Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Zaskakujące fakty na temat zaburzeń erekcji

Zaskakujące fakty na temat zaburzeń erekcji
Niezdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji stanowi problem, który dotyka przede wszystkim mężczyzn w starszym wieku. Uważa się jednak, iż dolegliwość ta nie stanowi naturalnego objawu starzenia się męskiego organizmu, może jednak świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie są mechanizmy powstawania zaburzeń erekcji, dlatego wybrane z nich mogą się wydać naprawdę zaskakujące.

Choroby dziąseł

Co wspólnego mogą mieć infekcje w obrębie jamy ustnej z zaburzeniami erekcji? Okazuje się, że mechanizm tej zależności nie został dokładnie poznany, jednak wyniki badań opublikowane w Journal of Sexual Medicine nie pozostawiają żadnych wątpliwości – zostały także potwierdzone przez doświadczenia przeprowadzone na modelu zwierzęcym. Zły stan dziąseł jest kojarzony z ogólnie pogorszoną kondycją organizmu, wiąże się z dolegliwościami w obrębie układu krążenia i zwiększonym ryzykiem chorób serca. Zależność pomiędzy występowaniem chorób dziąseł a zaburzeniami erekcji jest szczególnie widoczna u mężczyzn poniżej 30 roku życia i powyżej 70. Naukowcy sugerują, iż współwystępowanie obydwu dolegliwości może świadczyć o ogólnoustrojowym stanie zapalnym, leżącym u podstaw rozwoju zarówno chorób dziąseł, jak i zaburzeń erekcji.

Przyjaciele Twojej żony lub partnerki

Chociaż aspekty psychologiczne znacznie rzadziej stanowią przyczynę zaburzeń erekcji (w porównaniu z dolegliwościami natury fizycznej), to jak podkreślają naukowcy, nie są bez znaczenia. Wyniki badań wskazują, iż panowie, których żony lub partnerki przyjaźnią się z innymi mężczyznami , są w większym stopniu narażeni na wystąpienie trudności z utrzymaniem lub uzyskaniem erekcji. Za taki stan rzeczy odpowiada społeczne postrzeganie męskości.

Jazda na rowerze

Powiązanie pomiędzy jazdą konną a niemocą w sypialni zostało zaobserwowane już IX w p.n.e przez Scytów – irański lud prowadzący koczowniczy tryb życia. I okazuje się, iż współcześnie podobna zależność może występować także pomiędzy jazdą na rowerze. Szczególnie u młodych mężczyzn, u których nie występują typowe czynniki ryzyka zaburzeń erekcji, wskazuje się na kluczowy wpływ intensywnej jazdy na rowerze. Analiza dostępnych badań sugeruje, że jazda na rowerze powyżej 3 godzin tygodniowo może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń erekcji o stopniu umiarkowanym lub ciężkim. Przyczyną są oczywiście nieodpowiednie siodełka, które powodując ucisk krocza, przyczyniają się do rozwoju zaburzeń śródbłonka naczyń krwionośnych. Miłośnicy jazdy rowerowej powinni podjąć środki ostrożności – wskazana jest zamiana siodełek na tzw. bez nosa, a także utrzymywanie bardziej pionowej pozycji w trakcie jazdy.

Podsumowanie

Zaburzenia erekcji to problem, z którym boryka się coraz więcej mężczyzn – nie tylko dojrzałych. Główną przyczyną powstawania tej dolegliwości są fizyczne dolegliwości – takie jak choroby układu krążenia lub cukrzyca. Nie bez znaczenia są także aspekty psychologiczne, takie jak stres czy depresja oraz urazy mechaniczne, spowodowane choćby długą i intensywną jazdą na rowerze. 

Źródła: Vincent Huang MS, Ricardo Munarriz: Bicycle Riding and Erectile Dysfunction: An Increase in Interest, The Journal of Sexual Medicine, Volume 2 , Issue 5 , pages 596–604 , September 2005

W artykule mówimy o: Zdrowie Men's boost