Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zaskakujące fakty na temat zaburzeń erekcji

Niezdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji stanowi problem, który dotyka przede wszystkim mężczyzn w starszym wieku. Uważa się jednak, iż dolegliwość ta nie stanowi naturalnego objawu starzenia się męskiego organizmu, może jednak świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie są mechanizmy powstawania zaburzeń erekcji, dlatego wybrane z nich mogą się wydać naprawdę zaskakujące.

Choroby dziąseł

Co wspólnego mogą mieć infekcje w obrębie jamy ustnej z zaburzeniami erekcji? Okazuje się, że mechanizm tej zależności nie został dokładnie poznany, jednak wyniki badań opublikowane w Journal of Sexual Medicine nie pozostawiają żadnych wątpliwości – zostały także potwierdzone przez doświadczenia przeprowadzone na modelu zwierzęcym. Zły stan dziąseł jest kojarzony z ogólnie pogorszoną kondycją organizmu, wiąże się z dolegliwościami w obrębie układu krążenia i zwiększonym ryzykiem chorób serca. Zależność pomiędzy występowaniem chorób dziąseł a zaburzeniami erekcji jest szczególnie widoczna u mężczyzn poniżej 30 roku życia i powyżej 70. Naukowcy sugerują, iż współwystępowanie obydwu dolegliwości może świadczyć o ogólnoustrojowym stanie zapalnym, leżącym u podstaw rozwoju zarówno chorób dziąseł, jak i zaburzeń erekcji.

Przyjaciele Twojej żony lub partnerki

Chociaż aspekty psychologiczne znacznie rzadziej stanowią przyczynę zaburzeń erekcji (w porównaniu z dolegliwościami natury fizycznej), to jak podkreślają naukowcy, nie są bez znaczenia. Wyniki badań wskazują, iż panowie, których żony lub partnerki przyjaźnią się z innymi mężczyznami , są w większym stopniu narażeni na wystąpienie trudności z utrzymaniem lub uzyskaniem erekcji. Za taki stan rzeczy odpowiada społeczne postrzeganie męskości.

Jazda na rowerze

Powiązanie pomiędzy jazdą konną a niemocą w sypialni zostało zaobserwowane już IX r. p.n.e. przez Scytów – irański lud prowadzący koczowniczy tryb życia. I okazuje się, iż współcześnie podobna zależność może występować także pomiędzy jazdą na rowerze. Szczególnie u młodych mężczyzn, u których nie występują typowe czynniki ryzyka zaburzeń erekcji, wskazuje się na kluczowy wpływ intensywnej jazdy na rowerze. Analiza dostępnych badań sugeruje, że jazda na rowerze powyżej 3 godzin tygodniowo może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń erekcji o stopniu umiarkowanym lub ciężkim. Przyczyną są oczywiście nieodpowiednie siodełka, które powodując ucisk krocza, przyczyniają się do rozwoju zaburzeń śródbłonka naczyń krwionośnych. Miłośnicy jazdy rowerowej powinni podjąć środki ostrożności – wskazana jest zamiana siodełek na tzw. bez nosa, a także utrzymywanie bardziej pionowej pozycji w trakcie jazdy.

Podsumowanie

Zaburzenia erekcji to problem, z którym boryka się coraz więcej mężczyzn – nie tylko dojrzałych. Główną przyczyną powstawania tej dolegliwości są fizyczne dolegliwości – takie jak choroby układu krążenia lub cukrzyca. Nie bez znaczenia są także aspekty psychologiczne, takie jak stres czy depresja oraz urazy mechaniczne, spowodowane choćby długą i intensywną jazdą na rowerze. 

Źródła: Vincent Huang MS, Ricardo Munarriz: Bicycle Riding and Erectile Dysfunction: An Increase in Interest, The Journal of Sexual Medicine, Volume 2 , Issue 5 , pages 596–604 , September 2005

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.