Szukasz diety odchudzającej, która działa? Właśnie znalazłeś!
Dieta low carb zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz produktów bogatych w zdrowe tłuszcze oraz dobrej jakości białko. Taka kombinacja tłumi uczucie głodu i jest w stanie nasycić nas na dłużej, co w dość szybkim tempie skutkuje utratą wagi.
Dietetyk PoTreningu.pl
Przez 10 lat pomogliśmy ponad 100 000 podopiecznymponad 100 000 osobom
Od ponad 10 lat tworzymy skuteczne diety dla kobiet, mężczyzn, nastolatków oraz osób starszych.
Czuje się lepiej, podobam się sobie, nauczyłem się gotować i planować zakupy. Co najważniejsze - stałem się cierpliwy i zawzięcie dążę do założonego celu.
Pomimo diety redukcyjnej i ciężkich treningów moje samopoczucie było doskonałe. Zresztą jest tak do dziś. Treningi i dieta odpowiadają moim oczekiwaniom.
Oferujemy profesjonalne plany w uczciwych cenach. Chcemy umożliwić poprawę jakości życia jak największemu gronu osób - stąd najniższe ceny na rynku! :)
Masz pytania lub wątpliwości? Chętnie Ci pomożemy!
Masz pytania lub wątpliwości?
Chętnie Ci pomożemy!
Zadaj nam pytanie
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Masz jakieś wątpliwości lub nie udało Ci się znaleźć konkretnej informacji? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa? Na czym polega dieta low carb?
Strategie żywieniowe zakładające redukcję spożywanych węglowodanów cieszą się ponad 100-letnią tradycją. Już na początku swej popularności stosowane były głównie w celu utraty masy ciała oraz regulacji zaburzeń metabolicznych. Przy odpowiedniej konfiguracji jadłospisów i regularnym trybie życia z pewnością mogą być uznane za zdrowe.
Nie mają one jednak wyraźnie sformułowanej definicji z konkretnymi przedziałami dopuszczalnych ilości węglowodanów. Przyjęło się uważać, że podaż tego składnika odżywczego nieprzekraczająca 25% (lub około 130 g) dziennej podaży energii może być kwalifikowana do „niskiej”. Dolną granicą jest natomiast najczęściej przedział do 10% (lub około 50 g), gdyż do tego poziomu dietę zazwyczaj nazywa się już ketogeniczną.
Jak długo można lub jak długo powinno się być na diecie niskowęglowodanowej? Czy po jakimś czasie pojawiają się jakieś skutki uboczne lub problemy?
Zalecana długość przebywania na diecie o obniżonej zawartości węglowodanów zależna jest od wielu czynników, między innymi od: celu, stylu życia, czy też stanu zdrowia, odżywienia i kompozycji sylwetki. Najczęściej diety te stosuje się aż do osiągnięcia zmiany nawyków żywieniowych i zaprzestania przejadania się oraz utraty masy ciała do normalnego poziomu. Często dieta ta jest na tyle przyjazna użytkownikowi, że zostaje z nim na całe życie. Jako że dieta węglowodanowa nie jest tak restrykcyjna, jak ketogeniczna, to też chwilowe skutki uboczne jej stosowania nie są tak wyraźne i nie powinny stanowić problemu w kontekście codziennego funkcjonowania, czy też zdrowia. Na początku pojawić się mogą zaburzenia poziomu energii w ciągu dnia, jednak z upływem czasu organizm najczęściej płynnie się do tego adaptuje.
Co można pić na diecie niskowęglowodanowej?
Na diecie o niskim udziale węglowodanów zaleca się pić głównie wodę, kawę i herbatę. Sięgać można również po niektóre świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw, jednak nie zawsze jest to „opłacalne” z punktu widzenia sytości i stabilizacji poziomu glukozy we krwi. Wyeliminować z diety powinno się wszelkie napoje słodzone cukrem, u niektórych osób zastąpić je można alternatywami z kategorii light lub zero.
Czy dieta niskowęglowodanowa jest dobra dla każdego? Kto powinien unikać diety low carb?
Dieta niskowęglowodanowa może przynieść pewne korzyści zdrowotne, jednak nie jest ona uniwersalna i dobra dla wszystkich. Dieta ta nie zawsze będzie optymalna dla osób uprawiających sport i dążących do postępów wydolnościowych czy też sylwetkowych. Uzasadnia się to tym, że niska podaż węglowodanów zazwyczaj nie jest w stanie uzupełnić zasobów glikogenu w mięśniach tak skutecznie jak normalna dieta, a to niekiedy może wiązać się z pogorszeniem regeneracji powysiłkowej.
Czy przed rozpoczęciem diety niskowęglowodanowej należy wykonać jakieś badania? Jakie i jak je interpretować?
Zmieniając nawyki żywieniowe, zawsze warto wykonać pewne badania diagnostyczne dotyczące zdrowia i metabolizmu. Ma to na celu zarówno weryfikację tego, czy dana dieta będzie dobrym rozwiązaniem dla danej osoby, a także pomóc może w ocenie efektów po kilku tygodniach / miesiącach. Do polecanych badań zalicza się morfologię krwi, poziom cholesterolu całkowitego, HDL i LDL oraz trójglicerydów, poziom glukozy, poziomy enzymów wątrobowych, takich jak ALT, ASP, GGTP oraz związanej z tym narządem bilirubiny, poziomy enzymów trzustkowych, takich jak lipaza i amylaza, a także wskaźnik stanu zapalnego CRP, czy wskaźniki dotyczące nerek, takie jak kreatynina, czy mocznik.
Wszelkie odchylenia od normy mogą stanowić przeciwwskazanie do diety niskowęglowodanowej i powinny skonsultowane być ze specjalistami, którzy będą w stanie dobrać optymalną do stanu zdrowia dietę.