50% RABATU NA PLANY Z KODEM: NOWYROK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co należy wiedzieć o treningu siłowym

Trening siłowy jest aktywnością fizyczną polegającą na podnoszeniu ciężarów wolnych (czyli sztang, sztangielek) oraz obudowanych (czyli maszyn). Pozwala osiągnąć niższy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, przeciwdziała wielu schorzeniom cywilizacyjnym, zwiększa siłę, masę i wytrzymałość mięśni.

Uwaga: nie da się jednocześnie osiągnąć wszystkich celów treningowych! Najczęściej młodzi sportowcy mają tylko dwa cele: "rzeźba klatki piersiowej i bicepsa" oraz "większa siła". Panie z kolei chcą się odchudzać i boją się "męskiego wyglądu" i "przerostu mięśni" wskutek treningu siłowego.

Zła wiadomość dla panów i pań – jeśli startujecie z dużym balastem tkanki tłuszczowej (mięsień piwny oraz boczki) musicie najpierw poświęcić masę czasu na pozbycie się tłuszczu! Tłuszcz nie może "zamienić się w mięśnie" (jak sądzi spora część nie-trenujących osób) - podobnie jak z masła nie powstanie wołowina ani z oliwy z oliwek - kurczak!

Mięśnie i tkanka tłuszczowa to niezależne od siebie struktury, o całkiem odmiennym pochodzeniu i budowie. Jednoczesne budowanie masy mięśniowej i spalanie tłuszczu dla większości ludzi będzie stanowiło science fiction. Teoretycznie możliwe, wykonalne w praktyce tylko dla garstki wybrańców (przy nierzadko stosowanej mocnej farmakologii).

Jeszcze słowo o "rzeźbieniu klatki piersiowej" - zdecydowana większość młodych ludzi, zaczynając trening siłowy potrzebuje masy mięśniowej, czyli wszelkie programy "na rzeźbę" dla zaawansowanych kulturystów będą nie dość, że nieskuteczne to jeszcze szkodliwe! "Wyrzeźbienie" uzyskuje się głównie poprzez modyfikację diety oraz dodanie aktywności aerobowych (bieganie, marsze, rower itd.). Można zastosować ten sam trening siłowy.

Trening siłowy – przygotowanie

W pierwszej kolejności, jeśli dłuższy czas nie prowadziliśmy żadnej aktywności należy zastosować trening aerobowy, np. w postaci spacerów, marszy. Etap przygotowawczy to 2-3 tygodnie ruchu, 3-4 × 1-2 h każdorazowo. Po każdym treningu aerobowym stosujemy rozciąganie całego ciała (w szczególności – rozciągamy nogi, plecy, obręcz barkową – czyli najbardziej narażone na urazy miejsca).

Następnie po skończeniu okresu przygotowawczego udajemy się do klubu. Przy pierwszych wizytach najlepiej skorzystać z pomocy osoby doświadczonej – trenując pod nadzorem, w celu nauki techniki. Układając plan pod kątem redukcji tkanki tłuszczowej nie powinniśmy korzystać z maszyn treningowych — są one mało skuteczne. Układamy plan FBW (całe ciało trenowane na jednej sesji).

Jeśli nie potrafimy skonstruować planu, używamy gotowego wzorca w rodzaju: 

  • przysiad ze sztangą – 3-5 serii,
  • wiosłowanie sztangą – 3-5 serii,
  • wyciskanie leżąc – 3-5 serii,
  • podciąganie na drążku podchwytem – 3-5 serii. 

Jeśli mamy problem z techniką na wolnych ciężarach, tymczasowo trenujemy wykorzystując maszyny (ale jak najszybciej należy przejść na dużo skuteczniejsze, wolne ciężary). 

Dodatkowo zapewniamy sobie ćwiczenia aerobowe (w postaci marszu lub truchtu), wykonywane po skończonym treningu siłowym przez 15-20 minut. Stopniowo zwiększamy czas trwania aerobów (dodajemy 2-3 minuty pracy więcej na każdym kolejnym treningu) i intensywność (zwiększamy tempo marszu lub truchtu, przechodzimy do biegu).

Całość naszych wysiłków okaże się płonna, jeżeli nie zastosujemy właściwej diety

Dla wielu osób szokujący będzie fakt, że za przybieraniem tkanki tłuszczowej nie stoi... tłuszcz spożywany w posiłkach! Odpowiadają za to głównie węglowodany np. nadmiar pieczywa (szczególnie z mąki pszennej), słodzone jogurty, lody, ciasta, płatki kukurydziane, słodkie dania, ryż, drobne przekąski, napoje, wody słodzone, słodycze itd. Bez eliminacji podobnych produktów nasza ciężka praca na siłowni pójdzie na marne!

Niestety, nie wystarczy się "zdrowo odżywiać" i "mniej jeść" (jak myśli większość osób rozpoczynających trening). Od diety będzie zależało 80% naszych efektów! Tak więc właściwa dieta pozwoli nam skrócić o kilkadziesiąt procent (!) czas potrzebny na osiągnięcie danego rezultatu. Bez przemyślenia jadłospisu będziemy zmuszeni, by każde kilkaset dodatkowych kalorii w postaci łakoci, odpracować przez wiele minut ciężkiego treningu.

Porada na koniec

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danego treningu. W szczególności, jeśli masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, choroby układu krążenia, wady postawy, nadciśnienie, wady wzroku, problemy np. z kręgosłupem. 
Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo). 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.