Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zdrowa, wartościowa i tania dieta — czy to możliwe?

Zdrowa, wartościowa i tania dieta — czy to możliwe?
Jak dodawać do diety jak najwięcej składników odżywczych niższym kosztem? Owoce i warzywa są coraz droższe, ale z racji tego, że są dla nas cennym źródłem witamin i minerałów, to lądują w niemal każdym koszyku. Jak zatem zrobić, żeby maksymalizować korzyści zdrowotne z tych produktów, ale przy nieco większych oszczędnościach?

Wybieraj mądrze

Kiedy kupujesz warzywa i owoce w sklepie, przyjrzyj się im — powinny być jędrne, a nie miękkie i „posiniaczone”. Czasami kuszą nas promocje, ale dotyczą one często zbyt dojrzałych okazów. Nie kupuj za dużo tego, co może się łatwo i szybko  zepsuć i czego nie zdążysz skonsumować, zanim przestanie być zdatne do spożycia. Kupuj tylko to, co jesteś w stanie zjeść na bieżąco, albo co będzie mogło poleżeć przez kilka dni. W przeciwnym razie możesz stracić i witaminy i pieniądze.

Nie siekaj przedwcześnie

Owoce i warzywa bogate w witaminę C kroimy tuż przed spożyciem. Choć może to być wygodne, nie siekaj ich wcześniej. Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest składnikiem odżywczym, którego nasz organizm potrzebuje, ale nie jest w stanie sam go wyprodukować. Działa jako przeciwutleniacz, wzmacnia odporność, przyspiesza gojenie się ran, wchłania żelazo i pomaga wytwarzać kolagen. Owoce i warzywa są doskonałym źródłem tej ważnej witaminy.

Niestety witamina ta szybko się rozkłada pod wpływem ciepła, światła i powietrza. Tak więc, jeśli pokroisz owoce i warzywa i pozostawisz je do leżakowania, wówczas zawarta w nich witamina C zacznie się natychmiast rozkładać w wyniku utlenienia.

Zatem wstrzymaj się z siekaniem i krojeniem jagód, papryki, owoców cytrusowych i innych bogatych w witaminy produktów roślinnych do chwili, gdy będziesz gotowy je zjeść. W ten sposób witamina C pozostaje bezpiecznie zamknięta w środku i zachowuje maksymalne wartości odżywcze.

Kupuj w sezonie

Zdecydowanie lepiej smakuje żywność sezonowa – słodkie soczyste brzoskwinie latem, chrupiące jabłka jesienią czy ziemista dynia zimą. Owoce i warzywa zbierane w szczytowej dojrzałości stają się o wiele smaczniejsze. Poza tym wybranie tego, co rośnie w pobliżu, pozwala zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć koszty transportu (a do tego wspierasz lokalne gospodarstwa).

Mrożonki i mrożenie produktów

Kiedy świeże owoce i warzywa wyglądają kusząco, ale wiesz, że nie wykorzystasz ich wszystkich, zanim się zepsują, rozważ opcje zamrożenia ich. Możesz również kupować gotowe już mrożonki, szczególnie w okresach, kiedy pewne owoce i warzywa są mniej dostępne.

Takie gotowe mrożonki, to nic innego jak zebrane i błyskawicznie zamrożone owoce czy warzywa. Zachowują swój prawdziwy smak, witaminy i kolory. W przeciwieństwie do świeżych produktów, które należy szybko zużyć, mrożonki pozwalają uniknąć marnotrawstwa, bo mogą leżeć w zamrażarce dużo dłużej, niż świeże owoce w kuchni na tacy.

Ogranicz ilość odpadów produkcyjnych

Łatwo jest marnować jedzenie i pieniądze, jeśli nie zwraca się uwagi na to, co znajduje się w lodówce lub spiżarni. Planując posiłki, staraj się zużywać składniki, zanim się zepsują. Liściaste warzywa, które zaczynają więdnąć, nadal nadają się do zup czy koktajli.

Przejrzałe owoce można dodać do deserów lodowych, ciasta lub zrobić z nich mus. Kreatywne wykorzystanie resztek i produktów, które właśnie się kończą, pozwala zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie ogranicza marnowanie żywności.

Staraj się także wykorzystywać wszystkie części rośliny. Na przykład łodygi brokułów są tak samo pożywne, jak różyczki i zawierają więcej błonnika.

Prawidłowo przechowuj produkty

Wydawałoby się, że przechowywanie warzyw i owoców to żadna sztuka. A jednak warto wiedzieć o tym, że co gatunek, to trochę inne zalecenia, jeśli chodzi o przechowywanie. Przykładowo, awokado i banany dojrzewają powoli, ale wystarczy, że położysz je na blacie kuchennym w temperaturze pokojowej, a proces ten znacznie przyspieszy.

Masz niedojrzałe pomidory? Połóż je na parapecie. Dostęp do słonecznego światła przyspieszy proces dojrzewania.

Pamiętaj jednak, że inne gatunki mogą się szybciej zepsuć w takich warunkach. Przykładowo, cytrusy pozostawione w ciepłym miejscu będą dojrzewać zbyt szybko. Lepszym pomysłem będzie włożenie ich do lodówki. Chłód w lodówce spowalnia wszystko – dojrzewanie, rozkład.

Dużo zależy od tego, czego oczekujesz — przyspieszenia procesu dojrzewania, czy spowolnienia go. Z reguły chłodne miejsca pomagają wydłużyć zdatność do spożycia, a ciepłe skracają.

Podsumowanie

Mówi się, że na zdrowiu się nie oszczędza. I jest w tym sporo racji, jednak przy ciągle rosnących kosztach życia, warto wyłapywać pewne niuanse i próbować lepiej gospodarować swoimi pieniędzmi (i to wcale nie kosztem zdrowia). Warzywa i owoce to coś, czego nie powinno zabraknąć w Twojej diecie, dlatego skorzystaj z powyższych wskazówek, aby cieszyć się witaminami i minerałami i jednocześnie pełniejszym portfelem. Nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy odrobina planowania i większa świadomość tego, jak przechowywać owoce i warzywa.

Źródła: https://fruitandvegetable.ucdavis.edu/files/197179.pdf https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/vegetables-and-fruits

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.