Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Czy kobiety potrzebują „specjalnych spalaczy” tłuszczu?

Czy kobiety potrzebują „specjalnych spalaczy” tłuszczu?

Tadeusz Sowiński

Nie ulega wątpliwości, że płeć jest czynnikiem, który w sposób istotny wpływa na aspekty związane z fizjologią żywienia. Kwestię tę można rozpatrywać choćby na płaszczyźnie zapotrzebowania na energię czy metabolizmu lipidów i węglowodanów. Powyższy fakt coraz częściej wykorzystywany jest przez producentów suplementów i odżywek, którzy wypuszczają na rynek serie preparatów dedykowanych aktywnym fizycznie paniom. Warto się zastanowić czy takie rozróżnienia i kierunkowe działania mają jakieś uzasadnienie w przypadku tzw. „spalaczy tłuszczu”.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Spalacze tłuszczu - czym są i jak działają?

Spalaczami tłuszczu nazywa się obiegowo środki wspomagające odchudzanie. Sam termin „spalacz tłuszczu” pochodzi z języka angielskiego i jest odpowiednikiem terminu “fat burner”.  Mechanizm  działania tego typu środków jest dwupłaszczyznowy i sprowadza się do:

pobudzenia procesu termogenezy, czyli produkcji ciepła, co wiąże się z nasilonym spalaniem substratów energetycznych. Tutaj należy wyjaśnić, iż organizm ludzki ma możliwość pozyskiwania energii ze składników takich jak cukry, kwasy tłuszczowe i aminokwasy nie tylko w formie ATP, ale także w formie ciepła. Spalacze tłuszczu najczęściej są jednocześnie termogenikami i nasilają proces produkcji ciepła, co związane jest z pobudzeniem wydzielania katecholamin takich jak noradrenalina, hamowaniem ich rozpadu (poprzez blokowanie enzymu katecholo-O-metylotransferazy) i zwiększeniem aktywności białek rozprzęgających (UCP-1). Kluczowe w zakresie działania termogennego są substancje takie jak: kofeina, katechiny herbaciane, kapsaicyna z pieprzu kajeńskiego, synefryna z gorzkiej pomarańczy i inne.

zwiększenie aktywności psychoruchowej i poprawa wydolności – zawarte w preparatach tego typu substancje takie jak wymieniona wcześniej już kofeina, pobudzają do działania, zmniejszają uczucie zmęczenia i umożliwiają prowadzenie cięższych treningów, które powodują większe wydatkowanie energii.

Czy kobiety potrzebują innego podejścia?

Termogeniki wykazują pewne działanie niezależnie od płci. Innymi słowy zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą z ich stosowania wyciągnąć pewne korzyści, o ile są wrażliwi na wpływ zawartych w nich substancji. Przykładowo, osoby uodpornione na działanie kofeiny mogą nie doświadczyć pozytywnych skutków włączenia termogeników do diety. Dotyczy to zarówno panów jak i pań i to prawdopodobnie w równym stopniu. To jest pierwsza kwestia, o której warto pamiętać. Druga tyczy się natomiast receptur środków dostępnych na rynku – niektóre dedykowane są żeńskiej części potencjalnych konsumentów. Czy takie różnicowanie ma uzasadnienie?

Cóż, dzielenie preparatów odchudzających z grupy „fat burnerów” na te dla kobiet i dla mężczyzn, najczęściej nie jest oparte na racjonalnych przesłankach. Nieraz zdarza się wręcz, że żeńskie odpowiedniki męskich termogeników zawierają mniejsze dawki substancji aktywnych, a nie kosztują wcale mniej. Dla równowagi czasem producent doda jakiś „kobiecy” składnik jak choćby l-karnityna czy chrom co nie wpływa w istotny sposób na to, że ze stosowania danego środka wyciągną większe korzyści akurat panie.  Przynajmniej: nie ma na to żadnych dowodów.

Podsumowanie

„Spalacze tłuszczu” to środki, które mogą sprawdzić się i w przypadku mężczyzn i w przypadku kobiet. Co istotne jednak, panie nie potrzebują ani innych receptur tychże preparatów, ani też  odmiennych dawek. Kwestia wrażliwości na działanie zawartych w nich składników nie jest kwestią płci.

 W artykule mówimy o: Odchudzanie Suplementy i odżywki