IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak dawkować odżywki białkowe?

Jak dawkować odżywki białkowe?
Problem z dawkowaniem odżywek proteinowych przewija się regularnie na forach sportowych w działach związanych z suplementacją. Faktycznie zalecenia zamieszczone na etykiecie wydają się na pierwszy rzut oka przesadzone, stosowanie kilku porcji dziennie po 30 – 40 g preparatu nie tylko mogłoby być uciążliwe w praktyce, ale też sprawiłoby, że mała puszka białka starczyłaby co najwyżej na kilka dni. Jak więc stosować preparaty proteinowe, by maksymalnie wykorzystać ich potencjał nie popadając w przesadę? Na wstępie należy się zastanowić czym w istocie jest odżywka białkowa.

Jakie proteiny zawierają koncentraty białkowe?

Zdecydowana większość białkowych preparatów zawiera proteiny pochodzenia mlecznego: koncentraty i izolaty białka serwatkowego oraz kazienę. Rzadziej pojawiają się: albumina jaja, białko wołowe i białka roślinne. Z pewnością jednak można powiedzieć, że surowce użyte do produkcji tych odżywek są pochodzenia naturalnego. Tak więc taki preparat stanowi rodzaj wysoko-przetworzonej żywności o wysokiej koncentracji protein. Używając obrazowej metafory, można powiedzieć, że porcja białka z odzywki to coś na podobieństwo „filetu z kurczaka w proszku”. Tak więc trzeba zadać sobie pytanie: „jak dawkuje się chude mięso”?

Jak dawkować odżywki białkowe?

Jak można się domyślić jednego i uniwersalnego sposobu dawkowania nie ma. Wszystko zależy bowiem od podaży białka z innych źródeł żywnościowych i indywidualnego zapotrzebowania. Najlepszym sposobem na w miarę dokładne oszacowanie potrzeb ustrojowych jest dokonanie stosowanych obliczeń przy pomocy wzorów, jednak nie każdy ma na to czas i ochotę. W takim przypadku należy posłużyć się intuicją. Zakładając, że wiemy mniej więcej, które pokarmy są źródłem białka (mięso, jaja, ryby, nabiał), łatwo stwierdzić czy pojawiają się one w danym posiłku, czy też nie. Jeśli ich brakuje bądź jest ich mało (np. 50 g owsianki na 150 ml mleka to zaledwie około 10 g białka), dodać możemy porcję odżywki w ilości około 20 – 40 g, zwiększając tym samym ilość protein w posiłku.

Podobnie jeśli przerwa między posiłkami jest dłuższa niż zakładaliśmy, a nie mamy pod ręką dobrej jakościowo, zasobnej w proteiny konwencjonalnej żywności – porcja odżywki będzie rozwiązaniem znakomitym. Warto także pamiętać, że odżywka białkowa (np. serwatkowa) jest niezwykle lekkostrawna, czyli – nie obciąża przewodu pokarmowego. Jest to argument za tym, by użyć jej po wysiłku fizycznym i dostarczyć tym samym niezbędnych aminokwasów do odbudowy uszkodzonych struktur.

Podsumowanie

Można powiedzieć, że dawkowanie odżywki białkowej ma charakter indywidualny i uzależnione jest od rozmaitych okoliczności. Z pewnością warto zastosować porcję preparatu proteinowego bezpośrednio po zakończeniu treningu, jak i opcjonalnie w posiłkach ubogobiałkowych (owsianka, musli, koktajle owocowe etc), czy też w przypadku dłuższych przerw między posiłkami. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.