Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak szybko zbudować mięśnie? Dziesięć przykazań masy - część II

Jak szybko zbudować mięśnie? Dziesięć przykazań masy - część II
W poprzednim artykule, zaprezentowałem pięć pierwszych warunków, które muszą zostać spełnione, by masa mięśniowa przyrastała w zadowalająco szybkim tempie. Poświęciłem wtedy uwagę głównie aspektom związanym z treningiem. Poniżej chciałbym zaprezentować pięć kolejnych przykazań, tym razem dotyczących odżywiania i uzupełniania jadłospisu w funkcjonalne dodatki. Tak więc przechodząc do rzeczy:

-Po szóste jedz więcej. Żeby zbudować masę mięśniową musisz mieć z czego. Pamiętasz powiedzenie "z pustego w próżne to i Salomon..."? Jak ćwiczysz rozsądnie, dbasz o regenerację a mimo to efektów nie widać - cudów nie ma: jesz po prostu za mało. Zwiększ ilość dobrych jakościowo pokarmów, a kalorii dodaj w pierwszej kolejności do posiłku potreningowego.

-Po siódme jedz białko. Zapewne słyszałeś na siłowni, lub pamiętasz jeszcze ze szkoły, że mięśnie to białka. Siłą rzeczy więc wydaje się rozsądne stwierdzenie, że aby mięsnie budować trzeba jeść białko. I jest w tym sporo prawdy, faktycznie bowiem osoba ćwicząca na siłowni potrzebuje więcej protein niż przeciętny zjadacz chleba. Zapotrzebowanie jednak się nie zwielokrotnia. Dodatkowe 50 - 70g białka na dobę to zazwyczaj ilość wystarczająca. Precyzując: jeśli Twój wskaźnik masy ciała jest prawidłowy, lub też nie odstaje istotnie od przyjętych norm powinieneś spożywać około 2g białka na kg masy ciała.

-Po ósme: jedz również węglowodany i tłuszcz. Warto zwrócić uwagę, że oprócz wspomnianego wyżej białka potrzebujesz także węglowodanów (zazwyczaj ok 4 - 5g na kg masy ciała), jak i tłuszczu (ok. 1 - 1,5g na kg masy ciała). Bez nich nic nie zbudujesz. Paradoksalnie wiele osób ćwiczących na siłowni zbyt mocno koncentruje się na odpowiednim spożyciu protein, a zapominają, że jeśli nie dostarczą odpowiedniej ilości składników energetycznych nie osiągną nic poza frustracją i przetrenowaniem.

-Po dziewiąte: pij wodę. Nie dopuszczaj do odwodnienia, jeśli chce Ci się mocno pić, czujesz suchość w ustach - znaczy że już jesteś odwodniony. W takich sytuacjach zdolności wysiłkowe się pogarszają, regeneracja zachodzi wolniej a także pojawić się mogą: złe samopoczucie, bóle głowy, a gdy odwodnienie jest bardziej zaawansowane - również poważniejsze zaburzenia. Pij zwłaszcza w trakcie i po treningu. Osoby aktywne powinny spożywać 3 - 5litrów płynów wciągu dnia. Pamiętaj jednak, iż liczy się również woda "ukryta" w pokarmach.

-Po dziesiąte: pomóż sobie suplementami. Wybór środków wspomagających przyrost beztłuszczowej masy ciała jest naprawdę szeroki, od odżywek węglowodanowo-białkowych typu gainer adresowanych do osób bardzo szczupłych z szybkim metabolizmem, przez odżywki typu bulk i koncentraty proteinowe po suplementy kreatynowe, stacki przedtreningowe, aminokwasy i inne. Poradzić możesz się na forum sportowym, lub skorzystać z pomocy trenera lub dietetyka. Odpowiednio dobrana suplementacja jest w stanie nie tylko przyspieszyć przyrosty, ale także ułatwić utrzymanie reżimu diety i przyczynić się do poprawy zdrowia i Twojej kondycji psychofizycznej.

Wszystkie wyżej wymienione elementy mają swój udział w przyroście muskulatury. Jedzenie czy trening siłowy w ogóle progres umożliwiają, natomiast suplementacja czy odpowiedni dobór ćwiczeń - przyspieszają. Tytuł artykułu brzmi "jak szybko zbudować mięśnie", pamiętać jednak należy, że tkanka mięśniowa nie rozwija się w zawrotnym tempie. Proces budowy mięśni jest procesem skomplikowanym i organizm potrzebuje na niego czasu. Jeśli jednak wybierasz się pierwszy raz w życiu na siłownie, lub jesteś po długiej przerwie - pierwsze wyraźne efekty zobaczysz już po 3 - 4 tygodniach. Na zmianę rozmiaru marynarki jednak nie proponujemy nastawić się najwcześniej po kilku miesiącach.

Tutaj znajdziecie pierwszą część porad.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę