Pedałować czy przebierać?

W klubach w całej Polsce dostępne są rowerki stacjonarne, przeznaczone do ćwiczeń w strefie tlenowej (to znaczy do treningu o niskiej intensywności, dostępnego dla większości ćwiczących, nie wymagającego specjalnego przygotowania fizycznego). Zarówno rowerek stacjonarny jak i bieganie mają umożliwić spalanie tłuszczu w naszym organizmie. Do jeżdżenia potrzebujesz rowerka stacjonarnego lub klasycznego, do biegania musisz posiadać strój sportowy (dopasowany do warunków atmosferycznych), dobre obuwie przeznaczone do biegania (szeroki wybór modeli i marek) oraz chęć.

 

Co przemawia za wyborem roweru?

Mniejsze obciążenie stawów, większe urozmaicenie (jeśli wybierzemy poruszanie się w terenie). Jeśli masz nadwagę lub sporą wagę ciała – lepiej będzie rozpocząć trening od roweru, nie od biegania. Najprościej wprowadzić (oprócz „kręcenia" na rowerku stacjonarnym) np. dojazdy do pracy na rowerze. Bez wielkiego wysiłku można w ten sposób wkomponować kilkanaście-kilkadziesiąt km tygodniowo.

Co przemawia za bieganiem?

Łatwiej uzyskać większe tętno w trakcie wysiłku (większe obciążenie fizyczne), bieganie wywiera mocniejszy wpływ na poprawę kondycji – działa skuteczniej ogólnorozwojowo. Minusem biegania jest większe obciążenie stawów – bieg to nic innego jak setki powtarzanych wstrząsów które mają wpływ na mięśnie, kości, stawy i wiązadła.

Pod względem spalania tłuszczu - zarówno bieganie jak i rower mogą być efektywne. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie co wybrać, najlepiej zaopatrzyć się w miernik naszego tętna – pulsometr (setki modeli są dostępne w internecie, w sklepach sportowych itd.) W trakcie treningu biegowego czy jeżdżenia na rowerze należy monitorować ilość uderzeń serca na minutę. Ten parametr mówi nam o naszej aktualnej kondycji (im mniejsze tętno przy danej pracy – tym lepsze wytrenowanie) i obciążeniu organizmu. Zagadnienie to będzie rozwinięte w jednym z kolejnych artykułów – zapraszam do lektury.

Dla bardziej zaawansowanych lepszym wyborem będzie bieganie – gdyż łatwiej wprowadzić tam trening interwałowy – to znaczy mieszany – wysoka intensywność na przemian z niską. Z drugiej strony rowerki stacjonarne często posiadają regulację obciążenia – więc można precyzyjnie ustawić pożądane parametry.

Ostatnią kwestią która pomoże nam zdecydować są nasze predyspozycje i preferencje. Zarówno rower jak i bieganie można wkomponować w trening na siłowni. Rowerek lub krótka przebieżka to znakomita rozgrzewka ogólnorozwojowa, przygotowująca organizm do pracy w klubie. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danej aktywności (w szczególności jeśli masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie).

Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo). Następnie, w miarę wzrostu kondycji – można pokusić się o trening na rowerkach lub bieganie.