Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy można jeść jajka codziennie?

Czy można jeść jajka codziennie?
Na temat jajek było już wiele powiedziane, ale jest to tak popularny temat, wciąż z wieloma dylematami, że warto jeszcze raz go poruszyć. Jaja to bardzo smaczny dodatek do dań, mający ogromny potencjał, ponieważ pozwala na przygotowanie naprawdę wielu potraw.

Wszystko z umiarem

Oprócz walorów smakowych wiadome też jest, że mają one bardzo dużą wartość odżywczą. Bogate są również opowieści na ich temat i ciągłe spekulacje, czy częste jedzenie jaj szkodzi czy nie. Na dobrą sprawę można się trzymać zasady, że wszystko jest dozwolone, ale z umiarem. Oczywiste jest, że opierając dietę na kilku produktach w końcu dorobimy się niedoborów jednych składników i nadmiaru drugich, jednak zakładamy, że w aż takie skrajności nie wchodzimy.

Jaja to jeden z najbardziej odżywczych pokarmów na świecie. Weźmy pod uwagę fakt, że powstaje z nich życie - zawierają zatem wszystkie niezbędne składniki do stworzenia pojedynczej komórki żywego organizm. Te wszystkie wartości odżywcze - różnorodne witaminy i minerały - są także wykorzystywane do uzupełniania naszej diety, nie wspominając już o tym, że jaja to jedno z najlepszych i najtańszych źródeł białka.

Ile jaj dziennie?

Specjaliści twierdzą, że aby utrzymać zbilansowaną dietę warto zjadać nawet do trzech całych jaj dziennie i nie ma powodów by bać się o poziom cholesterolu. Tak naprawdę nie znaleziono nigdy powiązania pomiędzy normalnym spożywaniem jaj a chorobą wieńcową. Czym zatem jest cholesterol? Jest to organiczny związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w produkcji wielu ważnych cząsteczek, takich jak witamina D3 czy hormony, takie jak kortyzon, estrogeny, progesteron, testosteron. Ma także ogromne znaczenie dla komórek nerwowych mózgu.

Cholesterol pozyskiwany jest nie tylko z pożywienia. Organizm sam potrafi wytworzyć ten związek w wątrobie. W sytuacji gdy jednak dostarczamy go więcej z pożywienia, wówczas wątroba zaczyna wytwarzać go mniej, dzięki czemu stan cholesterolu nie ulega zbyt drastycznym zmianom. Jest jeszcze temat dobrego i złego cholesterolu. "Zły" (LDL) przyczynia się do produkcji złogów, mogących zatkać tętnice, zwiększając tym ryzyko chorób serca, "dobry" (HDL) z kolei ma za zadanie oczyszczać naczynia krwionośne przenosząc cholesterol LDL z powrotem do wątroby, gdzie ulega rozkładowi.

Jaja zawierają duże ilości cholesterolu HDL, czyli tego dobrego, zatem spożywanie ich przyniesie nam sporo korzyści dla zdrowia, odwracając tym negatywne skutki niezdrowych posiłków, stanowiących źródło złego cholesterolu LDL.

Jakie są wartości odżywcze całego jaja?

  • Wartość energetyczna: 77 kcal
  • Białko: 6 g
  • Zdrowe tłuszcze: 5 g
  • Witamina A: 6% RDA
  • Kwas foliowy: 5% RDA
  • Witamina B5: 7% RDA
  • Witamina B12: 9% RDA
  • Witamina B2: 15% RDA
  • Fosfor: 9% RDA
  • Selen: 22% RDA

(RDA - zalecane dzienne spożycie)

Ponadto jaja zawierają również znaczne ilości witaminy D, witaminy E, witaminy K, witaminy B6, wapnia i cynku.

Podsumowanie

Jaja są bardzo cennym źródłem białka oraz wielu wartości odżywczych. Wbrew powszechnym opiniom i krążącym mitom, nie są one przyczyną wzrostu złego cholesterolu, który może osłabiać naczynia krwionośne i prowadzić do chorób serca. Jaja są źródłem dobrego cholesterolu i dzięki jego zawartości wspomagają pracę naczyń krwionośnych oraz chronią nasze zdrowe. Bezpieczne jest zatem spożywanie jaj każdego dnia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.