Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odżywki i suplementy a dieta

Odżywki i suplementy a dieta
Ze stosowaniem suplementów diety wiąże się wiele kontrowersji: przeglądając fora internetowe spotkać można się zarówno z hurra-optymizmem, jak i zaawansowanym sceptycyzmem względem ich skuteczności czy zasadności stosowania. W ostatnich latach jednak popularność suplementów diety systematycznie wzrasta i coraz bardziej aktualne stają się pytania dotyczące roli i miejsca suplementacji w codziennej diecie.

„Suple” bez diety.

Wiele osób przyjmuje suplementy i odżywki i nie przywiązuje specjalnej wagi do kwestii związanej z właściwym komponowaniem jadłospisu. Oczywiście takie postępowanie nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, ponieważ zdaje ono jego entuzjastów na „łaskę losu”. Innymi słowy równie prawdopodobne jest, że osiągniemy zamierzony efekt, jak i to, że doświadczymy jedynie rozczarowania. Potencjał suplementów, odżywek i konwencjonalnej żywności jest bowiem wzajemnie powiązany i warto zadbać o to, by wszystkie wyżej wymienione czynniki były ze sobą kompatybilne. Co możemy zyskać? Proste: możemy zyskać zdecydowanie więcej.

Czy więc konieczna jest ścisła dieta?

Dość powszechnym jest z drugiej strony przekonanie, że suplementacja nie przyniesie żadnych efektów bez skrupulatnie ułożonej diety. Tak więc na forach sportowych w działach poświęconych suplementacji, często wysyła się nowych, niedoświadczonych forumowiczów by zanim zakupią paczkę odżywki białkowej czy gainera ułożyli sobie dietę, bo inaczej „wyrzucą kasę w błoto”. Tymczasem – jak wspominałem w poprzednim akapicie - faktem jest, iż istnieje wiele osób, które odżywiają się jak popadnie, ciężko trenują, biorą suplementy i są zadowolone z postępów. Nie można więc twierdzić, że bez wyliczonej kaloryczności czy bez kurczaka z ryżem na obiad i owsianki na śniadanie, zakupione suplementy nie zadziałają. Co oczywiście nie umniejsza roli diety w pracy nad estetyką sylwetki czy rozwojem zdolności wysiłkowych!

Suplementy i odżywki, a bilansowanie jadłospisu.

Wiele osób chyba zapomniało,że podstawową rolą suplementów i odżywek jest uzupełnianie i wzbogacanie diety. Sceptycy powiedzą – „no tak, ale jak sama definicja wskazuje, jakąś dietę trzeba posiadać”. Tymczasem dieta to termin opisujący sposób odżywiania, czyli każdy jakąś dietę posiada. Dieta może być zupełnie niedopasowana do potrzeb wynikających z uprawiania sportu czy celu jaki się obrało (np. redukcji tkanki tłuszczowej), jednak odżywki i suplementy w dużym zakresie mogą pomóc tę dietę zbilansować. Oczywiście, nie można popadać w przesadę i przedkładać kapsułki i proszki ponad konwencjonalną żywność, bo to do niczego nie prowadzi. Chodzi raczej o to, że dla suplementów i odżywek jest miejsce nie tylko w dopracowanym, ale również w źle zbilansowanym jadłospisie.

Wnioski.

Odżywki i suplementy działają niezależnie od tego czy mamy dobrze ułożoną dietę czy też nie, z tym że liczyć należy się z tym, że owo działanie może nie pokrywać się z naszymi oczekiwaniami, jeśli sposób odżywiania i dobór suplementów będzie niedopasowany do naszych potrzeb. Dlatego zawsze warto zasięgnąć fachowej porady w odpowiednim dziale tematycznym.