Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego moje mięśnie brzucha nie są widoczne? 5 powodów

Dlaczego moje mięśnie brzucha nie są widoczne? 5 powodów
Dążysz do widocznych mięśni brzucha, ale ciągle efekt nie jest zadowalający? Być może nawet nie wiesz, że popełniasz poniższe 5 błędów. Oto 5 najczęstszych powodów, dla których Twoje mięśnie brzucha nie są widoczne.

Nadal masz zbyt dużo tłuszczu

Silne mięśnie brzucha nie wystarczą do posiadania przysłowiowego kaloryfera. Niezbędny jest niski poziom tkanki tłuszczowej. Jeśli trenujesz, a Twojego kaloryfera jak nie było tak nie ma, prawdopodobnie po prostu masz za dużo tkanki tłuszczowej. U mężczyzn mięśnie brzucha widoczne będą przy około 10% zwartości tkanki tłuszczowej w ciele, u kobiet będzie to około 15%. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wielu kobiet poziom 15% BF oznaczać może już problemy hormonalne. Zawsze najpierw myślmy o naszym zdrowiu.

Najbardziej miarodajnym sposobem mierzenia poziomu tkanki tłuszczowej jest przeprowadzenie testu przy pomocy suwmiarki (fałdomierza). Dobrym pomysłem jest jednak poproszenie, by wykonała go nam osoba mająca w tym wprawę.

Co zrobić, żeby poziom tkanki tłuszczowej był niższy?

Przede wszystkim trzymać dietę. Bez trzymania odpowiedniej diety i przeprowadzenia redukcji tkanki tłuszczowej, nie pomogą nawet największe wysiłki na siłowni.

Twoje mięśnie brzucha nie są wystarczająco rozbudowane

Jeśli masz wąską talię i małą ilość tkanki tłuszczowej i nadal nie widzisz mięśni brzucha, musisz popracować nad grubszymi mięśniami brzucha. Nigdy nie będziesz w stanie zobaczyć swojego sześciopaka, jeśli mięśnie brzucha będą małe i słabe. Większość osób, które trenują mięśnie brzucha, wykonuje tysiące powtórzeń tygodniowo – wykonując jednak głównie ćwiczenia z ciężarem ciała. Jeśli chcesz zwiększyć rozmiar i siłę mięśni brzucha, wprowadź do swojego treningu również ciężkie ćwiczenia z obciążeniem, takie jak na przykład allahy.

Trening mięśni brzucha powinien być zróżnicowany, tak by atakować mięśnie na różne sposoby. Uwzględnij zarówno ćwiczenia stabilizujące, takie jak planki w różnych wariacjach, dead bug, ćwiczenia wymagające obciążenia, takie jak wspomniane wcześniej allahy, ćwiczenia polegające na podnoszeniu korpusu (janda, spięcia brzucha), jak i takie, w których przyciągamy nogi do tułowia (wznosy nóg w zwisie na drążku lub leżąc).

  • Plank
  • Deadbug
  • Allahy
  • Janda sit ups
  • Leg raises (wznosy nóg)

Twoje mięśnie brzucha nie mają wystarczającego napięcia w spoczynku

Istnieje coś takiego, jak napięcie mięśniowe, które wiąże się z napięciem, jakie mięśnie mają w stanie spoczynku. Wszystkie mięśnie w spoczynku mają pewne napięcie. Czy Twoje mięśnie brzucha pojawiają się, kiedy wykonujesz ćwiczenia na mięśnie brzucha, ale znikają, gdy tylko się odprężysz? 

W jaki sposób możesz zwiększyć napięcie spoczynkowe mięśni brzucha?

Stosując trening wysokiego napięcia kilka razy w tygodniu. Proponujemy wykonywanie planka w stylu RKC. W poniższym filmiku znajdziesz wskazówki dotyczące wykonania tego ćwiczenia. Każda deska powinna trwać tylko 15-30 sekund.

Pijesz zbyt dużo piwa i/lub mocnego alkoholu

Można spotkać osoby, które mają bardzo widoczne żyły i które wydają się mieć niską zawartość tłuszczu w ciele, ale jednocześnie mają całkiem spory obwód talii. Przyczyna może tkwić w zbyt wielkim zamiłowaniu do piwa. Alkohol nie tylko ma siedem kalorii na gram (w porównaniu do białka i węglowodanów, które mają tylko cztery kalorie na gram), ale powoduje również hormonalne zmiany w organizmie, które mogą skutkować gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w pasie.

Zbyt dużo stresu

Jeśli często jesteś zestresowany, żyjesz w biegu, jesz w pośpiechu, nie dosypiasz i nie widzisz mięśni brzucha, całkiem możliwe, że masz chronicznie podwyższony poziom kortyzolu. Wysoki poziom kortyzolu może skutecznie odsuwać nas od osiągnięcia wyznaczonego celu, jakim jest widoczny sześciopak.

Pracuj nad tym, by ograniczyć ilość stresu w swoim życiu. Pamiętaj, że stres występuje w wielu formach, od stresorów psychicznych i emocjonalnych po stresory fizyczne, takie jak trening i przebywanie na wyjątkowo restrykcyjnej diecie przez dłuższy czas. 

Jak zmniejszyć poziom kortyzolu?

Oto kluczowe czynniki zmniejszające poziom kortyzolu w organizmie:

  • odpowiednia ilość snu,
  • dbanie o regenerację po treningu,
  • odpowiednia podaż kalorii i węglowodanów w diecie.

Zbyt restrykcyjna dieta, intensywne treningi i niedobór snu, to główne czynniki oddalajace Cię od widocznych mięśni brzucha.

Podsumowanie

Pamiętaj, że aby mieć widoczne mięśnie brzucha, potrzebujesz niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, odpowiedniej ilości mięśni i dobrego napięcia spoczynkowego mięśni. Jeśli mimo wszystko nadal nie widzisz mięśni brzucha, przyjrzyj się określonym obszarom swojego stylu życia, które mogłyby sabotować Twoje cele. Zwróć uwagę na to, czy Twoja dieta nie jest zbyt restrykcyjna, czy nie pijesz zbyt dużej ilości alkoholu, czy nie śpisz zbyt mało, a także czy ilość stresorów w Twoim życiu nie jest zbyt duża. Wszystkie te elementy mogą mieć ogromny wpływ na wygląd Twoje sylwetki, w tym na wygląd Twojego brzucha.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.