Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Oblicz swój wskaźnik masy ciała

{{value}}
kg
{{value}}
cm
{{value}}

Oto wynik! Twój wskaźnik masy ciała wynosi:

{{result.toFixed(1)}}

wygłodzenie wychudzenie niedowaga wartość prawidłowa , dla mężczyzny jest to indeks idealny , dla kobiety jest to indeks idealny nadwaga I stopień otyłości II stopień otyłości III stopień otyłości
Podpowiedź dietetyka: Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)
  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać

BMI jest wskaźnikiem odnoszącym się do relacji pomiędzy masą ciała a wzrostem (body mass index). Pozwala m.in. na wyłonienie ze społeczeństwa jednostek o wyższym ryzyku występowania nadwagi i otyłości, a co za tym idzie wyższym ryzyku zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, czy nadciśnienie. Nie zawsze jednak wyniki wyliczeń BMI są adekwatne do sytuacji rzeczywistej i czasami mogą dawać nieco mylne pole do wnioskowania. Utrudnione może być jego wykorzystanie m.in. w przypadku dzieci i młodzieży, a także sportowców (głównie uprawiających dyscypliny siłowe). Ciekawy jest fakt, że korzysta się z niego już od około 180 lat.

Wskaźnik BMI

Wskaźnik, o którym mowa, jest bardzo popularnym narzędziem w ocenianiu stanu zdrowia i odżywienia ludzi. Stosowany jest zarówno w praktykach medycznych, jak i badaniach naukowych. BMI jest wynikiem dzielenia masy ciała (w kilogramach) przez wzrost ciała (w metrach) podniesiony do kwadratu. Działanie to powstało na drodze poszukiwania wzoru na "człowieka przeciętnego" przez jednego z XIX wiecznych naukowców. Nie cieszyło się dużą popularnością wśród medyków i naukowców, jednak w latach 70. XX wieku przeżyło swoje ponowne odrodzenie, kiedy to wykazano związek pomiędzy BMI a poziomem otłuszczenia ciała.

Korzystanie z BMI

BMI może być pewną informacją o poziomie zatłuszczenia i ryzyku występowania otyłości, jednak nie zawsze jest to narzędzie precyzyjne. Mimo to BMI ma duże znaczenie w szacowaniu stanu zdrowia społeczeństwa, gdyż wykazano, że kiedy rośnie powyżej 35 znacząco rośnie również ryzyko śmierci danej osoby. Oprócz chorób związanych z syndromem metabolicznym nieodpowiedni poziom BMI może również wiązać się z takimi zaburzeniami zdrowia jak przewlekły ból (często w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa), czy zaburzenia nastroju (na czele z depresją). Warto kontrolować zarówno swój BMI, jak i BMI osób bliskich, ponieważ jest to tanie i szybkie narzędzie w "przeglądzie technicznym" organizmu.

Wskaźnik BMI – ile powinien wynosić?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), prawidłowe BMI, ukazujące optymalny stosunek masy ciała do wzrostu, zawiera się w przedziale od 18,6 do 24,9. Naukowcy powiązali wysokie wartości wskaźnika BMI z chorobami metabolicznymi, jak i jako czynnik wpływający na zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego, co powiązane jest z nadwagą.

Kalkulator BMI – jak odczytywać wyniki co one oznaczają?

  • do 16: wygłodzenie
  • od 16 do 17: wychudzenie
  • od 17 do 18.5: niedowaga
  • od 18.5 do 25: wartość prawidłowa
  • od 25 do 30: nadwaga
  • od 30 do 35: I stopień otyłości
  • od 35 do 40: II stopień otyłości
  • powyżej 40: III stopień otyłości

Źródła naukowe:

Gutin I. In BMI We Trust: Reframing the Body Mass Index as a Measure of Health. Soc Theory Health. 2018 Aug;16(3):256-271. doi: 10.1057/s41285-017-0055-0. Epub 2017 Oct 25. PMID: 31007613; PMCID: PMC6469873.