Oliwa pozytywnie wpływa na gospodarkę glukozową

Oliwa należy do najbardziej cenionych źródeł tłuszczu. Faktycznie istnieje spora ilość dowodów na to, że regularna jej konsumpcja sprzyja ogólnie pojętemu zdrowiu. Dotychczas jednak wpływ spożywania oliwy na organizm ludzki rozpatrywany był przede wszystkim w odniesieniu do gospodarki lipidowej. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania pokazują jednak również, że olej oliwny pozytywnie wpływa na gospodarkę glukozową, co jest ciekawe zwłaszcza w kontekście obiegowego stwierdzenia mówiącego, iż nie powinno się łączyć tłuszczu i węglowodanów…

Dobre i złe tłuszcze

Jeśli chodzi o wpływ tłuszczu na organizm, to zazwyczaj rozpatrywany jest on przez pryzmat budowy zawartych w nim kwasów tłuszczowych. I tak oto zależnie od ilości kwasów nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych oraz proporcji kwasów omega 3 i omega 6, a także obecności lub braku izomerów trans wystawia się tłuszczom odpowiednią ocenę (pewien kontekst dla tego typu wskaźników rankingowych tworzy także docelowe zastosowanie danego tłuszczu). Powyższe kryteria można zastosować również względem oliwy, ale należy pamiętać, że jest ona także źródłem innych składników, które wpływają na nasz organizm.

Co siedzi w oliwie

Oliwa z oliwek jest przede wszystkim źródłem kwasu oleinowego, który należy do rodziny kwasów jednonienasyconych. Z jednej strony jest on stabilny termicznie (w przeciwieństwie do kwasów wielonienasyconych) co sprawia, że oliwa znakomicie nadaje się do obróbki termicznej, a z drugiej strony nie wpływa negatywnie na gospodarkę lipidową, co ma miejsce niekiedy w przypadku niektórych kwasów nasyconych. Oliwa z oliwek co prawda zawiera także inne kwasy tłuszczowe (nasycone i wielonienasycone), ale ich udział w niej jest stosunkowo niski. Nietuzinkowym walorem oliwy jest obecność bioaktywnych związków takich jak:

  • tyrozol,
  • oleokantal,
  • oleuropeina (znana z suplementów odchudzających),
  • skwalen,
  • wiele innych.

Wysoka zawartość polifenoli oraz innych substancji o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwagregacyjnym, przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym sprawia, że wpływ oliwy na organizm jest zdecydowanie pozytywny. Do niedawna jednak nie badano zależności pomiędzy spożyciem wspomnianego tłuszczu, a funkcjonowaniem gospodarki glukozowej. W ostatniej dekadzie pojawiło się jednak kilka ciekawych badań dotyczących tej zależności.

Oliwa a gospodarka insulinowo-glukozowa

W badaniach naukowych oliwa z oliwek okazuje się wpływać na poposiłkową glikemię (jeśli dodawana jest do posiłków węglowodanowych). Mówiąc wprost oliwa obniża ładunek glikemiczny produktów i potraw. Efekt ten zanotowano między innymi w badaniu, do którego link znajduje się poniżej:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26192450

Jak widać oliwa w powyższej próbie wypadła zdecydowanie lepiej, niż zasobny w kwasy wielonienasycone olej kukurydziany również w odniesieniu do wpływu na poziom oxy-LDL, czyli utlenionych lipoprotein o niskiej gęstości, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla kondycji nabłonka naczyniowego.

Mało tego, wbrew opiniom osób, które twierdzą, że tłuszczowy dodatek do węglowodanów doprowadza do problemów metabolicznych w obrębie gospodarki insulinowo-glukozowej, wnioski z dostępnych badań są raczej odmienne:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17912722

Warto wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze wpływają na organizm w podobny sposób. Za przykład może posłużyć wspomniany już wcześniej olej kukurydziany, ale nie tylko – problematyczne mogą być też tłuszcze zasobne w kwasy nasycone, których wysoki udział w diecie z przewagą węglowodanów może powodować pogorszenie gospodarki insulinowo-glukozowej. Aspekt ten został zaobserwowany m.in. w badaniach takich jak to, do którego link znajduje się poniżej:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11317662