Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odchudzam się – czy warto ważyć się codziennie?

Waga łazienkowa, należy do tych akcesoriów, które są w stanie wywoływać skrajnie silne emocje – zwłaszcza u osób walczących z nadwagą i otyłością. Choć wielu specjalistów przekonuje, że nie warto ważyć się zbyt często, to jednak okazuje się, iż pewna grupa osób może czerpać wymierne korzyści z codziennego wchodzenia na wagę.

Sposoby na ocenę postępów diety odchudzające

Ważenie się jest jednym z najbardziej powszechnych sposobów na kontrolowanie postępów redukcji. Pamiętać należy jednak, że zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie – np. rozpoczynających swoją przygodę z treningiem siłowym, wskazanie na wadze nie powinno być jedynym wyznacznikiem postępów redukowania zbędnej tkanki tłuszczowej. Pomocny będzie również pomiar obwodu pasa – jego sukcesywne pomniejszanie wskazuje na właściwie obrany sposób pozbywania się niechcianej tkanki tłuszczowej. Ważne są warunki, w jakich przeprowadzane są pomiary – zarówno obwód pasa jak i masę ciała należy kontrolować zawsze o tej samej porze - najlepiej rano, na czczo, po skorzystaniu z toalety i najlepiej nago lub wyłącznie w bieliźnie.

Kto może odnieść korzyści z codziennego ważenia?

Niedawno opublikowane na łamach czasopisma „Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics” wyniki badań specjalistów od redukowania zbędnej tkanki tłuszczowej, wskazują iż osoby posiadające znaczne problemy z masą i składem ciała mogą odnieść pewne korzyści związane z codziennym wchodzeniem na łazienkową wagę. Warto podkreślić, że pozytywne skutki dotyczą przede wszystkim osób posiadających spory nadmiar tkanki tłuszczowej – nie potwierdzono ich dla osób posiadających prawidłową lub prawie prawidłową masę i skład ciała, którzy pragną dalej „szlifować” estetykę swojej sylwetki. Otóż wyniki przytoczonego powyżej badania wskazują, iż osoby otyłe i z nadwagą, które ważą się codziennie szybciej tracą zbędne kilogramy w porównaniu do osób ważących się sporadycznie.

Ważenie się a samokontrola

Naukowcy podkreślają, iż codzienne poranne ważenie może być istotnym czynnikiem dyscyplinującym, przypominającym o tym, że podjęliśmy działania w kierunku zdobycia konkretnego celu. Ważenie się może być zatem czynnikiem motywującym, zwiększającym zaangażowanie i wpływającym pozytywnie na praktykowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Pomaga także kształtować mechanizmy samokontroli – sprawia, iż podejmowane działania są zgodne z obranymi celami.

Podsumowanie

Waga łazienkowa nie musi być postrzegana jako narzędzie tortur czy też sposób na umniejszenie poczucia własnej wartości, poprzez potwierdzanie istotnie zawyżonej masy ciała. Codzienne ważenie może okazać się motywujące do działania i zwiększające szansę na osiągnięcie jak najlepszych efektów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.