Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dieta na masę dla osób z szybkim metabolizmem

Dieta na masę dla osób z szybkim metabolizmem
Chociaż wydawać by się mogło, że podstawowym celem osób aktywnych fizycznie jest poprawa kondycji i zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej, to w rzeczywistości wiele osób boryka się z problemem o odmiennej naturze. Otóż istnieją takie jednostki, które pomimo iż dużo jedzą, nie potrafią zwiększyć masy ciała, a każdy zdobyty dodatkowy centymetr czy kilogram okupiony jest wielomiesięczną walką z ze zbyt szybkim metabolizmem. W niniejszym poradniku postaram się przybliżyć kilka prostych zasad komponowania jadłospisu dla jednostek opornych, wiecznie chudych, którym z trudem przychodzi rozbudowa muskulatury.

Zapomnij o wszystkim czego dowiedziałeś się do tej pory na temat odżywiania

Istnieje niezliczona ilość poradników dotyczących tego jak należy się odżywiać, by konsekwentnie poprawiać estetykę sylwetki. Niestety większość z nich dotyczy żywieniowych strategii promujących utratę tkanki tłuszczowej. Artykułów traktujących o budowie masy jest zdecydowanie mniej, a co najgorsze zawarte w nich porady często mają charakter mocno zachowawczy, przez co nie sprawdzają się w przypadku jednostek bardziej opornych, obdarzonych ultra szybkim metabolizmem. Efektem tego są diety, jakie często zamieszczają na forach internetowych zdesperowani chudzielcy, oparte na bezsmakowej owsiance na wodzie, suchym ryżu, piersi z kurczaka i odtłuszczonym twarogu zjadanym przed snem. Powiedzmy sobie to jasno i wyraźne: taki sposób odżywiania nie był, nie jest i nigdy nie będzie skuteczny!

Wybieraj konkretne produkty

Jeśli chcesz konkretnych efektów - musisz wybierać konkretne produkty. Bazowanie na odtłuszczonych serkach, chudym mięsku i białkach jaj to nie najlepszy pomysł. Nie bój się tłuszczu, bo niesie on za sobą jedną bardzo istotną wartość: zajmuje niewiele miejsca, a dostarcza dużo energii (więcej niż węglowodany i białko razem wzięte). Wystarczy, że zamiast piersi z kurczak sięgniesz po wieprzowinę, wołowinę, podroby, udka z kurczaka, a bonusowo dostarczysz dodatkowe kilkaset kilokalorii. Dodaj do tego sery podpuszczkowe miękkie (jak mozzarella) zamiast chudego twarogu i całe jaja zamiast samych białek i – abrakadabra – kolejna dawka cennych składników odżywczych. Dzięki takim zamianom możesz podnieść istotnie dzienną podaż energii bez konieczności kupowania zestawu nowych, większych talerzy.

Jedz smacznie, a zjesz więcej

Pierś z kurczaka z ryżem i brokułami podawana bez dodatku sosów i przypraw nigdy nie będzie na tyle smaczna, byś ktokolwiek po zjedzeniu jednej porcji miał jeszcze ochotę na dokładkę. Kiedy jednak wchodzisz do baru szybkiej obsługi i zamawiasz hamburgera, porcję frytek i colę (łącznie około 700 – 800kcal), po ich zjedzeniu okazuje się, że wciągnąłbyś jeszcze jedną kanapkę lub przynajmniej deser. Mało tego, zapewne gdybym ulubionego hamburgera podsunął Ci pod nos po wspomnianym wcześniej kurczaku i ryżu z brokułami, zapewne znalazłbyś na niego miejsce w żołądku. Uświadomienie sobie tej ciekawej zależności jest bardzo ważne dla zrozumienia prostej zasady: jeśli coś nam smakuje zjemy tego więcej! Zadbaj więc o to by potrawy, trafiały w Twoje upodobania kulinarne. Nie o to chodzi byś żywił się budce z kebabem, bo w ten sposób daleko nie zajdziesz, ale byś pamiętał o tym, że jedzenie przygotowywane w domu również może być smaczne.

Uważaj na nadmiar białka

W świecie fitnessowym panuje kult protein. Białko uznawane jest za najważniejszy składnik pokarmowy w diecie sportowca, którego nigdy nie jest za wiele. Oczywiście takie przekonanie nie jest słuszne, z białkiem również można przesadzić i wiele osób to robi. Tak naprawdę rzadko kiedy niedobór białka jest czynnikiem ograniczającym rozwój muskulatury. Niekiedy wręcz jego nadmiar może być problemem, doprowadza bowiem do przyspieszenia metabolizm i przede wszystkim – zmniejszenia łaknienia. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wysokie spożycie protein wpływa hamująco na uczucie głodu – co z resztą wykorzystywane jest często przy planowaniu diet wysokobiałkowych. Dzienna podaż protein mieszcząca się w przedziale do 2 do 2,5 g na kg masy ciała jest aż nadto wystarczająca dla osób aktywnych fizycznie.

Podsumowanie

Jeśli chcesz w końcu przełamać zastój i zacząć zwiększać swoje rozmiary powinieneś zastosować się do powyższych wskazówek. Pamiętaj, Twoja dieta musi składać się z konkretnych (a nie odtłuszczonych) pokarmów, Twoje posiłki muszą być smaczne – byś chętnie jadał więcej, a podaż białka w Twojej diecie nie może być zbyt wysoka.