu. Pierwszą znajdziesz tutaj:
Sen to okres, w którym organizm się regeneruje. Jeśli śpisz zbyt krótko, regeneracja nie zachodzi w sposób optymalny. Zresztą zaobserwować można to nawet po samopoczuciu (a więc i regeneracji układu nerwowego). Zadbaj o odpowiednie warunki do snu, kładź się na tyle wcześnie by spać minimum 7, a najlepiej 8 godzin na dobę.
Unikaj przetrenowania
Wiele osób ćwiczy zbyt forsownie bądź też zbyt często wykonuje ćwiczenia na te same partie mięśniowe, nie dając im szans na regenerację. Jeśli wczoraj ćwiczyłeś mięśnie klatki piersiowej, to dziś już ich nie przeciążaj. Daj im minimum dwie doby na odbudowę struktur i zasobów energetycznych.
Uzupełnij dietę w preparaty zawierające kompleks aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), magnez oraz witaminę D
Wszystkie ww. składniki mają wpływ na tempo przebiegu procesów regeneracyjnych. Aminokwasy budują białka mięśniowe, aktywują szereg ważnych enzymów odpowiedzialnych za odbudowę tkanek i współdziałają z ważnymi hormonami.
Magnez działa relaksująco na układ nerwowy, wspomaga regenerację szczególnie w czasie nocnego spoczynku. Niedobory witaminy D, na które narażeni jesteśmy szczególnie w okresie jesienno-zimowym, mogą powodować obniżenie poziomu anabolicznych hormonów.
Skorzystaj czasem z usług masażysty
Jeśli jesteś akurat w okresie prowadzenia intensywnych treningów i odczuwasz problem z regeneracją, umów się na masażu dobrego specjalisty. Dobrze przeprowadzony masaż usprawnia krążenie, poprawia relaksację mięśni i poprawia samopoczucie, pomóc może także poradzić sobie z tzw. obolałością powysiłkową potocznie (z resztą niesłusznie) nazywaną „zakwasami”.
Podsumowanie
Wszystkie te zabiegi mają wpływ na procesy regeneracyjne. Najlepiej zastosować się do wszystkich ww. zaleceń. W miarę możliwości warto także korzystać z sauny. Można też zafundować sobie lekki stretching czy udać się truchtem do lasu w dni wolne od intensywnych wysiłków. Należy bowiem pamiętać, że w czasie aktywności fizycznej generujemy odpowiedni bodziec, jednak dopiero to, co ma miejsce po jej zakończeniu, determinuje skuteczność zabiegów treningowych.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.