Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Detoks na bazie soków – czy to ma sens i czy działa?

Detoks na bazie soków – czy to ma sens i czy działa?
Detoks oparty na samych warzywach czy jabłkach? A może na sokach? Jest tego całe mnóstwo. I pewnie wielu z Was spróbowało. Pytanie tylko z jakim efektem?

Jeśli ktoś odczuł pozytywne skutki to bardzo dobrze, ale pewnie większość z Was nie odczuła nic poza osłabieniem, głodem czy zniechęceniem, które skończyło się przerwaniem detoksu.

Przypisywany cel diet detoksykacyjnych

Diety detoksykacyjne i oczyszczanie sokami reklamowane są często, jako najlepszy sposób na utratę wagi i poprawę zdrowia. I choć diety te się różnią od siebie, to z reguły zakładają albo okres postu, albo przestrzeganie ścisłej diety składającej się warzyw, owoców i wody. Czasami zaleca się picie soków warzywnych czy owocowych z dodatkiem ziół, które rzekomo mają wzmocnić efekt oczyszczenia i opróżnienia naszych jelit.

Brzmi to wszystko bardzo zachęcająco. Każdy z nas chce zadbać o swoje ciało i oczyścić je z toksyn. A jeśli dodać do tego utratę kilku kilogramów i lepsze samopoczucie, to dlaczego by nie zrobić sobie detoksu raz na jakiś czas?

W czym leży problem?

Problem polega na tym, że w rzeczywistości istnieje bardzo mało dowodów naukowych, które by potwierdzały, że diety detoksykacyjne faktycznie działają tak, jak się je promuje. Mało kto myśli o tym, że nasze ciało samo w sobie potrafi się oczyścić z toksyn. Zarówno nerki, jak i wątroba, potrafią wyeliminować większość toksyn z naszego ciała. Skoro tak jest, to dlaczego ludzie mówią, że po detoksie na sokach czują się lepiej? Czy to efekt placebo, czy może jednak ma to jakiś pozytywny skutek? No cóż... Zdawałoby się, że jest jeden powód, dla którego czujemy się lepiej - Większość diet detoksykacyjnych wymaga od nas wyeliminowania spożywania wysokoprzetworzonej żywności.

Jeśli zatem po takiej diecie czujesz się lepiej, masz więcej energii, to najprawdopodobniej dzieje się tak z powodu eliminacji produktów przetworzonych, zawierających cukier oraz rafinowane tłuszcze.

Podobny efekt uzyskamy z pewnością wtedy, kiedy usuniemy tego typu produkty z naszych codziennych posiłków, bez potrzeby robienia detoksu  na sokach.

Poniżej kilka powodów, dla których warto wprowadzić zmiany do swojej diety na stałe, zamiast brać się za różnego rodzaju detoksy.

Twoje ciało odtruwa się samodzielnie

Jak już wspomniałam, nerki i wątroba potrafią się bardzo dobrze oczyścić i zewnętrzna pomoc potrzebna jest tylko w naprawdę skrajnych przypadkach. O ile nie masz problemów z tymi narządami, to detoks nie jest Ci potrzebny. A jeśli twierdzisz, że jednak może być coś z nimi nie tak, wówczas udaj się najpierw do lekarza.

Superfoods wcale nie są takie super

Z pewnością słyszałeś o żywności typu superfoods i o tym jaka jest ona zdrowa. Rzeczywiście są to produkty, które dostarczają nam wiele witamin i minerałów, ale zawsze trzeba patrzeć globalnie. Co innego, jeśli produkty te są częścią Twoich posiłków. Wówczas stanowią one bardzo wartościowy dodatek. Inaczej ma się sytuacja, kiedy jakiś jeden produkt stanowi podstawę Twojej diety.

Przykładowo, brokuły to jeden z produktów superfoods. Są zdrowe, mają mnóstwo witamin i to nie podlega dyskusji. Mało kto jednak wie, że mają one śladowe ilości związków toksycznych. Jeśli cała nasza dieta będzie oparta głównie na brokułach, wówczas narażamy się na niebezpieczeństwo.

To, że coś jest zdrowe, nie znaczy, że ma być głównym składnikiem naszej diety.

Naturalne nie zawsze jest dobre

Owoce i warzywa są zawsze wysoko cenione, jeśli chodzi o dietę, ponieważ są naturalne oraz pełne witamin i minerałów. Niezależnie czy surowe, czy w formie koktajli. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że owoce są źródłem cukru zwanego fruktozą. Czasami taki koktajl ma ogromną ilość cukru, znacznie większą niż niejeden węglowodanowy posiłek. Co więcej, nie syci na długo i szybko będziesz potrzebować dodatkowego posiłku.

Brak białka nam nie służy

Dieta detoksykacyjna oparta jest zwykle na warzywach i owocach. Nikt nie kwestionuje tego, że witaminy i minerały są ważne. Problemem jest tylko to, że w takiej diecie brakuje białka. Białko służy nie tylko do budowania masy mięśniowej. Twoje ciało potrzebuje go codziennie, nawet jeśli cały dzień leżysz w łóżku. Jeżeli Twój organizm nie dostaje białka z pożywienia, wówczas musi je pozyskać z innych źródeł, a zwykle są to tkanki własne. Rezultat tego może być taki, że Twoje zdrowie będzie znacznie gorsze po diecie oczyszczającej niż przed nią. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile będzie ona trwała i jak wyglądała.

Podsumowanie

Diety oczyszczające składające się z soków nie przynoszą tak zbawiennego efektu, o jakim możemy przeczytać w czasopismach. Owszem, mogą mieć pozytywny skutek, jeśli szukamy szybkiego uczucia lekkości. Pamiętać jednak należy, że regularne lub długotrwałe stosowanie takiej diety może sprawić, że będziemy mieli braki w diecie, co może mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Zdecydowanie zdrowszą alternatywą byłoby stosowanie i utrzymanie  zdrowej, zbilansowanej diety, która zapewni wszystkie wartości odżywcze. Jeśli dodamy do tego aktywność fizyczną, unikanie używek, zdrowy sen, wówczas mamy przepis na naprawdę  zdrowe życie.

Sekretem bycia zdrowym wcale nie muszą być cudowne diety detoksykacyjne czy suplementy sprowadzane z drugiego końca świata. Nie potrzebujesz tego wszystkiego, żeby zachować zdrowie. Zdrowie zaczyna się przede wszystkim w głowie i wprowadzeniu dobrych nawyków, które będą z Tobą przez całe życie. Nie oznacza to jednak, że różne procedury i suplementy są złe. Mogą one wspomóc nasze dążenie do zdrowia, ale nie zastąpią zdrowej diety opartej na zróżnicowanych produktach, wysiłku fizycznego, odpowiedniej regeneracji i ogólne  dbania o siebie.

Poszukujesz zdrowej i zbilansowanej diety, która pomoże Ci pozbyć się kilku kilogramów. Oto sprawdzony sposób!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.