Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy palenie papierosów odchudza?

Papierosy i inne wyroby tytoniowe to trucizna i nikt przy zdrowych zmysłach tego nie kwestionuje. W powszechnym przekonaniu jednak palenie to nałóg, który przyczynia się do obniżenia masy ciała. Innymi słowy wiele osób uważa, że papierosy działają „odchudzająco”.

Na potwierdzenie tej tezy można byłoby znaleźć w „sieci”, czy nawet najbliższym otoczeniu każdego z nas wiele przypadków, kiedy to osoba próbująca zerwać z nałogiem automatycznie przybiera na wadze. Czy więc tzw. „fajki” faktycznie stanowią skuteczny sposób by pozbyć się kilku zbędnych kilogramów?

Osoby palące mają statystycznie niższy wskaźnik masy ciała (BMI) niż osoby niepalące

Potwierdzają to niektóre badania naukowe, w związku z czym należy założyć, iż sam fakt palenia papierosów wywiera efekt odchudzający. Możliwe są dwa, niewykluczające się wzajemnie mechanizmy. Jeden to taki zgodnie z którym papierosy zwiększają wydatek energetyczny i powodują, że spalamy więcej kalorii, druga opcja mówi natomiast, że papierosy zmniejszają pobór pokarmu poprzez zmniejszenie łaknienia.

Który mechanizm jest odpowiedzialny za fakt, że palacze ważą mniej?

Badania naukowe nie są zgodne co do tej kwestii. Mało tego - niektóre eksperymenty wykazują, że entuzjaści wyrobów nikotynowych wcale nie są istotnie szczuplejsi niż ich niepalący koledzy. Pewna część badań wykazuje natomiast, że palenie papierosów doprowadza do wzrostu poziomu kortyzolu – czyli hormonu stresu, i zmniejszenie wrażliwości insulinowej tkanek, co doprowadza do pogorszenia składu i estetyki sylwetki i może pociągać za sobą liczne implikacje zdrowotne.

Dość wiarygodna wydaje się teza, że różne składniki dymu tytoniowego oddziałują w rozmaity sposób na organizm, efektem tego jest z jednej strony obniżenie przyjmowania pokarmu poprzez przytłumienie łaknienia (palacze gorzej też odczuwają smak potraw), oraz początkowe nasilenie termogenezy, czyli zwiększenie wydatku energetycznego, z drugiej natomiast zaburzenie gospodarki lipidowej i glukozowej oraz osłabienie wrażliwości insulinowej.

Efektem tego może być zmniejszenie całkowitej masy ciała przy jednoczesnym pogorszeniu jego kompozycji. Co to oznacza? Ano to, że paląc możliwe, że i schudniesz, ale stracisz więcej mięśni, a mniej tłuszczu.

Innymi słowy, palenie potencjalnie może przyspieszać odchudzanie poprzez redukcję nie tylko tkanki tłuszczowej, ale równie, czy też przede wszystkim - mięśniowej. Dodatkowo przy jednoczesnym zahamowaniu łaknienia zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre składniki żywności doprowadzając w efekcie do niedoborów.

Odstawienie papierosów wiązać się może natomiast z gwałtownym zwiększeniem powodując szybki przyrost masy ciała, zaznaczyć trzeba, że niektóre dane wskazują, że zerwanie z nałogiem doprowadza do istotnego zwiększenia masy mięśniowej.

Właściwy dobór pokarmów i trening fizyczny w okresie nikotynowej abstynencji mogą więc nie tylko uchronić przed nadwagą czy otyłością, ale przyczynić się dodatkowo do zwiększenia ilości muskulatury

Podsumowanie

Nie palisz – nie zaczynaj, bo oprócz zdrowia zrujnować możesz sobie sylwetkę. Palisz – rzuć, a żeby nie przytyć, zgłoś się po pomoc do wykwalifikowanego dietetyka i wprowadź aktywność fizyczną. Zyskać możesz więcej niż tylko świeży oddech…

Źródła: Impact of chronic cigarette smoking on body composition and fuel metabolism. Jensen EX, Fusch C, Jaeger P, Peheim E, Horber FF. Effect of smoking status on total energy expenditure David P Bradley Lindsey A Johnson Zhumin Zhang Amy F Subar, Richard P Troiano, Arthur Schatzkin and Dale A Schoeller Effects of smoking cessation on body composition in postmenopausal women. Kleppinger A, Litt MD, Kenny AM, Oncken CA.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.