Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Plank – idealne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha i pleców

Plank – idealne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha i pleców
Plank (deska) to jedno z ćwiczeń, które polecane jest przede wszystkim na mięśnie brzucha. Ale, jak się za chwilę okaże, angażuje ono o wiele więcej partii mięśniowych! Dodatkowo wymaga dużej koncentracji i skupienia, a także walki ze samym sobą. Utrzymanie prawidłowej pozycji ciała, wbrew pozorom, nie jest takie proste, zwłaszcza, gdy mięśnie zaczynają drżeć i odmawiają posłuszeństwa.

Wykonując to ćwiczenie na pewno wzmocnisz mięśnie brzucha, ale pamiętaj, że jeżeli marzysz o sześciopaku, to nie obejdzie się bez dopracowania diety i treningu.

Plank (deska) – informacje podstawowe

Choć wydawać by się mogło, że plank należy do ćwiczeń prostych, to bardzo łatwo jest popełnić w nim błąd. Zła pozycja wyjściowa, brak napięcia, utrzymywanie ciężaru ciała nie mięśniami brzucha, lecz na łokciach i stopach - to te najczęściej występujące.

Podstawowymi mięśniami zaangażowanymi w tym ćwiczeniu są:

 • mięsień prosty brzucha,
 • mięsień poprzeczny brzucha,
 • prostownik grzbietu.

Dodatkowo pracują:

 • mięsień czworoboczny,
 • równoległoboczny,
 • mięśnie naramienne,
 • mięsnie klatki piersiowej,
 • pośladków,
 • czworogłowy uda,
 • łydki.

Jak poprawnie wykonać plank

 1. Połóż się na podłodze, twarzą w dół.
 2. Następnie podnieś i oprzyj na przedramionach (łokcie ustaw na szerokość barków; powinny całkowicie przylegać do ziemi) oraz palcach stóp - pozycja jak do pompki.
 3. Teraz napnij mięśnie brzucha – wyobraź sobie, że chowasz miednicę pod siebie, a twój pępek zbliża się do kręgosłupa (lub też chcesz dotknąć kością łonową do klatki piersiowej). Obowiązkowo musisz czuć, że mięśnie brzucha są napięte.
 4. Cały czas oddychaj i pilnuj, by ciało utrzymywało linię prostą od tyłu głowy aż do pięt, by nie tworzył się garb, a pośladki nie „uciekały” do góry. Głowa ma stanowić naturalne przedłużenie kręgosłupa, nie zadzieraj jej do góry, wzrok kieruj w ziemię.

Alternatywy dla planka (deski)

Jako alternatywy tego ćwiczenia możesz spróbować:

 • side plank (deska bokiem)
 • plank na piłce rehabilitacyjnej/bosu

Podejmij wyzwanie

Rekord świata (według Księgi Rekordów Guinessa) w utrzymaniu pozycji plank, został ustanowiony w 2013 roku przez pana Georga Hood i wynosi… ponad 3 godziny i 15 minut!

Może ktoś z was pokusi się o pokonanie aktualnego mistrza? ;)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.