Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto wstawać o 5 nad ranem?

Dlaczego warto wstawać o 5 nad ranem?
Tempo życia, natłok spraw w ciągu dnia, wieczory wypełnione po brzegi przeróżnymi aktywnościami, intensywne weekendy – kto z nas tego nie zna. Brakuje Ci czasu na czytanie, regularną aktywność fizyczną, spojrzenie na życie z dalszej perspektywy i zastanowienie się nad nim? Myślałeś o tym, by zaczynać swój dzień wcześniej, by mieć chwilę dla siebie zanim wszyscy wstaną?

Wstawanie o 5 rano brzmi dla Ciebie jak szaleństwo? Wcale mnie to nie dziwi. Wiele osób nie jest początkowo przekonanych do tego pomysłu. Jednak, jak mówi stare i mądre przysłowie - „Kto rano wstaje, temu pan Bóg daje”.

Mówi się, że pierwsze 90 min po przebudzeniu jest kluczowe dla całego nadchodzącego dnia. Tymczasem większość z nas wstaje i od razu jest w biegu. Szybki prysznic, kawa, rozwożenie dzieci do szkoły i przedszkola i jak najszybsze dotarcie do pracy. Nic dziwnego, że nasze życie to jedna wielka gonitwa, brak spokoju i ani chwili czasu dla siebie. Doceniany brytyjski ekonomista zwykł mawiać: „Strać godzinę o poranku, a spędzisz cały dzień szukając jej”.

Wszyscy wiemy, jak nieprzyjemne jest poranne zrywanie się z łóżka. Mimo to, wstawanie wcześniej niż większość ludzi (a więc w okolicach godziny 5 rano) ma sporo zalet. Warto choćby w ramach eksperymentu, wstawać o świcie przez miesiąc, by doświadczyć ich na własnej skórze.

Masz dużo czasu dla siebie i na własne przemyślenia

Jak wiele razy budziłeś się z myślą, że znów brakuje Ci chwili dla siebie? Wyobraź sobie, że codziennie masz o poranku czas na przeczytanie kilku stron książki, spokojne wypicie herbaty w łóżku, delektowanie się smakiem kawy, a nawet jogę czy medytację. Przy Twoim aktualnym trybie dnia prawdopodobnie wygląda to, jak abstrakcja? Uwierz, gdy zaczniesz wstawać o 5 nad ranem, poranek stanie się najlepszą częścią Twojego dnia. Jeśli pójdziesz spać około 21:30-22:00, nie będziesz bardziej zmęczony, niż zwykle.

Nikt nie zakłóca Twojego spokoju

Kiedy budzisz się o 5 rano, jeszcze nic się nie dzieje, wszyscy domownicy śpią, sąsiedzi nie hałasują, na Twoim telefonie brak SMS-ów, e-maili i połączeń. Nikt nie pisze na Messengerze. Możesz poczuć spokój, dobrym pomysłem jest zostawienie telefonu i laptopa w innym pomieszczeniu, dopóki poranna rutyna się nie zakończy. Choć przez godzinę o poranku nie będziesz więźniem swojego telefonu.

Twoja praca jest bardziej wydajna

Jest wiele osób, którym dobrze pracuje się nocami, to tak zwane sowy. Pytanie jednak, czy próbowali kiedykolwiek zmienić swój rytm i porównać efekty pracy nocnej i porannej?

Robin Sharma sugeruje stosowanie reguły 20/20/20. W poniższym filmie sam autor opowiada, na czym polega jego metoda.

W dużym uproszczeniu zasada 20/20/20 polega na tym, że pierwsze 20 minut poświęcamy ćwiczeniom. Drugie 20 minut to czas na przejrzenie planów, od takich mniejszych, jak plan dnia, aż do większych, jak np. cel naszej firmy. Trzecie 20 minut to czas na naukę — czytamy książki, słuchamy podcastów, szkolimy się.

Zazwyczaj ludzie, wstając wcześniej stwierdzają, że wykorzystają ten czas konstruktywnie. Tym sposobem zaczynają dzień od realizacji swoich celów, dzięki czemu więcej udaje im się na co dzień osiągnąć. Zabierając się rano do pracy, będziesz bardziej wypoczęty i zrelaksowany. Dzięki temu masz również więcej energii, a Twoja praca jest bardziej efektywna.

Wyrabiasz zdrowe nawyki

Mówi się, że ranne ptaszki żyją dłużej. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Ludzki organizm dostosowuje swój rytm dobowy do światła. Naturalnym jest dla człowieka spać, gdy jest ciemno, pracować, uczyć się, ruszać i trawić, wtedy gdy jest jasno. Wstając wcześnie rano i chodząc wcześniej spać, zgrywamy się lepiej ze wschodem i zachodem słońca. W mniejszym stopniu narażamy organizm na źródła sztucznego światła, które zaburzają nasz rytm dobowy, a tym samym funkcjonowanie naszego organizmu.

Poczujesz poprawę jakości snu

Wcześniejsze chodzenie spać i wstawanie o wcześniejszej porze, wpływają korzystnie również na jakość naszego snu. Gdy lepiej śpimy, lepiej się czujemy. Łatwiej nam utrzymać szczupłą sylwetkę, rzadziej chorujemy, mamy więcej energii, a nasza praca jest efektywniejsza. Nawet jeśli nie cierpisz z powodu bezsenności, dobrze jest zadbać o prawidłową higienę snu.

Wiele osób popołudniami szuka wymówek i nie ćwiczy z powodu braku czasu lub zmęczenia. Wstań wcześniej, zyskaj dodatkową godzinę dla siebie. Poranek jest świetnym czasem na aktywność fizyczną. Gdy dobrze zaczniesz poranek, cały dzień będzie dobry. Nawet jeśli sceptycznie podchodzisz do wstawania o 5 rano, spróbuj wykonać eksperyment i sam przekonaj się na sobie, że warto wstawać wcześniej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.