Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Zielona herbata przeciwko wypadaniu włosów

Zielona herbata przeciwko wypadaniu włosów
O korzystnych wpływie zielonej herbaty na stan zdrowia w ostatnich latach mówi i pisze się sporo zarówno w mediach jak i literaturze fachowej. Zwraca się przy tym szczególną uwagę na relacje pomiędzy piciem zielonego naparu, a ryzykiem wystąpienia miażdżycy i chorób nowotworowych. Bioaktywne polifenole zwarte w liściach zielonej herbaty mają jednak wiele innych cennych właściwości.

Wypadanie włosów, niezależnie od przyczyny stanowi istotny problem dla wielu osób, zwłaszcza mężczyzn, których dotyka prędzej czy później w zasadzie bez wyjątku. Współczesna medycyna konwencjonalna nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „jak leczyć łysienie”, w związku z czym cały czas poszukuje się skutecznych metod na poradzenie sobie z tą przypadłością.

Na podstawie wstępnych badań wykonanych na hodowlach komórkowych i z udziałem zwierząt przypuszcza się, że katechiny których źródłem jest napar z zielonej herbaty spowalniać mogą proces utraty włosów, jak i korzystnie wpływają na tempo ich wzrostu. Omawianych jest wiele możliwych mechanizmów, między innymi wpływ polifenoli na aktywność enzymów odpowiedzialnych za przemianę testosteronu w metabolity, które mogą przyspieszać utratę włosów, a także tłumienie procesów zapalnych zachodzących w obrębie cebulek włosowych.

Konieczne są dalsze badanie by z jednej strony wyjaśnić mechanizm opisanych powyżej zależności, z drugiej natomiast by potwierdzić czy hamujący wpływ zielonej herbaty na wypadanie włosów zachodzi również w wypadku ludzi. Wstępne eksperymenty napawają jednak optymizmem, stąd też mamy jeszcze jeden powód by sięgnąć czasem po filiżankę chińskiego specjału.