Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Odżywki i suplementy a dieta

Odżywki i suplementy a dieta
Ze stosowaniem suplementów diety wiąże się wiele kontrowersji: przeglądając fora internetowe spotkać można się zarówno z hurra-optymizmem, jak i zaawansowanym sceptycyzmem względem ich skuteczności czy zasadności stosowania. W ostatnich latach jednak popularność suplementów diety systematycznie wzrasta i coraz bardziej aktualne stają się pytania dotyczące roli i miejsca suplementacji w codziennej diecie.

„Suple” bez diety.

Wiele osób przyjmuje suplementy i odżywki i nie przywiązuje specjalnej wagi do kwestii związanej z właściwym komponowaniem jadłospisu. Oczywiście takie postępowanie nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, ponieważ zdaje ono jego entuzjastów na „łaskę losu”. Innymi słowy równie prawdopodobne jest, że osiągniemy zamierzony efekt, jak i to, że doświadczymy jedynie rozczarowania. Potencjał suplementów, odżywek i konwencjonalnej żywności jest bowiem wzajemnie powiązany i warto zadbać o to, by wszystkie wyżej wymienione czynniki były ze sobą kompatybilne. Co możemy zyskać? Proste: możemy zyskać zdecydowanie więcej.

Czy więc konieczna jest ścisła dieta?

Dość powszechnym jest z drugiej strony przekonanie, że suplementacja nie przyniesie żadnych efektów bez skrupulatnie ułożonej diety. Tak więc na forach sportowych w działach poświęconych suplementacji, często wysyła się nowych, niedoświadczonych forumowiczów by zanim zakupią paczkę odżywki białkowej czy gainera ułożyli sobie dietę, bo inaczej „wyrzucą kasę w błoto”. Tymczasem – jak wspominałem w poprzednim akapicie - faktem jest, iż istnieje wiele osób, które odżywiają się jak popadnie, ciężko trenują, biorą suplementy i są zadowolone z postępów. Nie można więc twierdzić, że bez wyliczonej kaloryczności czy bez kurczaka z ryżem na obiad i owsianki na śniadanie, zakupione suplementy nie zadziałają. Co oczywiście nie umniejsza roli diety w pracy nad estetyką sylwetki czy rozwojem zdolności wysiłkowych!

Suplementy i odżywki, a bilansowanie jadłospisu.

Wiele osób chyba zapomniało,że podstawową rolą suplementów i odżywek jest uzupełnianie i wzbogacanie diety. Sceptycy powiedzą – „no tak, ale jak sama definicja wskazuje, jakąś dietę trzeba posiadać”. Tymczasem dieta to termin opisujący sposób odżywiania, czyli każdy jakąś dietę posiada. Dieta może być zupełnie niedopasowana do potrzeb wynikających z uprawiania sportu czy celu jaki się obrało (np. redukcji tkanki tłuszczowej), jednak odżywki i suplementy w dużym zakresie mogą pomóc tę dietę zbilansować. Oczywiście, nie można popadać w przesadę i przedkładać kapsułki i proszki ponad konwencjonalną żywność, bo to do niczego nie prowadzi. Chodzi raczej o to, że dla suplementów i odżywek jest miejsce nie tylko w dopracowanym, ale również w źle zbilansowanym jadłospisie.

Wnioski.

Odżywki i suplementy działają niezależnie od tego czy mamy dobrze ułożoną dietę czy też nie, z tym że liczyć należy się z tym, że owo działanie może nie pokrywać się z naszymi oczekiwaniami, jeśli sposób odżywiania i dobór suplementów będzie niedopasowany do naszych potrzeb. Dlatego zawsze warto zasięgnąć fachowej porady w odpowiednim dziale tematycznym.