Okazuje się, że odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest prosta.

Za potencjalny niekorzystny wpływ kawy na poziom magnezu w ustroju wpływać może kofeina – alkaloid znany ze swoich właściwości pobudzających. Kofeina wykazuje działanie moczopędne, tak więc jej niekorzystny wpływ na retencje niektórych elektrolitów w ustroju jest bardzo prawdopodobny.  Jakiś czas temu w jednym z badań faktycznie wykazano, że kofeina zwiększa wydalanie z ustroju pierwiastków takich jak wapń i magnez, a efekt ten zauważalny jest przez około sześć godzin od momentu spożycia.

Z drugiej strony jednak w tym samym badaniu zaobserwowano również, że organizm potrafi sobie w dużej mierze skompensować wywołane przez kofeinę straty. Po sześciu godzinach nasilonego wydalania wapnia i magnezu autorzy badania zauważyli, że następuję wyraźne zahamowanie tego procesu i w efekcie pierwiastki te są „oszczędzane” w zdecydowanie większym stopniu niż ma to miejsce w normalnych warunkach. Niestety okazało się jednak, że pomimo istnienia takich mechanizmów odrobienie strat wywołanych przez kofeinę jest w późniejszych okresach dnia niewykonalne. Tak więc wychodzi na to, że jednak całkowity bilans wypada na niekorzyść napojów kofeinowych takich jak kawa. Czy jednak na pewno?

W rozważaniach nad wpływem kofeiny na stan nawodnienia organizmu czy straty elektrolitów brakuje często jednego ważnego elementu, a dokładnie – aspektu dawki. Owszem, kofeina działa wyraźnie diuretycznie i nasila wydalanie wapnia i magnezu, ale pomijając kwestię nadwrażliwości na tę substancję – takie skutki rejestrowane są zazwyczaj w przypadku wysokich dawek przekraczających 500 mg na dobę. Wartość taką można uzyskać wypijając dziennie 3 – 4 kawy, nie jest to więc ilość symboliczna.

Reasumując, kawa za sprawą zawartej w niej kofeiny może działać odwadniająco i nasilać straty magnezu, jednak zależność ta zachodzi w przypadku stosowania wysokich dawek. Wygląda więc na to, że 1 – 2 kawy dziennie mogą spać spokojnie, dawka kofeiny w nich zawarta nie zaburza gospodarki elektrolitowej organizmu.