Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Na skróty:
  1. Kofeina
  2. Dawka
Poranna filiżanka kawy to w wypadku wielu osób nieodłączny element śniadania. Choć swego czasu picie kawy postrzegane było przez niektórych jako nieuzasadniona zemsta na własnym zdrowiu, to jednak badania ostatniej dekady pozwoliły odkryć wiele korzystnych aspektów z nim związanych. Utarło się jednak, że regularne picie kawy może przyczynić się do wystąpienia niedoborów magnezu. Czy taka zależność jest faktycznie prawdziwa?

Okazuje się, że odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest prosta.

Kofeina

Za potencjalny niekorzystny wpływ kawy na poziom magnezu w ustroju wpływać może kofeina – alkaloid znany ze swoich właściwości pobudzających. Kofeina wykazuje działanie moczopędne, tak więc jej niekorzystny wpływ na retencje niektórych elektrolitów w ustroju jest bardzo prawdopodobny. Jakiś czas temu w jednym z badań faktycznie wykazano, że kofeina zwiększa wydalanie z ustroju pierwiastków takich jak wapń i magnez, a efekt ten zauważalny jest przez około sześć godzin od momentu spożycia.

Z drugiej strony jednak w tym samym badaniu zaobserwowano również, że organizm potrafi sobie w dużej mierze skompensować wywołane przez kofeinę straty. Po sześciu godzinach nasilonego wydalania wapnia i magnezu autorzy badania zauważyli, że następuję wyraźne zahamowanie tego procesu i w efekcie pierwiastki te są „oszczędzane” w zdecydowanie większym stopniu niż ma to miejsce w normalnych warunkach. Niestety okazało się jednak, że pomimo istnienia takich mechanizmów odrobienie strat wywołanych przez kofeinę jest w późniejszych okresach dnia niewykonalne. Tak więc wychodzi na to, że jednak całkowity bilans wypada na niekorzyść napojów kofeinowych takich jak kawa. Czy jednak na pewno?

Dawka

W rozważaniach nad wpływem kofeiny na stan nawodnienia organizmu czy straty elektrolitów brakuje często jednego ważnego elementu, a dokładnie – aspektu dawki. Owszem, kofeina działa wyraźnie diuretycznie i nasila wydalanie wapnia i magnezu, ale pomijając kwestię nadwrażliwości na tę substancję – takie skutki rejestrowane są zazwyczaj w przypadku wysokich dawek przekraczających 500 mg na dobę. Wartość taką można uzyskać wypijając dziennie 3 – 4 kawy, nie jest to więc ilość symboliczna.

Podsumowanie

Kawa za sprawą zawartej w niej kofeiny może działać odwadniająco i nasilać straty magnezu, jednak zależność ta zachodzi w przypadku stosowania wysokich dawek. Wygląda więc na to, że 1 – 2 kawy dziennie mogą spać spokojnie, dawka kofeiny w nich zawarta nie zaburza gospodarki elektrolitowej organizmu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.