Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy wiśnie są zdrowe, czy warto jeść wiśnie?

Czy wiśnie są zdrowe, czy warto jeść wiśnie?
Choć sezon na wiśnie już dawno się skończył, to wciąż możesz korzystać z ich zalet sięgając po mrożone owoce. A może dzięki poznaniu ich właściwości lepiej wykorzystasz kolejny sezon?

Wiśnie należą do owoców o najwyższej zawartości przeciwutleniaczy (cząsteczek, które spowalniają procesy starzenia się i opóźniają rozwój czy nawet przeciwdziałają wielu chorobom). Te i inne zalety wiśni sprawiają, że są one jednym z najlepszych owoców, po jakie możesz sięgnąć, by poprawić swoje zdrowie.

Wiśnie i ich zalety...

Są lekiem na dnę moczanową i mogą zapobiegać tej chorobie

Dna moczanowa występuje, gdy w stawach odkładają się kryształy powstające z kwasu moczowego. Dociskają się one do miękkiej tkanki powodując ekstremalny ból. W wiśniach znajduje się substancja, która przeciwdziała  powstawaniu kryształków.

Chronią przed niektórymi rodzajami nowotworów

Podobnie, jak większość owoców i warzyw, wiśnie zawierają sporo witaminy C. Oprócz innych korzyści zdrowotnych, witamina C została powiązana z leczeniem raka, ponieważ wydaje się, że spowalnia replikację komórek rakowych, pomagając jednocześnie zabijać te istniejące. Błonnik w wiśniach zmniejsza również ryzyko raka jelita grubego. Jak już zostało wspomniane, wiśnie zawierają przeciwutleniacze, a jeden z nich usprawnia proces różnicowania się komórek, co ma kluczowe znaczenie, gdy organizm próbuje pozbyć się komórek rakowych.

Działają przeciwbólowo 

Wiśnie zawierają melatoninę i antocyjany, które są naturalnie występującymi lekami przeciwbólowymi. W szczególności antocyjany są środkami przeciwzapalnymi, które hamują te same enzymy, które są hamowane przez środki przeciwbólowe.

Mogą pomóc w regulacji snu

Wykazano również, że hormon zwany melatoniną, ma zdolność regulowania cykli snu. Właśnie z tego powodu czasami jest sprzedawany, jako środek nasenny lub choćby wspomagający nasz sen. Co więcej, niektóre badania sugerują, że osoby z niskim poziom melatoniny są bardziej narażone na choroby serca i niektóre formy nowotworów. To sprawia, że wiśnie są dobrą przekąską szczególnie dla tych, którzy pracują na nocne zmiany (ponieważ ciało produkuje głównie melatoninę, gdy jest ciemno).

Obniżają "zły" cholesterol

Jedne z ostatnich badań nad wiśniami wykazały, że owoce te mogą pomóc w obniżeniu poziomu LDL (tj. złego cholesterolu). Mężczyźni z wysokim poziomem cholesterolu mieli znacznie niższy poziom LDL po miesiącu podawania suplementów zawierających wyciąg z wiśni. Ponadto, wzrósł i nich poziom dobrego cholesterolu. Badanie obejmowało również grupę mężczyzn przyjmujących placebo, a ich poziom obu rodzajów cholesterolu pozostał bez zmian.

Poprawiają pamięć

Antocyjany w wiśniach są również powiązane z ostrością umysłu i wydają się mieć szczególnie znaczący wpływ na pamięć.

Mogą pomóc osobom z zapaleniem stawów

Okazuje się, że mogą one zmniejszać bóle stawów i hamować rozwój innych objawów zapalenia stawów. Wynika to przede wszystkim z właściwości przeciwzapalnych antocyjanów zawartych w wiśniach.

Mogą pomóc w odchudzaniu 

Naukowcy z University of Michigan odkryli niedawno, że dieta bogata w wiśnie może się obniżać tkankę tłuszczową i ogólną wagę. To sprawia, że wiśnie są idealną przekąską dla dietetyków. W sumie nic w tym dziwnego, bo wiśnie są mało kaloryczne, a do tego ich smak nie jest uzależniający. Słodkie owoce wciągają i pomimo tego, że są zdrowe, to możemy nimi znacznie przekroczyć swój dzienny limit kalorii. Wiśnie są kwaskowate, trochę cierpkie, a to sprawia, że zjemy ich znacznie mniej.

Poprawiają zdrowie układu pokarmowego

Błonnik zawarty w wiśniach sprawia, że owoc ten jest doskonały dla naszego układu pokarmowego.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższych korzyści zdrowotnych, wiśnie są doskonałym wyborem, jeśli chcesz zwiększyć dzienne spożycie owoców i warzyw. Wybierając wiśnie, pamiętaj, że im ciemniejsze, tym większa jest w nich zawartość przeciwutleniaczy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.