Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy stosowanie kreatyny powoduje skutki uboczne?

Czy stosowanie kreatyny powoduje skutki uboczne?
Choć kreatyna należy do moich ulubionych suplementów, to niestety muszę tutaj uczciwie przyznać, że stosowanie suplementów, które ją zawierają może nieść za sobą skutki uboczne. I nie chodzi tutaj wcale o domniemane uszkodzenie wątroby, nerek czy innych narządów, bo takie teorie między bajki należy włożyć. Chodzi o coś zupełnie innego.

Wg dostępnej literatury, w tym badań naukowych przeprowadzonych na sportowcach, jedynym jednoznacznie potwierdzonym skutkiem obocznym stosowania kreatyny jest… przyrost beztłuszczowej masy ciała! Tak więc, stosując preparaty keratynowe niestety liczyć się trzeba z dużym prawdopodobieństwem powiększenia obwodów bicepsów czy klatki. Straszne?

Cóż, faktem jest , że nie wszyscy sobie tego życzą. Sportowcy dyscyplin, w których istnieją kategorie wagowe, mogą mieć pewne obawy przed stosowaniem kreatyny. Umówmy się jednak, iż dodatkowe centymetry w bicepsie są jednak „pozytywnym” skutkiem ubocznym stosowania czegokolwiek. Z drugiej strony niestety trzeba liczyć się z tym, że część zdobytej masy, może wynikać z zwiększonego uwodnienia komórek, które niestety nie jest wieczne.

Po zaprzestaniu suplementacji ten „bonus” zniknie. Powtarzam jednak, że napisałem o „części zdobytej masy”. Kreatyna jest anabolikiem i przy odpowiednim sposobie odżywiania możemy trwale poprawić estetykę naszej sylwetki. Substancja ta tworzy idealne środowisko do wzrostu masy mięśniowej, Ty natomiast musisz zapewnić mięśniom komplet składników odżywczych.

Co do nerek, wątroby i serca, to nie spotkałem się z rzetelną publikacją naukową, która potwierdzałaby zależność pomiędzy stosowaniem kreatyny i uszkodzeniem w/w narządów. Pamiętać jednak należy, że w badaniach najczęściej używane dawki oscylowały w przedziale 5 – 10g, a same próby wykonywane były na osobach zdrowych. Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów keratynowych są już istniejące choroby wątroby i nerek, a także zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i gospodarki insulinowej.

Adverse effects of creatine supplementation: fact or fiction? Poortmans JR, Francaux M.

Effects of creatine supplementation on renal function. Yoshizumi WM, Tsourounis C.

Dietary creatine supplementation does not affect some haematological indices, or indices of muscle damage and hepatic and renal function. Robinson TM, Sewell DA, Casey A, Steenge G, Greenhaff PL.