Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie przyprawy kojarzą się najbardziej ze świętami? Które z nich są najzdrowsze?

Jakie przyprawy kojarzą się najbardziej ze świętami? Które z nich są najzdrowsze?
Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, i chyba każdy – niezależnie od tego, czy je obchodzi z powodów religijnych, czy tylko jako czas spędzony z rodziną – kojarzy je z różnymi zapachami. Te zapachy nie wydobywają się tylko z kuchni, ale także ze sklepów, bo każdy handlowiec wie, że zapach potrafi wpływać na skojarzenia i podnosić nastrój ludzi. Przyjemny nastrój klientów zwiększa szanse na udane transakcje.

Oczywiście są to różne przyprawy. Do najpopularniejszych należą cynamon, anyż, wanilia i inne. Oprócz pięknego aromatu okazuje się, że również zawierają one wartości odżywcze. Jakie przyprawy kojarzą się najbardziej ze świętami?

Cynamon

Cynamon to jedna z przypraw, która przypomina nam o okresie świątecznym. Wtedy częściej pijemy herbatę z cynamonem i pieczemy przyprawione pierniczki i ciasteczka. Okazuje się, że cynamon nie tylko pachnie intensywnie, ale także jest świetnym źródłem antyoksydantów i antybiotyków. Ponadto może obniżyć poziom cukru we krwi oraz wpływać na to, ile glukozy dostaje się do krwi po jedzeniu. Cynamon może także pomóc w walce z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi, zwiększać ochronę przed nowotworami, chorobami serca oraz wspierać zdrowie mózgu.

Anyż

Anyż, znany ze swojego charakterystycznego kształtu gwiazdy i niesamowitego aromatu, jest często używany w okresie świątecznym do pieczenia. Można również pić herbatę z anyżu, szczególnie jeśli mamy ból i obrzęk gardła oraz kaszel. To jednak nie koniec korzyści dla zdrowia, jakie niesie za sobą anyż. Anyż może łagodzić problemy żołądkowe, takie jak wzdęcia i skurcze, a nawet zapewnić świeży oddech.

Goździki

Goździki to wszechstronna przyprawa, która dodaje smaku i przynosi korzyści zdrowotne. Najczęściej używamy ich do pieczenia, gorących napojów oraz ciast i ciasteczek. Goździki są słodkie i aromatyczne. Jeśli chodzi o właściwości zdrowotne, to warte podkreślenia jest ich ogromne działanie przeciwzapalne, chroniące nasze ciało przed stanami zapalnymi odpowiedzialnymi za wiele różnych schorzeń. Goździki mają również właściwości antybakteryjne, chronią wątrobę, regulują poziom cukru we krwi i wspierają zdrowie kości.

Kardamon

Kardamon to kolejna przyprawa, która pasuje zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Dodaje aromatu do jabłek, gruszek, rabarbaru, śliwek i wypieków z ich udziałem. Świetnie komponuje się również z mięsem, dlatego jest lubianą przyprawą do pieczeni i gulaszu. Pomimo że może się wydawać niepozorny, kardamon ma niesamowite właściwości zdrowotne, takie jak działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wspieranie zdrowia serca i wątroby oraz zmniejszanie skutków ubocznych chemioterapii.

Wanilia

Wanilia to najpopularniejszy smak na świecie, nie tylko w czasie świąt. Wykorzystuje się ją do ciast, ciasteczek i deserów. Niewielu wie, że ma ona właściwości antybakteryjne, antydepresyjne, obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz wspomaga korzystną florę bakteryjną jelit.

Podsumowanie

Grudzień to czas, kiedy nie tylko niektórzy z nas obchodzą święta, ale też poszukują rozgrzewających smaków i aromatów. Wiele przypraw, które na co dzień mieszają się w ukryciu w naszych kuchennych szafkach, staje się numerem jeden, gdy robi się zimno, biało i nastrojowo. Teraz wiesz, że nie tylko nadają one zapach i smak, ale także wspomagają Twoje zdrowie.

Źródła: 8 Winter Spices That Have Amazing Health Benefits If You Know How To Use Them - Best Spices For Health and Beauty (countryliving.com) 8 Surprising Health Benefits of Cloves (healthline.com) Cardamom: Benefits, Uses, and More (verywellhealth.com) Is Vanilla Extract Healthy? Benefits, Side Effects, and Uses | Signos

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.