Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Cheat Days - ważny czynnik sukcesu na diecie

Cheat Days - ważny czynnik sukcesu na diecie
Dieta to sposób odżywiania się, ale zwykle używamy tego zwrotu, jako nazwy pewnego okresu wyrzeczeń, cięcia kalorii i rezygnacji z niektórych produktów. Krótko mówiąc - czujemy na sobie ograniczenia, a nie jest to zbyt komfortowe. Z pomocą przychodzą tzw. cheat days, czyli dni podczas których możemy trochę „oszukiwać” i zjeść to, co jest na co dzień niedozwolone.

Istnieje teoria mówiąca, że jeśli Twoja dieta będzie oparta na tego typu nagrodach, to łatwiej i dłużej będzie Ci na niej wytrwać.

Cheat meal i cheat day

Są dwie strategie: cheat meal lub cheat day. Jak sugerują nazwy, cheat meal to pojedynczy posiłek, który odbiega od planowanej diety, a cheat day pozwala na swobodę w posiłkach przez cały dzień.

Jeśli chodzi o wybór posiłków, to nie ma tutaj konkretnych wytycznych, co to ma być. Dla jednych będzie to deser lub jakiś fast food, a dla innych zjedzenie np. domowych pierogów. Zwykle jednak są to posiłki wysokokaloryczne, znacznie przekraczające wcześniejsze limity.

Nie ma także wytycznych co do częstotliwości takich dni. Wszystko zależy od tego, jakie masz cele dotyczące zdrowia czy utraty wagi. Oczywiście im większa częstotliwość tym progres tym trudniej będzie utrzymać progres w redukcji, trzeba kierować się logiką i zdrowym rozsądkiem.

Czy to działa?

Kontrola masy i składu ciała to złożone procesy. Nie każdy reaguje w ten sam sposób na te same strategie. Dlatego też najlepszy plan to taki, którego jesteś w stanie się trzymać dłuższy czas. Jeśli chodzi o redukcję, to powszechnie wiadomo, że jeśli jesz mniej kalorii niż spalasz, to prawdopodobnie nastąpi utrata wagi. W jaki sposób pomagają tutaj oszukane dni, skoro jest tam nadwyżka kaloryczna? Jest to pewne narzędzie, które pozwoli Ci dłużej wytrwać na diecie. Mając co jakiś czas nagrodę w postaci luźnego dnia, łatwiej wrócisz do reżimu i utrzymać go w dłuższej perspektywie czasowej. Spoglądając na kaloryczność w większej skali , wciąż będziesz na ujemnym bilansie.

Utrata wagi i zmiany metaboliczne

Mówi się, że spożywanie zdrowych posiłków prowadzi do wymiernych zmian w składzie ciała i poprawy funkcji metabolicznych z powodu wahań poziomu leptyny, hormonu głodu. Leptyna to hormon odpowiedzialny za tłumienie uczucia głodu. Niektóre badania wskazują, że gdy ktoś doświadcza znacznej utraty wagi, poziom leptyny może spaść. Jednak ten wynik jest niespójny z innymi badaniami.

Jedna z teorii mówi, że przy niższych poziomach leptyny istnieje większe prawdopodobieństwo przejadania się, ponieważ nie masz wystarczającej ilości hormonu, który wysyła sygnały, że jesteś zadowolony i najedzony. Może to prowadzić do częstego sięgania po dodatkowe kalorie i wzrost wagi.

Zwolennicy strategii cheat meal, jako metody wsparcia przy odchudzaniu, dalej teoretyzują, że sporadyczne okresy spożywania wysokokalorycznej żywności oszukują Twój cykl hormonalny i napędzają do wytwarzania większej ilości leptyny, czym zapobiegają przejadaniu się. Niestety istnieje niewiele badań naukowych na poparcie tej teorii.

Jest bardziej prawdopodobne, że utrata masy ciała wystąpi u niektórych osób stosujących metodę oszukiwania, ze względu na zmniejszenie ogólnego spożycia kalorii, które uzyskuje się poprzez trzymanie się dobrze zaplanowanej diety przez większość czasu i ograniczenie wysokokalorycznych fast foodów do jednorazowych posiłków typu cheat meal lub cheat days.

Cheat day jako motywator

Innym powodem, dla którego cheat day lub cheat meal mogą pomóc w utrzymaniu diety, jest wizja że jeśli wytrzymasz na diecie przez założony okres, to potem czeka Cię nagroda kulinarna. W tym przypadku jest to efekt psychologiczny oszukanych posiłków. Niektórzy ludzie wiedząc, że czeka ich nagroda, będą w stanie skutecznie powstrzymać się od podjadania w trakcie diety.

Podsumowanie

Cheat day lub cheat meal mogą być skutecznym narzędziem pomagającym ludziom przestrzegać diety. Mogą być motywatorem, a także elementem, który niweluje zastój w diecie. Oczywiście wszystko zależy też od nas samych. Tego typu dni nie są wskazane dla osób z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami odżywiania, gdyż mogą one zwyczajnie "popłynąć" lub mieć poważne wyrzuty sumienia z powodu zjedzenia czegoś kalorycznego - a nie o to tu chodzi. Cheat day jest bardzo atrakcyjną odskocznią od diety, która pokazuje nam, że można być na redukcji i jeść od czasu do czasu to, co się lubi. I to bez szkody dla sylwetki! Ważne,  aby cheat day nie zmienił się w cheat week i tym samym zakończył proces redukcji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.