Zielona herbata przeciwko wypadaniu włosów

O korzystnych wpływie zielonej herbaty na stan zdrowia w ostatnich latach mówi i pisze się sporo zarówno w mediach jak i literaturze fachowej. Zwraca się przy tym szczególną uwagę na relacje pomiędzy piciem zielonego naparu, a ryzykiem wystąpienia miażdżycy i chorób nowotworowych. Bioaktywne polifenole zwarte w liściach zielonej herbaty mają jednak wiele innych cennych właściwości.

Wypadanie włosów, niezależnie od przyczyny stanowi istotny problem dla wielu osób, zwłaszcza mężczyzn, których dotyka prędzej czy później w zasadzie bez wyjątku. Współczesna medycyna konwencjonalna nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „jak leczyć łysienie”, w związku z czym cały czas poszukuje się skutecznych metod na poradzenie sobie z tą przypadłością.

Na podstawie wstępnych badań wykonanych na hodowlach komórkowych i z udziałem zwierząt przypuszcza się, że katechiny których źródłem jest napar z zielonej herbaty spowalniać mogą proces utraty włosów, jak i korzystnie wpływają na tempo ich wzrostu. Omawianych jest wiele możliwych mechanizmów, między innymi wpływ polifenoli na aktywność enzymów odpowiedzialnych za przemianę testosteronu w metabolity, które mogą przyspieszać utratę włosów, a także tłumienie procesów zapalnych zachodzących w obrębie cebulek włosowych.

Konieczne są dalsze badanie by z jednej strony wyjaśnić mechanizm opisanych powyżej zależności, z drugiej natomiast by potwierdzić czy hamujący wpływ zielonej herbaty na wypadanie włosów zachodzi również w wypadku ludzi. Wstępne eksperymenty napawają jednak optymizmem, stąd też mamy jeszcze jeden powód by sięgnąć czasem po filiżankę chińskiego specjału.