Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Post, miód i cytryna sposobem na sylwetkę? Badanie naukowe

Post, miód i cytryna sposobem na sylwetkę? Badanie naukowe
Niektóre pomysły naukowców są tak zaskakujące, iż wymagają opisania. Uczestnicy badania pościli 4 dni, ale nie do końca, bo podawano im 4x dziennie 300 ml roztworu (pół cytryny i łyżeczkę miodu z 290 ml wody). Grupę badaną stanowiło 50 osób w wieku 18-29 lat.

Czy przestrzeganie podobnej diety ma sens?

Cóż, co prawda w grupie po interwencji odnotowano średni spadek wagi ciała ~ 2 kg, a ilość tkanki tłuszczowej zmniejszyła się o 600 g, to … beztłuszczowa masa ciała zmniejszyła się o 1.57 kg. Co to znaczy? Nie warto tego robić! Zapewne na każde 600 g tłuszczu utracono równie dużo mięśni (albo o wiele więcej niż tłuszczów).

W warunkach głodówki mięśnie stają się  paliwem, a organizm przechodzi w „tryb awaryjny”.

Co się stanie później?

Utracone mięśnie odzyskuje się niezwykle powoli, za to tkankę tłuszczową bardzo łatwo. Skutkiem tego są zaburzenia metaboliczne. Doraźny efekt obniżenia cholesterolu czy trójglicerydów nie jest wart wyniszczania organizmu.

Źródła: Prashanth Shetty, A. Mooventhan, Hongasandra Ramarao Nagendrac “Does short-term lemon honey juice fasting have effect on lipid profile and body composition in healthy individuals?” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4910284/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.