Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wybrać zegarek sportowy?

Aktywne formy spędzania wolnego czasu stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród starszych jak i młodszych osób. Decydując się na regularne bieganie, warto wyposażyć się nie tylko w wygodne buty i ubranie, ale również w zegarek z pulsometrem. Nie jest to z pewnością sprzęt pierwszej potrzeby, może jednak okazać się bardzo przydatny. Na co zwrócić uwagę wybierając zegarek sportowy?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że idealny zegarek sportowy, dobry dla każdego, nie istnieje. Na początek musimy zadać sobie pytanie: w jakim celu chcemy korzystać z zegarka? Jakie mamy potrzeby? Czego oczekujemy?

Czego możemy oczekiwać?

Podstawowym zadaniem pulsometru jest mierzenie tętna. Dodatkowe funkcje, w jakie wyposażony może być zegarek sportowy to zegarek, licznik spalanych kalorii, stoper oraz GPS. Ponadto zegarek może mieć możliwość połączenia z komputerem i zrzucania odbytych treningów z pełnymi informacjami o czasach i tętnie na każdym z kilometrów. Najwyższe modele zegarków można sparować z telefonem komórkowym. Z kolei modele najprostsze podają jedynie tętno aktualne i czas trwania treningu.

Dyscyplina

Inny zegarek będzie odpowiedni dla biegacza amatora, a inny dla zawodnika startującego w triathlonach. Ceny pulsometrów są bardzo zróżnicowane. Znajdują się w przedziale 100-200 zł do nawet 3000 zł. Jeśli więc jesteś początkującym biegaczem amatorem, raczej nie warto wyrzucać pieniędzy na zakup jednego z najwyższych modeli. Podobnie będzie, jeśli planujemy korzystać z zegarka w tkacie ćwiczeń w klubie. Wystarczy wówczas, że zegarek mierzył będzie czas trwania treningu, tętno oraz liczbę spalanych kalorii. Dobrze jednak mimo wszystko wybierać zegarki z funkcją pomiaru tętna nie tylko w danym momencie, ale także z HRmax i średniego tętna w czasie treningu. Niektóre modele bywają wyposażone w specjalny czujnik przyczepiany do buta. Umożliwia on mierzenie tempa oraz dystansu w pomieszczeniach zamkniętych.

Kiedy jednak zaczynasz biegać regularnie, masz rozpisany plan biegowy, warto zastanowić się, jakie funkcje mogą okazać się użyteczne.

Jakie funkcje mogą okazać się użyteczne?

Warto zwrócić uwagę na międzyczasy. Bardzo ważne, aby była możliwość wyświetlania czasu bieżącego okrążenia (lap), a nie tylko czasu ogólnego. Jeśli robisz interwały lub planujesz zrobić konkretny czas na danym dystansie, możesz na bieżąco śledzić swoje tempo i wiesz, czy biegniesz wystarczająco szybko, by osiągnąć zamierzony cel. W trakcie trudnego treningu raczej szkoda czasu i uwagi na kalkulowanie w głowie na podstawie czasu ogólnego.

Bardzo ważny jest również wyświetlacz. Powinien być czytelny. Zwróć więc uwagę na wielkość cyfr na blacie zegarka. Ważne jest również, by zegarek posiadał funkcję podświetlenia ekranu, którą można łatwo włączyć. Będzie to szczególnie istotne, gdy treningi wykonujesz wieczorami lub późnym popołudniem.

Jeśli twoje treningi nie ograniczają się do biegania po stadionie, warto zainwestować w zegarek z GPSem. GPS znajdziesz na przykład w modelach firmy Polar, Garmin czy TomTom. Jeśli zegarek jest dodatkowo wyposażony w możliwość synchronizacji z komputerem, możemy po zakończeniu treningu zrzucić go na komputer i zobaczyć na mapie, gdzie biegaliśmy. Funkcje takie są bardzo ciekawe i z pewnością wpływają na podniesienie motywacji. Umożliwiają także śledzenie swojego progresu i dokładną analizę.

Motywujący do działania, zwłaszcza dla osób odchudzających się może być również licznik spalanych kalorii. Po zakończeniu każdego treningu dowiemy się, ile (orientacyjnie) kalorii spaliliśmy w czasie ćwiczeń.

Nic nam jednak po tych wszystkich bajerach, jeśli zegarek wyposażony jest w słabą baterię i szybko się rozładowuje. Problem ten dotyczy przede wszystkim zegarków wyposażonych w GPS. Standard to około 10 godzin pracy z włączonym modułem. Jest to ilość w zupełności wystarczająca dla większości użytkowników. Jeśli jednak planujesz biegać w ultramaratonach lub Ironmanach, potrzebujesz zegarka z trwalszą baterią. Zegarek powinien być wyposażony we wskaźnik zużycia baterii.

Jeśli zegarek ma być wykorzystywany nie tylko na lądzie, ale także w wodzie podczas pływania, koniecznie musi być wodoodporny, a pasek mierzący puls musi być przeznaczony do użycia w wodzie.

Zadajmy sobie również pytanie, czy planujemy używać zegarka sportowego również na co dzień? Tańsze modele zegarków sportowych wyposażonych w GPS są na tyle duże, wręcz klockowate, że z pewnością nie sprawdzą się, jako zegarki codziennego użytku. W takim wypadku musimy zdecydować się albo na model bez GPS, albo wybrać jeden z nowszych modeli z wyższej półki cenowej.

Jeśli nie biegasz sam, upewnij się, że pulsometr został wyposażony w kodowany sygnał, dzięki któremu inne urządzenia elektryczne nie będą zakłócały jego pracy.

Jeśli nie znasz angielskiego, zdecyduj się na pulsometr posiadający polskie menu.

Podsumowanie

Oferta zegarków sportowych jest bardzo zróżnicowana. Przed zakupem powinniśmy zastanowić się, czego oczekujemy od takiego urządzenia i jakie są nasze potrzeby. Zegarek taki potrafi nie tylko pomagać w kontroli progresu treningowego, ale także wpływać na motywację treningową. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z bieganiem, nie ma sensu kupować przesadnie drogiego urządzenia. W sprzedaży dostępne są pulsometry wielu firm i z pewnością znajdziesz model odpowiedni dla siebie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.