Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co to są BCAA i jakie mają znaczenie dla formy sportowej

Co to są BCAA i jakie mają znaczenie dla formy sportowej
BCAA to inaczej aminokwasy rozgałęzione, czyli leucyna, walina i izoleucyna. Należą one do grupy aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być przyjmowane z pokarmem lub w postaci suplementu. W przeciwieństwie do pozostałych aminokwasów BCAA charakteryzują się specyficzną budową chemiczną (posiadają rozgałęziony łańcuch alifatyczny boczny), specyficznym metabolizmem (zachodzi on głównie w mięśniach, a nie w wątrobie) i wyjątkowo doniosłą rolą biologiczną we wspieraniu ogólnie pojętej formy sportowej.

Zalety aminokwasów

Aminokwasy rozgałęzione mogą stanowić alternatywne paliwo dla Twoich mięśni w momencie kryzysu energetycznego. Szkielety węglowe, które wraz z grupami aminowymi współtworzą ich strukturę mogą zostać zdegradowane do podstawowych substratów energetycznych i ulec spaleniu na „bieżąco”.

Wspomniane grupy aminowe mogą natomiast posłużyć do syntezy innych aminokwasów takich jak np.: alanina czy glutamina i następnie zostać „zamienione” na glukozę w wątrobie. Spożycie odpowiedniej dawki aminokwasów rozgałęzionych przed wysiłkiem fizycznym dostarcza „alternatywnego surowca energetycznego” i zabezpiecza tym samym białka mięśniowe przed rozpadem. Tak więc BCAA mają potencjał antykataboliczny.

Wsparcie regeneracji powysiłkowej

- Aminokwasy rozgałęzione wspierają także regenerację powysiłkową wpływając na aktywność anabolicznych hormonów takich jak insulina i enzymów odpowiedzialnych za metabolizm białek takich jak kinaza mTOR. Insulina jest hormonem, który „dostarcza” składniki odżywcze do komórek mięśniowych (miocytów), odpowiednia jej stymulacja w okresie potreningowym poprawia zaopatrzenie komórek w substancje budulcowe i energetyczne.

Enzymy, są to specyficzne związki, które wpływają na tempo przemian metabolicznych. Leucyna, jeden z aminokwasów rozgałęzionych wpływa na aktywność enzymów, które czuwają nad przebiegiem procesów odbudowy tkanki mięśniowej. Ma więc tym samym działanie pro-anaboliczne.

Wpływ na poziom neuroprzekaźników

Aminokwasy rozgałęzione mają jeszcze jedną ciekawą właściwość, mogą mianowicie wpływać na poziom neuroprzekaźników, czyli związków chemicznych przenoszących sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi. Aktywności poszczególnych neurotransmiterów powiązana może być z naszym samopoczuciem i stanem umysłu.

Podwyższony poziom dopaminy, adrenaliny czy noradrenaliny działa stymulująco, pobudza do działania, zwiększony poziom serotoniny natomiast – działa relaksująco, skłaniając raczej do zaprzestania aktywności.

W trakcie przedłużającego się wysiłku poziom serotoniny wzrasta, co jest sygnałem ze strony organizmu informującym, że jest po prostu zmęczony. BCAA są w stanie obniżyć poziom serotoniny, a tym samym odsunąć w czasie moment wystąpienia tzw. zmęczenia ośrodkowego i umożliwić kontynuację treningu.

Podsumowanie

Nic więc dziwnego, że BCAA w suplementacji sportowej zajmują szczególne miejsce. Stosowane są jako element wspomagania zdolności wysiłkowych i regeneracji potreningowej, a także jako antykatabolik zarówno w dyscyplinach sylwetkowych i siłowych, jak i wytrzymałościowo-siłowych oraz kondycyjnych. Stosowanie aminokwasów rozgałęzionych przed i w trakcie wysiłku usprawnia przebieg procesów energetycznych przyczyniając się tym samym do poprawy zdolności wysiłkowych i ochrony tkanki mięśniowej. 

Przyjmowanie BCAA po zakończeniu wysiłku błyskawicznie zwiększa poziom tych aminokwasów we krwi i zasila tkankę mięśniową, a za sprawą leucyny następuje aktywacja enzymów, które inicjują anabolizm białek mięśniowych. Działanie aminokwasów rozgałęzionych jest więc wyjątkowo wszechstronne i trudne do przecenienia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.