Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak być wsparciem dla bliskiej osoby, która chce poprawić wygląd sylwetki?

Jak być wsparciem dla bliskiej osoby, która chce poprawić wygląd sylwetki?
Kiedy bliska naszemu sercu osoba – małżonek, rodzic, brat, siostra lub bliski przyjaciel, podejmie w końcu słuszną decyzję o zmianie trybu życia, a dokładnie rozpoczęciu regularnych treningów i wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych powinniśmy umieć okazać stuprocentowe wsparcie. Od tego może zależeć efekt końcowy podjętych zabiegów – a także poziom zaangażowania oraz determinacji danej osoby. Dlatego, jeżeli chcesz pomóc bliskiej osobie odmienić wygląd i samopoczucie musisz zabrać się za to z głową.

Bądź przykładem i aktywnym uczestnikiem planu

Solidaryzowanie się z osobą, która rozpoczyna pracę nad estetyką sylwetki może się okazać nieocenioną pomocą, zwłaszcza na samym początku „przygody” ze zdrowym odżywianiem i treningami. Wspólne przygotowywanie posiłków oraz wspólne sesje w klubie fitness pomogą odpowiednio ukierunkować podjęte działania i przełamać strach przed nieznanym oraz nowymi miejscami. Niedopuszczalne jest „ćwiczenie silnej woli”, polegające na wystawianiu bliskiego na różnego rodzaju pokusy – np. jedzenie słodyczy w bliskim otoczeniu. Tego typu zachowania prowadzą do frustracji i negatywnie wpływają na poziom motywacji.

Nie zachowuj się jak strażnik lub dozorca

Komfortu psychicznego osoby, która walczy ze swoimi słabościami w imię pozbycia się nadprogramowych kilogramów na pewno nie poprawi świadomość, iż są kontrolowane na każdym kroku i rozliczane z każdej spożytej kilokalorii. Dlatego zamiast skrupulatnie pilnować czy dana osoba przestrzega zasad i karcić gdy popełni choćby najmniejszy błąd, okaż zaufanie i dopinguj prawidłowe zachowania żywieniowe. Nie zależy ci przecież na zaniżaniu poczucia własnej wartości bliskiej ci osoby, a ni na wzbudzaniu u niej permanentnego poczucia winy. Twoim zadaniem jest wzmacnianie pozytywnych zachowań – pamiętaj o tym.

Doceniaj nawet najdrobniejsze sukcesy

Koncentrowanie uwagi na postępach oraz motywowanie do konstruktywnego rozwiązywania błędów to klucz do bycia wzorowym wsparciem bliskiej osoby. Warto również wzmacniać zaangażowanie poprzez wspólne świętowanie nawet najdrobniejszych sukcesów. Powodem do radości może być utrata kolejnych centymetrów w pasie, poprawa wytrzymałości, skuteczne zwalczenie pokusy na słodycze i niezdrowe jedzenie. Kwestią podstawową jest wybór sposobu świętowania. Z oczywistych względów ucztowanie przy suto zastawionym stole z lejącym się strumieniami alkoholem nie wchodzi w grę. Dobrym rozwiązaniem będą np. wspólne zakupy garderoby w mniejszym niż dotychczas rozmiarze –np. treningowej koszulki lub spodenek. Ważne jest aby trafić w preferencje danej osoby i wzmocnić w niej poczucie satysfakcji, motywując do kontynuowania podjętych działań.

Nie przesadzaj z zaangażowaniem

Zasypywanie bliskiego książkami o tematyce zdrowego odżywania, podsyłanie na maila linków do artykułów, wymyślanie coraz to nowych form aktywnego spędzania wolnego czasu może negatywnie wpłynąć nie tylko na Twoje relacje z bliską odchudzającą się osobą, ale także osłabić podjęte przez nią działania. Mogą pojawić się wątpliwości na temat skuteczności i zasadności podjętych działań oraz niepotrzebny stres. Funkcjonowanie pod presją z pewnością negatywnie wpływa na samopoczucie, a także znacznie zmniejsza poziom zaangażowania. Pomimo Twoich niewątpliwe dobrych intencji i pomysłowości, możesz odnieść skutek odwrotny do zaplanowanego.

Podsumowanie

Niedocenianym czynnikiem wpływającym w sposób znaczący na skuteczność planów ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki jest wsparcie rodziny oraz bliskich osób. Redukowanie tkanki tłuszczowej, zwalczanie złych przyzwyczajeń i walka z własnymi słabościami wymagają zaangażowania, determinacji w działaniu i wytrwałości – dlatego tak ważna jest bliskość, zrozumienie i akceptacja osób z najbliższego otoczenia, które pozytywnie wpływają na komfort psychiczny. Jeżeli naprawdę zależy ci na sukcesie bliskiej osoby, która zdecydowała się podjąć wyzwanie – staraj się swoim zachowaniem nie zniechęcać jej, negatywnie wpływając na jej samopoczucie oraz poczucie własnej wartości.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.