Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy diety wysokobiałkowe mogą uszkodzić nerki?

Dość popularnym jest przekonanie, zgodnie z którym wysokie spożycie produktów zawierających białko niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie nerek. Nie tylko z resztą obiegowe teorie, ale również fachowe źródła podają, że znaczna podaż protein może przyczynić się do uszkodzenia nerek.

Tymczasem wśród sportowców, jak i osób aktywnych fizycznie niesłabnącą popularnością cieszą się diety zakładające relatywnie wysokie spożycie białka. Modna od jakiegoś czasu  odchudzająca „dieta białkowa”, również jest przykładem modelu żywieniowego, zgodnie z którym zwiększeniu ulega spożycie produktów proteinowych.

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, w wypadku osób zdrowych, dorosłych o przeciętnej aktywności fizycznej zapotrzebowanie na proteiny waha się w przedziale 0,8 – 1,1 g na kg masy ciała. Zwiększona aktywność fizyczna, a zwłaszcza treningi o charakterze siłowym powodują, że potrzeby ustroju są nieraz i dwukrotnie większe. W praktyce wiele osób dodatkowo zwiększa jeszcze spożycie białka w przekonaniu, że taki zabieg pozwoli przynieść dodatkowe korzyści w postaci bądź to przyrostu masy mięśniowej, bądź redukcji tłuszczu. Tak więc zdarzają entuzjaści dawek przekraczających 3 g białka na kg masy ciała. Czy jest to jednak bezpieczne dla nerek?

Białko zbudowane jest z cząstek elementarnych – aminokwasów. W toku przemian metabolicznych z udziałem tych związków dochodzi do powstania amoniaku, który jest toksyczny i musi zostać zneutralizowany do mocznika wydalanego następnie przez nerki. Im wyższe spożycie białka – tym nerki mają więcej pracy. Stwierdzenie, że wysoka podaż białka doprowadza do obciążenia nerek – wydaje się więc logiczne, jednak czy prawdą jest, iż poprzez wysokie spożycie białka doprowadzamy do uszkodzenia ich struktury?

Na podstawie dostępnej literatury naukowej, a dokładnie: badań przeprowadzonych z udziałem ludzi, trudno jest potwierdzić to założenie. Eksperymenty przeprowadzone na sportowcach stosujących diety wysokobiałkowe, niewspieraną teorii o negatywnym wpływie protein na stan zdrowia nerek.

Dawki sięgające do około 3 g białka na kg masy ciała, przynajmniej w badaniach krótkoterminowych wydają się więc być bezpieczne. Należy jednak dobrze się zastanowić, czy jest sens przekraczać tę dawkę, trudno bowiem o źródła, które potwierdzałyby, że windowanie dziennej dawki białka w nieskończoność nie niesie zagrożeń zdrowotnych. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.